Wpis z mikrobloga

Haha śniło mi się, że kupiłem elektryka. Taa, Fabiunię w gazie na elektryka bym wymienił ehe. Ale może dodam, że kupiłem niby model co: kosztował 100 tys., miał zasięg nawet w zimę 1000 km, ładowanie od 10 do 90% w 1h, a bateria po 10 latach miała nadal mieć pół swojego żywota przed sobą, a zasięg po tych 10 latach (i przejechanych 400 tys. km) nie zmaleć więcej jak o kilkanaście %. Czyli kompletnie nierealne względem tego jakie elektryki i za jakie pieniądze są na tą chwilę oferowane.

#motoryzacja #elektryki #samochody #samochodyelektryczne #elektromobilnosc #zakupsamochodu #auto #sny #sen #fabia #skoda #lpg #niewiemjaktootagowac
  • 35
od 10 do 90% w 1h


@Adamfabiarz: no niestety, w dzisiejszych elektrykach 10 do 90 ładuje się w 30 minut a nie godzinę

100 tysięcy to dzisiaj fabia kosztuje XD dorzuć 50k i kup coś porządnego
@assninja: Na drogich punktach ładowania w godzinę można. W normalnych stacjach to kilka godzin. A i tak nie mówimy tu o pojazdach dających 1000 km zasięgu i to jeszcze w zimę. Podładujesz za krocie cebulionów w godzinę, po czym przejedziesz w ciepłe półrocze 3, a w zimę 2 godziny i znów trzeba ładować - super przejazd.

Tak tak bo pieniądze z nieba spadają by sobie z rękawa wyciągnąc dodatkowe 50 klocków.
@Adamfabiarz: no to żeby na "zwykłych" stacjach które mają AC 22 kW naładować 80% baterii w godzinę, to uwzględniając różne straty, by bateria musiała mieć pojemność maksymalnie 15 kWh. Na 15 kWh przejedziesz 100km. To co chcesz jest fizycznie niemożliwe i wykluczające się.

Mozna zrobic baterie które przejadą 1000 km na jednym ładowaniu, ale tu chodzi o gęstość energii. Musiałyby po prostu magazynować więcej - 150, 200 kWh. Można je naładować
@assninja: No widzisz. Więc elektryki podejścia do kojej Fabii nie mają. Tankuję w 3 min gaz i mogę przejechać na pełnym baku lpg 800 km. Jeżdże na autogazie, ale w razie wu, zawsze mogę zrobić jeszcze kolejne 700 km na samej benzynie. O cenie przejazdu przejazdu na lpg vs stacje ładowania nie wspominając.
@Adamfabiarz: no a ile kWh energii masz w zbiorniku lpg+benzyna? Jeden litr benzyny to 8.2 kWh energii. Ile przejedziesz na dwóch litrach benzyny?

Możesz mieć elektryka który ma 1000 km zasięgu i ładowanie w godzinę, tylko wtedy nie możesz wymagać żeby "zbiornik" miał maksymalnie dwa litry ;)

SuC tesla kosztuje w zależności od pory dnia, 1.60-1.75zł / kWh. Obecne w polsce SuC V3 to 250 kW mocy. 10-90% to idealna krzywa
@assninja: Ale ja benzynę mam śladowe ilości na rozruch. W 95-98% jeżdżę na gazie. Na 2 litrach gazu przejeżdżam 30 km. Przejechanie 1000 km kosztuje mnie 200 zł wydatków paliwowych. Do tego po drodze wystarczy szybkie dotankowanie w 2 min kilkunastu litrów lpg. Ile czasu i pieniędzy zostawię na elektrycznych stacjach ładowania? Nieporównanie więcej. Dodatkowo mój zasięg jest +/- niemal taki sam przez cały rok. A w przypadku elektryków w zimę
@assninja: Ja jadę Fabią pod 120 i wszystkie tiry biorę lewym. I nie muszę co 2-3 godziny stawać na godzinę lub dłużej. I przy tym koszt zatankowania Fabii to 2 dychy na 100 km.
Elektryk na 100 km zużywa średnio 20 kwh. x 2 zł na DC = 40 zł / 100 km. 2x drożej.

A czasowo zamiast przejechać 600 km w 5h, to zajmie mi to bardziej 6-7h z postojem