Wpis z mikrobloga

#pytanie #historia właśnie sobie czytam książkę, a w niej o premierze Rumuni z czasów II wojny Antonescu. Nie wiem czy wiecie ze w Rumuni zabito 250tys Żydów. Ponosi ona oprócz samych Niemiec największą odpowiedzialność i sposób w jaki ich zabijano był w wielu przypadkach niebywale okrutny. Kiedy czytałem o tym jak spędzono ich do rzeźni a tam oprawiono jak zwierzęta, wypatroszono dzieci wieszano na hakach to aż mnie ścieło. I tak sobie czytam bo lubię reportaże i literaturę faktu i czytam zdanie, że Antonescu jest ostatnim bohaterem Rumuni tak głoszą napisy na murach, a pieśni o Żelaznej Gwardii podczas dyktatury Caucescu śpiewano po piwnicach. Tak sobie myślę w nawiazaniu do #ukraina i #bandera przecież my w historii też musimy mieć takich "bohaterów" i w sumie to sobie uświadomiłem, że praktycznie ich nie znam. Chyba tylko jeden taki partyzant co to po wioskach szalał. I nie chodzi mi o czasy króla Mieszka. Są jacyś historycy na sali?

Dodaje tag #januszesprawzagranicznych #januszewojny coby niektórym uświadomić i otrzeźwić trochę. Z różnych powdów.
  • 29
@stjimmy: Bałkańskie Upiory Kaplana. Stopowałem przez całe studia co wakacje po Bałkanach. Interesowałem się i sporo czytałem. Polecam zamienić kolejność. Książka Kapłana naprawdę jest dobra bo jest taką mała ściągą z tego co pamiętam rozwija motto każdego kraju. Pokazuje całość Bałkańskiego Kotła :) Choć nie pamiętam czy jest tam dużo o Rumuni ale powinno.
@Destr0: @babisuk: właśnie też mnie to nurtuje. Bo są tego pewnie dwie przyczyny. Po pierwsze Rumunia i Ukraina powstały niedawno i zawęża to pole na którym ci bohaterowie mogli się wykazać.

Choć Wielka Rumunia to praktycznie przypadek, żadne bohaterstwo po prostu Węgry się rozpadły i dostali ich ziemie. Nawet nie musieli zbytnio negocjować. Ale to dopiero od tej pory można mówić o Wielkiej Rumunii.

A po drugie zastanawiałem się czy
@Destr0: Nic ciekawego nie powiem bo tematyka zgłady Żydów w Rumunii jest mi obca. Na pewno zagadnienie bardzo ciekawe i pozostające gdzieś na uboczu ze względu na skalę dramatu rozgrywającego się w Polsce. W sumie zaciekawił mnie temat, poszperam coś w poważniejszych źródłach jak będę miał czas kiedyś.
@kontrowersje: Nie jestem ekspertem od Piłsudskiego i znam jego dokonania i akcje i to że ma trochę za uszami. Natomiast jak go porównasz do ludzi, którzy przykładali rękę do ludobójstwa ?

Inna sprawa #bandera nie znam, żadnego źródła w którym jest napisane, że on popiera eksterminację Polaków. Chyba, że po prostu nie wiem. On chyba w tym czasie był gdzieś w obozie Niemieckim?
@regedarek: Pozwolę sobie dodać wpis taktyczny, bo ciekawy temat poruszyłeś. Ze swojej strony polecę tylko "Egzekutor" Dąmbskiego, podobno przypisywał sobie cudze zasługi, ale to tylko domysły. Tak czy inaczej, można poczytać o kilku nieprzyjemnych incydentach związanych z AK, co prawda nie były to ludobójstwa, ale myślę, że warto przytoczyć.
Nie przyrównuje ich do nich. Jednak zabijanie niewinnych wciąż jest zabijaniem niewinnych.


@Korwinoid:

Ludobójstwo – zbrodnia przeciwko ludzkości[1], obejmująca celowe wyniszczanie całych lub części narodów, grup etnicznych, religijnych lub rasowych, zarówno poprzez fizyczne zabójstwa członków grupy, jak i kontrolę urodzin, przymusowe odbieranie dzieci czy stworzenie warunków życia obliczonych na fizyczne wyniszczenie.