Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Sporo pytań #emigracja od osób nisko wykwalifikowanych (bez matury, magazyn) ale co z klasą średnią? Na prawdę nie opłaca się emigrować komuś kto ma doświadczenie w pracy biurowej w Polsce, wykształcenie wyższe (ale nie inż) i załóżmy zna perfekcyjnie angielski i język kraju emigracji? Przecież non stop gadają o zapotrzebowaniu na pracę a multi-kulti tylko ułatwia pracę. Mam rozumieć, że jak w Polsce ktoś grzeje dupe w wygodnym biurze w wojewódzkim za 5-7k na rękę to jego poziom życiowy nie zmieni się po emigracji?

#praca #zarobki #ue #niemcy #holandia #uk #norwegia #pytanie #polska #gospodarka #zycie #inflacja #francja #szwajcaria



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Dipolarny
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 30
@ksos: ale ja mówię Londyn, Warszawa. Bo nie mam porównania innego.

Ogólnie będąc programista byłbym po prostu znacznie biedniejszy w UK. Bo w Polsce to jestem taki już wzglednie nie biedny

Nawet zrozum, ze ludzie w UK już sie zbystrzyli i kupują polskie wyjazdy na narty (alpy) i zagle (cały świat, nie mazury). Dojazd sobie samo organizują i mają dużo taniej reasumując. Bo załapali ze większość polakow i tak mówi po
@mirko_anonim: @ksos moja dziewczyna też dostała ostatnio propozycje pracy w Holandii, w księgowości . Całkiem lukratywna ale bez zdalnej. Pakiet relo ifp... teraz jak ma 7k chyba to na wynajem wydaje 1500 (bardzo stara umowa), a tam miała niby dużo więcej kwotowo, ale wynajem z miejsca 55% pensji.
@programista15cm: rozumiem, ze wszystko zalezy od indiwdualnej sytuacji. Mi jako zwykly DevOps na etacie £100k + akcje + emerytura nie kalkuluje sie wracac, jakby tego nie liczyl. Nie dosc ze hipoteki drogie to kredyty tez (place £700 za mortgage za 3 sypialniany dom w podmiejskiej dzielnicy new built, ktora wyglada jak z pocztowki), ludzie niemili i ciagle kombinuja - takze z moja natura zaraz ktos by mnie wyxxruchal bez mydla. Pogoda
@ksos: zyjesz jakas dystopijna wizja polski.
Mozna analogiczna utworzyc o uk i ich domach z ceraty i zacinajacych sie oknach.

Ludzie z podobnymi zarobkami co nasze juz nie sa tacy jakich pamietasz z otoczenia z przed emigracji.
Ludzie faktycznie sa milsi w uk i bardziej rozmowni.
Co do hasju to najlepiej byc remote w uk i przez ltd na jdg w polsce. Wtedy masz f100k *5.
I wtedy mieszkasz w dzielnicy
@mirko_anonim: nie rozumiem „zna perfekcyjnie angielski i język kraju emigracji” Skąd ta osoba ma znać perfekcyjnie język kraju emigracji skoro tam nie mieszka? Na kursach czy nawet na studiach nie nauczysz się tak języka by moc mówić, ze jesteś biegły. A jeśli np miałeś zwykły kontakt z językiem przez prace, dziewczynę z innego kraju czy znajomych czy jakiś inny sposób, to wiadomo ze będziesz miał inaczej. Ale jak dużo osób sam
@kaminami: bez przesady, jeśli ktoś przykładowo kończy filologię to zazwyczaj pisze prace licencjacką albo magisterską w danym języku.

Nigdy nie miałem żadnych certyfikatów a poza polskim systemem szkolnictwa nigdzie angielskiego się na kursach nie uczyłem, tylko używałem w necie. Rozmawiam płynnie z ludźmi w pracy po angielsku bez żadnego problemu. Z innymi językami może być trudniej bo nie są tak rozpowszechnione ale bez przesady, certyfikaty rozdawane są po testach na których
@mirko_anonim: zmieni się na plus. Nie opłaca to się wyjeżdżać ludziom zarabiającym po kilkadziesiąt K miesięcznie w PL. Jak ktoś nie ma ogarniętej dobrze płatnej pozycji w kraju, to warto wyjechać, nawet żeby zebrać nowe kontakty, zobaczyć inną kulturę pracy i mieć znacznie większe perspektywy, bo można przeskoczyć na wyższe zarobki i jest tego dużo.
@mirko_anonim: od kiedy klasa średnia w Polsce zarabia 5-7k PLN?


@adamsowaanon: pełna zgoda. Klasa średnia to nie średnie zarobki, a odpowiednia sytuacja życiowa. 1-1.5k euro miesięcznie to nie jest klasa średnia i nigdy nie będzie. Może w Indiach. Jak ktoś musi pracować i miesiąc/dwa bez pracy to już problemy to jest to zwykła klasa robotnicza. I nie ma co się obrażać, tak działa świat i tak działa nowoczesne "niewolnictwo", gdzie