Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań odnośnie ubezpieczenia dla osób leczących się psychiatrycznie.

W tym roku postanowiłem jeszcze odstawić samobójstwo z uwagi na moją babcię i spróbować szukać pomocy u innych jako ostatnia deska ratunku. Byłem na dwóch wizytach u psychiatry, przez ostatnie 3 miesiące próbowałem sertraliny i jestem obecnie na escilatopramie, 3 różne leki nasenne, bez poprawy. Na ostatniej wizycie doktor stwierdziła, że sądzi, że psychoterapia ma większą szansę mi pomóc niż farmakoterapia, bardzo nakłania mnie na zapisanie się do psychologa/psychoterapeuty. Stwierdziła, że oni mają większy zasięg wiedzy jeśli chodzi o stricte problemy psychologiczne i mają lepszą szansę mnie poprawnie zdiagnozować. Problemem są oczywiście, pieniądze. Z problemami, którymi podzieliłem się z psychiatrą borykam się połowę mojego życia, z niektórymi nawet więcej, mam 22 lata.

I tu moje pytanie - czy w Polsce osoba bezrobotna lecząca się psychiatrycznie ma prawo do jakiegoś ubezpieczenia? Chciałbym pójść do psychologa lub psychoterapeuty i zobaczyć co mają do powiedzenia, ale nie wiem, czy jest to bardziej opłacalne od magika. Jestem niemalże w 100% pewny, że cierpię na ADHD-I lub C, o czym dałem znać psychiatrze, ta jednak za bardzo nie starała się patrzyć w tą stronę lub mnie podpytywać, dlaczego tak sądzę.

U psychiatry straciłem około 500 zł za 2 wizyty i kilka leków, to była moja ostatnia nadzieja w życiu, która mnie zawiodła. Wolałbym swoje ostatnie posiadłości zostawić bliskim niż wydać na szarlatana. Co robić? Is it over dla chłopa?

#depresja #nerwica #ocd #adhd #farmakoterapia #psychiatria #psychologia #nfz
  • 33
@lilchong jeśli masz adhd to jest możliwość ustawienia cię jednocześnie na stymulancie i ssri przez ogarniętego psychiatrę. u niektórych pacjentów to dobrze działa. przy adhd jest prawdopodobieństwo współwystępowania innych zaburzeń (zwłaszcza lękowych i nastroju) wynoszące ok 70-80%. natomiast same SSRI są jak plasterek i nie na długi termin. konieczna jest psychoterapia i jest to światowy standard. stymulanty raczej na zawsze. przy zaburzeniach snu w przebiegu ADHD stosuje się melatoninę ponieważ większość adhdowców
@lilchong Szczerze mówiąc nie mam merytorycznej odpowiedzi na pytania które zadałeś. Ale jeśli mogę się podzielić, to powiem, spróbuj się zwrócić bezpośrednio do Jezusa, wprost. Pozdro i trzymaj się byku.
@lilchong: nie trzeba nic brać i na samym początku można się zarejestrować przez internet bez przychodzenia, wiem że te babki mają za zadanie pozbyć się bezrobotnych i te wizyty mogą być uciążliwe ale jak wpiszesz w początkowym formularzu że szukasz czegoś specyficznego, co by ci pasowało - serwisant komputerowy, ślusarz itd. to ci tak łatwo nie znajdą pracy, a jak czasem coś zaproponują to mówisz że porozmawiasz z tą firmą bo
@lilchong: Z tego co wiem to NFZ refunduje leczenie psychiatryczne nawet bez ubezpieczenia.
Także poszukaj psychiatry które specjalizuje się w ADHD(co jest ważne, bo dużo niestety nawet psychiatrów nie podchodzi poważnie do tego, bądź ma braki w wiedzy) w Twojej okolicy, i powinieneś być wstanie zapisać się za darmo do poradni(Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania).
https://psychiatra.lekarz-na-nfz.pl/

Jak to w praktyce będzie wyglądać, to nie wiem. Sam na szczęście mogłem iść
@taktomojekonto inaczej: wiem że sama miałam w pewnym momencie życia taką opcję. W momencie gdy ADHD wystarczająco mocno wpływa na możliwość funkcjonowania może być powodem do dostania stopnia niepełnosprawności, ludzi chcących skorzystać z tej wiedzy zapraszamy do ich lekarzy, żeby przedyskutować czy w ich przypadku to możliwe. A, ADHD to nie choroba ale to całościowe zaburzenie rozwojowe, sygnatura C-12 lub P-02, różnie bywa, na orzeczeniu.
@Axoi ale to z jakimiś jeszcze "dodatkami" to adhd? Bo solo ja nie umiem zrozumieć jak miałoby to działać a sama lecę na medi prawie dwa lata a i tak wpływa mi to na życie, ale zawsze jest wyjście, nie mogę się skupić na pracy biurowej? to zmieniam pracę na fizyczna, to nie jest tak że leżę w łóżku i trzeba mi tyłek podcierac albo siedzę wózku bez rąk i nóg i
@taktomojekonto mój różowy nie jest fałszywy xD

U mnie akurat z sporą ilością dodatków ale… da się z samym ADHD, u mnie jest na tyle mocno że we wczesnych latach dwutysięcznych byłam jedną z jednorożców, zdiagnozowanych małych dziewczynek. No i orzeczeniem o niepełnosprawności nie jest przydatne jedyne dla renty - nawet łatwiejsze znalezienie pracy niewykwalifikowanej, jako na przykład przysłowiowy cięć, ze względu na to że część pracodawców chce dostać dofinansowanie może sie
@taktomojekonto: orzeczenie nie jest tylko dla leżących ludzi. Są stopnie trzy i dają przywileje np więcej urlopu czy krótszy dzień pracy. Moja ciotka ma jakiś niski stopień i przez to mogła się dostać do zakładu pracy chronionej i krócej pracować. Bezrobocie u niej panuje i dzięki temu ma pracę . A dostała je tylko na zwyrodnienia stawów i problemy z tarczycą. U mnie w pracy jest też sprzątaczka z orzeczeniem. Cukrzyca