Wpis z mikrobloga

Jest jakiś Mirek spec od hackowania protokołu CanBus? W ebiku po tym protokole komunikują się peryferia i chciałem zasymulować oryginalna baterie.
Zaopatrzyłem się w mcp2515 + arduino, zainstalowałem canHacking i jakieś ramki wyłapuje. Nawet udało mi się zlokalizować tą, którą przesyłane jest stan naładowania akumulatora.
Tylko za pierona nie mogę wyczaić kiedy taka wiadomość należy wysłać. Podlaczylem sama baterie do mcp2515 i wysłalem do niej wszystkie wiadomości jakie tylko udało mi się wcześniej odczytać ale bateria w żaden sposób nie "odpowiedziała".
Jakieś sugestie co i jak jeszcze mogę sprawdzić

#elektronika #diy #hacking #caraudio
  • 8
@czechu na mcp jest zworka "120 Ohm Jumper termination" I jak sama baterie wpinam, to ja zwieram. Jak z całego rowery czytam to mam to rozwarte.
Wpinam się w baterii tylko w CanL i canH.
Jeszcze mi wpadło do glowy, że może bateria wysyła cokolwiek jak ma podpięte jakieś obciążenie.
@czechu chce sobie "zasymulowac" oryginalna baterie. Bo jak wepnę nieoryginalna to system zgłasza błędy.
@elektryczny_mariusz wysyłałem na pałe co 150ms, taka sama ramkę jak ta odczytana i wtedy błędu nie zgłasza, ale wolałbym to wysyłać tylko jak jest potrzeba.
@melba ba can raczej nie uzywa się systemu zadanie odpowiedź tylko reportowanie stanu. Z jakiegoś powodu bateria nie zaczyna raportować. Może faktycznie bo nie ma obciążenia a może trzeba ją "wystartowac". Złap wszystkie ramki i później wysłaj pojedynczo do bateri czekając po 5s czy na którąś zarreaguje.
@czechu niestety nie udało się uruchomić samej baterii, probowalem na kilka sposobow i dupa. Ale parę godzin przeglądania, kilka piwek i udało mi się wyselekcjonować kilka ramek, które odpowiadają za najważniejsze rzeczy. Więc w sumie to co chciałem osiągnąć to się udało, system nie zgłasza błędów, moge sobie wpisać jaki jest aktualnie stan naładowania i nawet wersję oprogramowania :)
@czechu: Udało się :) Wszystko sie uruchamia, działa bez żadnych błędów i nawet na aplikacji moge przeprowadzić skan systemu i wszystko jest jak trzeba.
Choć dalej samej baterii nie uruchomiłem, to udało sie z niej odczytać ramki dopierojak była wpieta w rower ale ten nie był włączony.
No i wcześniej wysyłałme ramki przez program CanHacker i chyba nie robił tego tak jak należy, przynajniej te z 29 bitowym polem ID. Dopiero