Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Odłożyłem przez ostatnie lata 600k na wkład własny, ale wstrzymywałem się z zakupem mieszkanie ze względu na BK2%. Po czym ogłosili założenia programu i dupa - limit ceny 700k, a za to nic sensownego w W-wie się nie kupi.

Pojawiła mi się opcja kupna mieszkania, które wynajmuję, za 1,2m (po tyle schodzą mieszkania o takich parametrach w okolicy - centrum W-wy) czyli 600k kredytu. Kusi mnie to, bo mam dość płacenia za wynajem. Z drugiej strony boję się, że po wyborach nowa władza ogłosi program kredyt 0% bez limitów wkładu własnego i będę pluł sobie w brodę.

Rozważam takie scenariusze:
1) Dalej wynajmuję i patrzę jak rozwija się sytuacja
- wady: trudno ochronić 600k przed inflacją; płacenie komuś za wynajem (przy obecnych cenach wynajmu to 50-60k rocznie)

2) Kupuję wspomniane mieszkanie za 1,2m (wkład własny 50%)
- nie korzystam z BK2%, ale staram się jak najszybciej spłacić ten kredyt
- argumenty za: nawet jak wprowadzą kolejny program typu kredyt 0%, to ceny pewnie jeszcze bardziej wywali w kosmos; odsetki od takiego kredytu wyniosą w praktyce tyle co wynajem (rata oczywiście będzie istotnie wyższa, no ale reszta kwoty to już spłacanie kapitału)

Co byście zrobili?
#mieszkania #nieruchomosci #kredyt #kredythipoteczny #bezpiecznykredyt #bk2procent #kredyt2procent



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 15
@mirko_anonim: Jak Ci mieszkanie pasuje to to jest dość solidny argument. Ciężko jest sprawdzić tak dokładnie mieszkanie w trakcie oglądania, jak mieszkając w nim przez jakiś czas. Jak się pojawią mieszkania bez limitów to prawdopodobnie będą również znacznie droższe i trudniej je będzie kupić, ze względu na konkurencję (ale mam nadzieję, że to się nie pojawi bo to przegięcie)
@UlanyD: tylko 600k kredytu to 5k raty, ale 300 na kapital tylko, wiec jesli porownujemy wydawanie 60k/rok na najem vs splacanie swojego to roznica moze wyjsc 300*12=3600zł ;)
@maur: ale op może nadpłacać
Skoro przez ostatnie lata odłożył 600k i płacił 50-60k to myślę że jest w stanie odłożyć te 60k na rok, co daje mu spłatę kredytu w mniej niżej 10 lat. Więc ta różnica wyjdzie większą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A płacić za najem 50-60k i odkładać 60k gdzie realnie tracą na wartości z 10+% no to xD
@maur: ale kupuje w obecnej cenie, a nie czeka na dalsze wzrosty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Gdyby kupił wcześniej zamiast odkładać 600k to już byłby pewnie za połowa kredytu licząc, że cena nieruchomosci wzrosła przez ostatnie 10 lat a na pewno tak było.
A być może by spłacił, gdyż zamiast za wynajem płaciłby raty, a te 600k odłożone poszłoby na nadpłatę

Masz możliwość to bierzesz kredyt, niestety
✨️ Autor wpisu (OP): @maur: dla komfortu psychicznego brałbym kredyt na 15 lat z ratą 5,5k, ale w praktyce chciałbym co miesiąc nadpłacać kilka tys. i spłacić ten kredyt w 5-7 lat - stąd istotny jest dla mnie kredyt pozwalający na nadpłaty bez prowizji. Wg kalkulatorów na stronie banków miałbym zdolność, żeby wziąć taki kredyt po prostu na 6 lat zamiast 15 lat, ale byłoby to trochę pójście po bandzie