Wpis z mikrobloga

Zastanawia mnie ile mogą postać takie ceglane domy w szeregowej zabudowie. Ten na zdjęciu prawdopodobnie ma już około 50 lat. Jak myślicie ile łącznie taki może postać nim się rozleci? Są dużo bardziej żywotne niż bloki z wielkiej płyty czy wręcz przeciwnie?

#nieruchomosci #holandia
Pobierz Aksz - Zastanawia mnie ile mogą postać takie ceglane domy w szeregowej zabudowie. Ten...
źródło: ddd

Ile lat postoją takie 50 letnie szeregowce nim trafi je szlak?

  • jeszcze z 30-40 lat 9.7% (30)
  • jeszcze z 50-80 lat 16.5% (51)
  • 120 lat 12.9% (40)
  • 150 albo i więcej 47.6% (147)
  • sprawdzam 13.3% (41)

Oddanych głosów: 309

  • 23
@Aksz: na studiach miałem ocenę stanu technicznego ponad 100-letniego budynku ceglanego w Łodzi - 2 piętrowy bloczek z kiblami na zewnątrz (tak, mieszkali tam ludzie) Porobiliśmy fotki na strychu więźby, stan ścian, parę innych pierdół i poza tym że w paru miejscach były na strychu zacieki żadnych zastrzeżeń co do konstrukcji, żadnych rys na ścianach, ogólnie git.
@Aksz: Klikam 150 albo i więcej i znam wiele takich przypadków, spooookojnie.
A po takim czasie i tak wszelka amortyzacja nie ma już żadnego znaczenia - samo to że ten budynek już był i teren jest dostosowany (także prawnie, przyłącza) to w takich interwałach czasowych.

Widzę że z cegły, dach zdrowy. Skoro to Holandia to on jest naprawde cały z cegły a nie tylko elewacja zewnętrzna (jak np w US się
@Rinter: a czy takich budynków nie opłaca się wyburzyć i stawiać czegoś nowego? W nowszej tech, być może większych wraz z parkingiem podziemnym itp? Może sam front zostawić jak to jakaś fajna i zabytkowa elewacja.
@acpiorundc: Ale w takim budynku jest kilka mieszkań, to szeregowiec. To myślę że byłoby to kłopotliwe by każdy się zgodnie zgodził na wyburzanie.
@acpiorundc: nie mam pojęcia, z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa ale w zawodzie pracowałem 3 miesiące ;) teraz tematy okołobudowlane to dla mnie czarna magia.
@Aksz 6 lat temu oglądałem takie szeregowce w Waalwijk, z 1928 bodajże (ofc były w nim remonty). Całe szczęście nie mieszkam w tej norze, pełnej patologii
Zastanawia mnie ile mogą postać takie ceglane domy


@Aksz: Wiesz, że wiele takich domów w Belgii i w Holandii wcale nie jest ceglanych? Oni kładą taką cienką imitację cegły na elewację domów. Tutaj to jednak wygląda bardziej na prawdziwą cegłę, ze względu na pionowe ułożenie przy oknach, ale 100% pewności nie ma.
@swagerstom: parę wykładów na ten temat mieliśmy - generalnie konsensus jest taki że za naszego życia nie powinno się z nimi nic dziać (mam 32 lata dla kontekstu). Padały różne daty - najczęściej że jeszcze 80 lat powinny wytrzymać, a wybieganie dalej w przyszłość raczej nie ma większego sensu.
@T3sla: No ja kupiłem taki jak na zdjęciu w miasteczku niedaleko Zwolle. W październiku się przeprowadzam. Dlaczego mówisz że pełnej patologii? W sensie sąsiedztwo było patologiczne? Ja w sumie nawet nie wiem kto będzie moimi sąsiadami, wiem tylko tyle że ogródki mają zadbane i raz jak przejeżdżałem obok to widziałem jakąś starszą panią co wchodziła do siebie. :D Mam nadzieje że bez patoli hehe
@Aksz chodzi o miejscowość, nie o okolicę samą w sobie.

Ostatecznie kupiłem z roku 1998. Miałem pierwsze nacieki na ścianach, więc to nie ma reguły. W każdym prędzej czy później będziesz musiał coś zrobić
@T3sla: mój z 1971. A panele słoneczne masz? My w banku podczas brania kredytu wzięliśmy dodatkową kasę na panele i w pół roku musimy zrobić. Podobno spoko inwestycja i się szybko zwróci ale sam nie wiem. Jakby była taka cudowna inwestycja to już by te panele były zrobione hehe
@Aksz nie robiłem, bo nasz dom jest obłożony łupkiem I mało kto może dać gwarancję na instalację paneli. w tamtym roku wymieniliśmy okna na HR++
Izolacja ścian i i dachu jest od nowości, gazu nie mamy bo jesteśmy podpięci pod ogrzewanie miejskie
@Aksz: Ja mieszkam w bloku z niby cegły, z 1956 roku. I "stoi normalnie"( ͡° ͜ʖ ͡°)
No i gdyby to miała być sama cegła, to by musiałyby być ze 3 warstwy tej cegły, jak się spojrzy na grubość ścian gdzie są okna.
Jak wpiszesz swój adres w google, to są strony, na których podany jest rok budowy domu. Akurat w Zwolle jest taka sama ulica i
Pobierz stivenus - @Aksz: Ja mieszkam w bloku z niby cegły, z 1956 roku. I "stoi normalnie"( ...
źródło: van
@stivenus: Bardzo ładny blok w którym mieszkasz, wygląda solidnie i elegancko. My na początku też rozważaliśmy mieszkanie w bloku no ale tam trzeba płacić dodatkowo czynsz i sąsiadów ma się jakby bliżej siebie, mimo że w szeregowym też się ma sąsiadów to jednak w bloku jesteś jeszcze bardziej osaczony. Czy głupoty gadam? Często słyszysz sąsiadów? W takim solidnym budynku chyba źle nie jest?

Ten z 1923 co wysłałeś link do fundy
@Aksz: Ogólnie mieszkam tu dopiero od półtora miesiąca i wynajmuję to mieszkanie od korporacji mieszkaniowej (Polacy najczęściej nazywają to mieszkaniem socjalnym, albo od gminy, ale to nie jest ani jedno ani drugie, czynsz jest niski, w porównaniu z cenami na normalnym rynku prywatnym, nie ma kaucji i umowa na czas nieokreślony, czyli w każdej chwili można zrezygnować z wynajmu).

Myślę, że w takim domu szeregowym będzie dużo lepiej, niż w mieszkaniu