Wpis z mikrobloga

Czy ktoś ogarnięty w temacie mógłby mi wytłumaczyć, dlaczego system bankowy w Polsce działa w systemie 3 sesje przychodzące/wychodzące od poniedziałku do piątku? Na Filipinach, w kraju trzeciego świata wszystkie przelewy są z automatu natychmiastowe 7 dni w tygodniu. Stoi za tym jakieś uzasadnienie technologiczne czy tylko chciwość i chęć krojenia ludzi na płatnych przelewach natychmiastowych?

#bankowosc #ekonomia #it #filipiny
  • 55
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@majortomajor: zastanawiam się czy jak są takie płatności i przez przypadek wyśle się przelew na nie to konto, to czy przed sesją można go anulować? Bo tutaj widziałbym tylko plus.
  • Odpowiedz
  • 1
@majortomajor Wynika to z faktu, że system bankowy w Polsce jest rzetelny i ma 30lat. Nie wiem czy na Filipinach jest rzetelny i ile ma lat. Ale we Francji jets starszy i przelewy idą tydzień.
  • Odpowiedz
  • 0
@majortomajor przez to właśnie śmieszy mnie gdy ktoś mówi że polski system bankowości jest tak innowacyjny w porównaniu z resztą świata. Padło straszne, używające przestarzałych systemów IBMa. Żeby wysłać drobne natychmiast trzeba to robić blikiem i da się, ale to jakby usprawiedliwiać burgerownię że burger paskudny ale przynajmniej frytki dobre
  • Odpowiedz
@majortomajor system bankowy w Polsce jest archaiczny ale ma swoje zalety. Usiądźcie dzieci to wam trochę historii opowiem. za transakcje w Polsce odpowiada nie NBP a KIR w którym udziały mają wszystkie duże banki. Pierwszy system transakcyjny nazywał się SiBir i tam były właśnie sesje które do dziś są obecne w Elixir. W SiBir każdy bank składał papierowo przelewy do którejś tam godziny, i odbierał przelewy przychodzące z innych banków. Nie zapomnijcie że istnieje coś takiego jak saldo wzajemnych rozliczeń pomiędzy bankami które też musiało się zgadzać .
W 2008 roku po kryzysie we wrześniu zaufanie między bankami jeblo na ryj i nawet w takim elixirze każdy bank pilnował żeby saldo dziennych rozliczeń było zawsze na zero.
Tak więc system działa i jest wiarygodny dla każdego, po co więc zmieniać?
przelewy natychmiastowe można robić sorbentem przez NBP więc nie ma problemu.
Elixir kosztuje mniej niż sorbnet a jeśli coś dla was jest gratis to nie znaczą że bank ma to gratis . Kiedyś płatność Elixir kosztowała banki kilka groszy za sztukę zależnie od wielkości banku.
Pamiętam jak pokłóciłem się z telekomunikacja Polska i opłaciłem rachunek na 150 zł przelewami po 0.01 zł
  • Odpowiedz
@majortomajor ojoj… a ja ciagle słyszę narzekanie jak to w Niemczech jest #!$%@? z bankowością a teraz nagle jak w Polsce okazuje się równie archaicznie to nagle każdy usprawiedliwia XD
  • Odpowiedz
@majortomajor: tymczasem na trench.us:
Czy ktoś ogarnięty w temacie mógłby mi wytłumaczyć, dlaczego system bankowy w USA działa w systemie wypisywania czeków? W Polsce, w kraju trzeciego świata gdzie niedźwiedzie polarne biegają po miastach mogą robić internetowe przelewy i płacić natychmiastowo blikiem
  • Odpowiedz
@saimonm: Niektóre banki udostępniają taką możliwość. Na pewno pko bp.
@JBFC Padło xD? W europie express elixir był drugim po uk systemem umożliwiającym takie płatności. Teraz unia zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązku oferowania przez banki takiego systemu po cenie przelewów sesyjnych i kwik jest niesamowity.
  • Odpowiedz
Pamiętam jak pokłóciłem się z telekomunikacja Polska i opłaciłem rachunek na 150 zł przelewami po 0.01 zł .

#!$%@?ł się mój bank i TPSA która płaciła za przyjęcie faktury na swoje konto.

zrobiłem tak bo to znałem I wiedziałem że zaboli.


@belgo_freight: poza #!$%@? coś pyskowali? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
przelewy natychmiastowe są dawno temu wdrożone


@modzelem: nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu była to osobna usługa swiadczona przez osobną firmę, która miała konta we wszystkich popularnych bankach i po prostu swoim oprogramowaniem spinała taki system.
  • Odpowiedz
@hellfirehe: technologia jest, Wystarczy ogarnąć to żeby było taniej. Niektóre konta mają kilka przelewów natychmiastowych gratis. Trochę rozwiązuje blik, ale to półśrodki.
  • Odpowiedz
@majortomajor żeby hakerzy / oszuści finansowi nie siadali w pierwszy dzień długiego weekendu i nie czyścili kont klientów z milionów. Jest AML sprawdzanie podejrzanych transakcji i zawsze między sesjami można to wyłapać i zatrzymać a tak jakby to miało działać?
  • Odpowiedz