Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam szybkie pytanie. Dostaję nieregularne płatności w krypto za pomoc przy utrzymaniu pewnej platformy. Kwoty rzędu mniej więcej $500-$2000. Część trzymam na jakichś nowo założonych walletach (może kiedyś wypłacę w bitomatach), a czasem leci to od razu na mój portfel w CEX (Binance itp.).

W jaki sposób to ogarnąć jeżeli chodzi o urząd skarbowy? Wszystko to co leciało na CEX, po wymianie na fiaty (Binance VISA > Revolut > EUR > PLN) zapisywałem, i zapłaciłem od tego 19% w corocznym pit (w tym roku jak i w poprzednim). Nie są to jakieś duże kwoty.

Czy może pojawić się kiedyś sytuacja, że będę musiał wytłumaczyć randomowe transakcje przychodzące na mój portfel Binance/Kucoin? Czy Pani Halinka z US zaakceptuje wtedy fakt, że to siano jest np. z yield farmingu albo innego wymyślonego DeFI gówna? Albo co w sytuacji, gdy ktoś bez powodu przesyła mi jakąś kwotę w krypto, np. $10k? Czy wystarczy ująć to w PIT, zapłacić 19% i to wszystko?

#kryptowaluty #podatki #pit #gielda



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 2
@mirko_anonim: Jak na moją wiedzę, to wyjście na FIAT'y Pani Halinka może zapytać. Tak to wuja widzi. Moge ci przelać nawet miliony krypto coinów... dopóki nie wyjdziesz na FIAT'y to nie ma to żadnej wartości dla Pani Halinki.
//edit:
Oczywiście jak kupisz penthouse za krypto coiny, to pośrednio wychodzisz na FIAT bo kupujesz nieruchomość o jakiejś tam wartości. Co w szambie krypto to w szambie krypto, wyjście do świata finansjery to
✨️ Autor wpisu (OP): @jmp_eax ja to jak najbardziej rozumiem. Chodziło mi bardziej o powiązanie wyjść do fiatów z nieznanym pochodzeniem tego krypto. Brak historii wpłacania jakichkolwiek pieniędzy na giełdę, przy jednoczesnym nabywaniu jakichś tokenów które wymieniam na EUR.


· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero