Wpis z mikrobloga

Szukam porady. Bedzie dlugo i nudno

tl;dr


Zyje sobie w malym powiatowym ( swoje droga: polecam mooocno).
Mam swoj dom bez kredytu. Zarabiam usredniajac kilka pensji wykopowego programisty miesiecznie i nie mam (nie wiem ) co robic z pieniedzmi.

Czytam sobie juz jakis czas jakies tam watki na reddit

https://www.reddit.com/r/Fire/
https://www.reddit.com/r/EuropeFIRE/

I uznalem, ze cos trzeba zrobic w temacie.
Czytam sobie tutaj od dluzszego czasu rozne wpisy. @anonimowy_programista , @mickpl @dextermorgan i innych, bo dyskusje czasami bywaja bardzo ciekawe.
Ale moze ktos podpowie w ktora strone isc, bo jestem zakrecony jak gowno w przereblu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Narazie mam kilka dzialek budowlanych w fajnych lokalizacjach. Kupione w bardzo dobrej kasie. Warte mysle okolice slabego miliona razem.

Mam (a raczej mialem). Dwa mieszkania. I inwestycje w mieszkania mi sie nie dodaja za wuja Waclawa. Raz po raz przewinie sie ten caly Kuba od Wilkow i spotkan czy inny flipper w rolkach to mi sie smiac chce.

Fajne mieszkanie w moim powiatowym wynajmowalem za okolice 1500. Ale jak policze ile z tym roboty to mam poczucie ze nie warto sie po to schylac. Mialem srednich najemcow. Nie jakas patele ale byly zatory z platnosciami. To im nie gralo. Tamto im nie gralo. I jak kiedys znajomy wracajacy z #emigracja zapytal czy niechce czasem sprzedac mu mieszkania to wypowiedzialem umowe najmu w chwile i sprzedalem mu je bez mrugniecia okiem. Nawet poczulem ulge po notariuszu.

Drugie wynajmuje za troche ponad 1000 , chocmolgbym brac pewnie i 1500 , ale ludzie sa tak fantastyczni ze poprostu nie mam ochoty inaczej. Wszystko na czas. Jakby nie przelew to nawet nie wiem, ze tam sa. I jak sobie pomysle, ze mialbym miec takich mieszkan 10. Zarabiac na tym na czysto 10-15 tysiecy miesieczine to mam to w dupie. Bo wiem, ze nawet przy sprzyjajacych wiatrach beda mnie wku**li lokartorzy, beda remonty, problemy , okresy bez najemcow itd.. ()/

Nie znam sie na gieldzie. Niechce sie znac. Malpowalem jakis czas temu ruchy niektorych wykopkow i redditorow. Jakies to efekty przynosilo. Ale
Nie mam psychy do spadkow i 100 innych rzeczy, ktorych nie przewidze i na ktorych sie nie znam.

Marzy mi sie odkladanie co miesiac jakiejs tam kwoty w fundusze. Czegos w jakis bardzie agresywny papier moze.

Mam takie kijowe przeczucie, ze jestem za bogaty na zycie od pierwszego do pierwszego i przejadanie tego by mnie bolalo. A jednosczesnie jestem za biedny, zeby "na powaznie" sie ustawic.
Jednoczesnie na reddit ludzie chwala sie swoimi wynikami i nawet przy mniejszych kwotach efekty sa naprawde fajne.

#problemypierwszegoswiata

W co Panie i Panowie moge inwestowac? Jest produkt jakis na rynku, ktory moze mi podejsc? Moze cos innego? Zloto?

Mam kilkaset tysiecy wolnej gotowki. Miesiecznie moglbym bez mrugniecia okiem wrzucac pewnie z 5k. Nawet przy niewielkich stopach zwrotu po tych 10-15 latach uzbiera sie z tego rozsadna sumka. To jedyne co mi obecnie przychodzi na mysl.

Bede wdzieczny za kazda sugestie. Przyjme kazda konstruktywna ( i nie tylko) krytyke.

#nieruchomosci #gielda #biznes #inflacja #emerytura #pytaniedoeksperta #fire #kiciochpyta
  • 51
  • Odpowiedz
  • 0
@klebix: Dziekuje. Wieczorem sobie siade i poczytam. Dzieki za pchniecie w tym kierunku.

Wyjscie na zero mnie nie interesuje. ( ͡ ͜ʖ ͡)

Aktualnie z ziemi mam bardzo
  • Odpowiedz
  • 0
@saycool: Nigdy! Za zadne skarby. Zadnich lokali i umow z korporacjami. Mam znajomego co wynajmuje powierzchnie na supermarket i nie zadroszcze mu ani troche. Nie tkne kijem przez szmate. Mam miec spokojna emeryture
  • Odpowiedz
@bigger2: no właśnie ja też mam takiego znajomego i jest zadowolony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Możliwe, że wynika to z faktu, że u nas markety nie mają zbytnio alternatywy.
  • Odpowiedz
  • 2
@saycool: Wykop to jest zajebiste zrodlo wiedzy jak ma czas szukac odpowiednich ludzi. Nie zlicze ile razy ta spolecznosc mi pomagala w roznych tematach. Posrod przegrywow, inceli, shitposterow trolli itd sa specjalisci z kazdej dziedziny , ktorzy chetnie bezinteresownie dziela sie swoja wiedza. Nie bede specjanie z nickow wymienial.

Ubolewam nad wykopem 2.0 i jebnieta moderacja. Sam przez 15+ lat tu aktywnie doradzalem.
  • Odpowiedz
  • 3
@appmstt: Dzieki! Dodane.

Sprzedaje samochody. Nic gornolotnego , wyszukanego ani zadna wiedza tajemna. Ale jak to robic z glowa to poprostu zyla zlota. Aktualnie mam poprostu dojscia w ubezpieczalniach i to co tam sie wyprawia to glowa mala. Poprostu rzacaja we mnie pieniedzmi. Doslownie. polowe tej branzy powinno poprostu siedziec. Od mmentu jak napisalem ten wpis do momentu jak pisze ta odpowiedz zarobilem 7,5k na czysto. Wieczorem sobie czesto mysle...
  • Odpowiedz
  • 1
@pogromca_krasnali: Dziekuje Ci serdecznie.

Wieczorem siade, poczytam. Moge Cie pomeczyc

Jakbym miał wiedzę w dziedzinie motoryzacji i lubiłbym dłubać w samochodach to bym się wziął za handel i restaurowanie jakichś klasyków na kiju za pozostałe kilka procent. Jak bys podzielil
  • Odpowiedz
@bigger2: Dzieci rodzi się co raz mniej ale za to mnóstwo ich przyjechało z Ukrainy, skoro masz działkę w fajnej lokalizacji to proponuję rozeznać się jak wygląda u CIebie sytuacja z salami zabaw. Kiedyś myślałem że to słaby biznes ale teraz jak widzę ile kosztuje godzina i ile rodzice płacą za zorganizowanie urodzin to uważam że to dosyć dobry biznes. W wakacje kiedyś były pustki, teraz organizowane są półkolonie (5
  • Odpowiedz
nie mam na to czasu

- jestem bardzo dobry w tym co robie.

Chcialbym troche zwolnic,


@bigger2: w takim razie inwestuj w swoje umiejętności managerskie i deleguj więcej zadań, tak żeby mieć więcej spokoju, niezależności i czasu dla siebie.

Co do inwestowania, to moim zdaniem najlepiej inwestować w to na czym się znasz, a skoro znasz się na motoryzacji, to powinieneś znać rynek i wiedzieć z których spółek w branży
  • Odpowiedz
  • 0
@MrBeast: Pomysl spoko, tylko ja nie szukam pomyslu na nowy biznes. Mam swoj. Szukam pomyslu co robic z nadmiarem gotowki. W miare pasywnego i nieangazujacego.
  • Odpowiedz
@bigger2 to Dom na Dominikanie, mogę Ci podesłać firmę której powierzasz swój dom/mieszkanie i wynajmują ludziom a jak chcesz jechać na wakacje to sobie tam mieszkasz
  • Odpowiedz
  • 1
@MilionoweMultikonto: W temacie obecnej dzialalnosci dobrze wiem co mam robic. Wisienka na torcie beda uprawnienia rzeczoznawcy, ktore w sumie juz mam zdane. Ulatwia mi troche prace. Dadza jakies tam nowe dojscia i bedzie to jakas tam forma zabezpieczenia na spokojna emeryture gdby chcialo mi sie sobie dorobic.

Rynek znam. Nie znam sie na akcjach. Jak wspomnialem wyzej. Mam kilka motocykli. Kilka samochodow, ktore juz bardzo dobrze puchna, ale pelnoskalowe zabepieczenie emerytury za pomoca klasykow to gruby temat. Za gruby

co tak ryje psyche w tej
  • Odpowiedz
  • 1
@MrBeast: Jak mozesz to pewnie, ze daj.

Mialem podejscie do jakis apartamentowcow w Hiszpanii i na Cyprze. Ba! Nawet w Polsce, ale to nawet na papierze nie wygladalo jakos super.

Do tego ostatnio ta afera z pili pili na Zanzibarze. Ile osob wy*8li w kosmos. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 1
@bigger2 mam bardzo podobna sytuację do Twojej - od dwóch lat kilka pensji seniora z IT miesięcznie. Ja wykorzystałem te pieniądze do budowania portfolio emerytalnego opartego o akcje / ETF / obligacje. W tym roku będę mógł przejść na emeryrurę. Przeszedłem drogę od niewielkiej wiedzy o inwestowaniu do kilkumilionowego portfela. Jakbyś chciał pogadać to daj znać.
  • Odpowiedz