Wpis z mikrobloga

Szukam porady. Bedzie dlugo i nudno

tl;dr


Zyje sobie w malym powiatowym ( swoje droga: polecam mooocno).
Mam swoj dom bez kredytu. Zarabiam usredniajac kilka pensji wykopowego programisty miesiecznie i nie mam (nie wiem ) co robic z pieniedzmi.

Czytam sobie juz jakis czas jakies tam watki na reddit

https://www.reddit.com/r/Fire/
https://www.reddit.com/r/EuropeFIRE/

I uznalem, ze cos trzeba zrobic w temacie.
Czytam sobie tutaj od dluzszego czasu rozne wpisy. @anonimowy_programista , @mickpl @dextermorgan i innych, bo dyskusje czasami bywaja bardzo ciekawe.
Ale moze ktos podpowie w ktora strone isc, bo jestem zakrecony jak gowno w przereblu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Narazie mam kilka dzialek budowlanych w fajnych lokalizacjach. Kupione w bardzo dobrej kasie. Warte mysle okolice slabego miliona razem.

Mam (a raczej mialem). Dwa mieszkania. I inwestycje w mieszkania mi sie nie dodaja za wuja Waclawa. Raz po raz przewinie sie ten caly Kuba od Wilkow i spotkan czy inny flipper w rolkach to mi sie smiac chce.

Fajne mieszkanie w moim powiatowym wynajmowalem za okolice 1500. Ale jak policze ile z tym roboty to mam poczucie ze nie warto sie po to schylac. Mialem srednich najemcow. Nie jakas patele ale byly zatory z platnosciami. To im nie gralo. Tamto im nie gralo. I jak kiedys znajomy wracajacy z #emigracja zapytal czy niechce czasem sprzedac mu mieszkania to wypowiedzialem umowe najmu w chwile i sprzedalem mu je bez mrugniecia okiem. Nawet poczulem ulge po notariuszu.

Drugie wynajmuje za troche ponad 1000 , chocmolgbym brac pewnie i 1500 , ale ludzie sa tak fantastyczni ze poprostu nie mam ochoty inaczej. Wszystko na czas. Jakby nie przelew to nawet nie wiem, ze tam sa. I jak sobie pomysle, ze mialbym miec takich mieszkan 10. Zarabiac na tym na czysto 10-15 tysiecy miesieczine to mam to w dupie. Bo wiem, ze nawet przy sprzyjajacych wiatrach beda mnie wku**li lokartorzy, beda remonty, problemy , okresy bez najemcow itd.. ()/

Nie znam sie na gieldzie. Niechce sie znac. Malpowalem jakis czas temu ruchy niektorych wykopkow i redditorow. Jakies to efekty przynosilo. Ale
Nie mam psychy do spadkow i 100 innych rzeczy, ktorych nie przewidze i na ktorych sie nie znam.

Marzy mi sie odkladanie co miesiac jakiejs tam kwoty w fundusze. Czegos w jakis bardzie agresywny papier moze.

Mam takie kijowe przeczucie, ze jestem za bogaty na zycie od pierwszego do pierwszego i przejadanie tego by mnie bolalo. A jednosczesnie jestem za biedny, zeby "na powaznie" sie ustawic.
Jednoczesnie na reddit ludzie chwala sie swoimi wynikami i nawet przy mniejszych kwotach efekty sa naprawde fajne.

#problemypierwszegoswiata

W co Panie i Panowie moge inwestowac? Jest produkt jakis na rynku, ktory moze mi podejsc? Moze cos innego? Zloto?

Mam kilkaset tysiecy wolnej gotowki. Miesiecznie moglbym bez mrugniecia okiem wrzucac pewnie z 5k. Nawet przy niewielkich stopach zwrotu po tych 10-15 latach uzbiera sie z tego rozsadna sumka. To jedyne co mi obecnie przychodzi na mysl.

Bede wdzieczny za kazda sugestie. Przyjme kazda konstruktywna ( i nie tylko) krytyke.

#nieruchomosci #gielda #biznes #inflacja #emerytura #pytaniedoeksperta #fire #kiciochpyta
  • 51
Mam swoj dom bez kredytu. Zarabiam usredniajac kilka pensji wykopowego programisty miesiecznie i nie mam (nie wiem ) co robic z pieniedzmi.


@bigger2: Możesz mi kopsnąć trochę, będzie dobry uczynek na koncie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MilionoweMultikonto jeszcze na niej nie jestem. Po opłaconych fakturach za sierpień nabędę "zdolność emerytalna", tzn będę mógł już nic nie robić do końca życia przy dość konserwatywnych założeniach rynkowych. A co planuje? Na razie pracować dalej - kasa jest za łatwa, a pracy aż tak dużo nie ma, więc szkoda byłoby to przerywać.
@bigger2: MSCI World - jakiś fundusz trackujący to, np od Vanguard, koniecznie accumulating a nie dywidendowy - zakładając wzrost 7% (średnio) to wrzucając 500k na fundusz, 15k co miesiąc, po 5 latach masz 266020.99 odsetek, i robi się kula śnieżna - po 10 latach masz łącznie na koncie 3.1 miliona - wypłacając wg. FIRE jakieś 2%? 5k miesięcznie za nic nie robienie, jeśli wrzucać bedziesz 50k to po 10 latach masz
@bigger2: A dawaj, ja tam prosto inwestuje - 2B7K:GR w mBank eMakler - to jest od iShares, coś jak Vanguard. Generalnie różnią się one trochę, między innymi że ja idę w MSCI World z ograniczoną szkodą dla środowiska - jest na to moda, która raczej się utrzyma przez kolejne dekady (Fit For 55 itp.) Największe różnice ogólnie między różnymi ETFami to:
Accumulating vs Dividend
Accumulating - to co miałbyś jako dywidende