Wpis z mikrobloga

Kilka niesamowitych, ekonomicznych ciekawostek:

1. Inflacja jest w cholerę wysoka. Jej tymczasowy spadek np. do 8% to nie jest żaden sukces tylko dalej w cholerę wysoka inflacja, poziomy alarmujące, alert RCB

2. Nie ma absolutnie żadnej przestrzeni do jakichkolwiek obniżek stóp procentowych. Obniżka pod wybory jest możliwa i będzie katastrofą, bo zapłaci się potem za nią 3 razy więcej

3. Nie da się stłumić inflacji kiedy koszt pożyczania pieniądza jest niższy niż oprocentowanie pieniądza zdeponowanego. To się nie wydarzyło nigdzie na świecie w demokratycznym państwie gdzie nie da się sterować płacami.

4. Oficjalna projekcja NBP zakłada, że inflacja dojdzie do celu w wydłużonym horyzoncie, tj. w 2025 przy założeniu braku zmian stóp procentowych. Jakakolwiek obniżka zaburza projekcję.

5. Jeżeli na świecie wydarzy się cokolwiek złego, np. wojna na Ukrainie eskaluje, OPEC zmniejszy wydobycie, nie wiem wyląduje UFO - inflacja wybije w kosmos i trzeba będzie dalej podnosić stopy

6. Ale też możliwe są efekty drugiej rundy i inflacja niedługo spadnie np. do 6% aby potem wywalić na 18% już bez słynnych "czynników zewnętrznych"

7. Tego ostatniego obawiają się np Amerykanie dlatego trzymają dodatnią, realną stopę na poziomie 5,5% przy inflacji 3%

Mógłbym tak jeszcze długo, ale księżycowej ekonomii w necie teraz tyle, że by życia nie starczyło XD

Dziękuję za uwagę.

#inflacja #stopyprocentowe #ekonomia #gospodarka #nieruchomosci #wkpinvestments
  • 17
@KoxKoxu21 @mickpl tylko Japonia bardzo długo zmagala się z deflacja. Radziłbym spojrzeć na EBC bo teraz jest patowa sytuacja w strefie euro. Cześć Wschodnia Litwa, Estonia mają inflację podobna do naszej i przypuszczam że będzie zachowywała się tak samo, z kolei duże Gospodarki Niemiec i Francji powoli wchodzą w recesje. EBC będzie miało ogromny problem co wybrać czy poświęcić Wschód i południe czy wprowadzić w recesje niemiecka gospodarkę. Ciekawie bardzo ciekawie.... Coś
Nie da się stłumić inflacji kiedy koszt pożyczania pieniądza jest niższy niż oprocentowanie pieniądza zdeponowanego. To się nie wydarzyło nigdzie na świecie w demokratycznym państwie gdzie nie da się sterować płacami.


@mickpl: W USA się wydarzyło.
  • 2
@affairz: Jak sam masz gotówkę to myślę, że dobrze czujesz ten dylemat XD Na gotówce może trochę tracisz realnie, może nie. A kurnik to one way ticket, kupisz, wystrzelasz się z kasy i sprzedasz za tyle samo albo i nie. Tym bardziej jak chcesz premium a nie 35 metrów od Mariusza zrobione Ikeą.
@mickpl: ja jestem obecnie blisko dealu (chociaż podobnie blisko już raz byłem i gówno wyszło xD), ale jeśli kupię to co planuję kupić to bardziej niepłynnego towaru nie jestem sobie w stanie wyobrazić (duży, mocno customowy - nowoczesny i zarazem niepraktyczny dom w miejscu gdzie ludzie są za biedni na domy za taki hajs xD)

ale myślę, że i tak będę spokojniejszy mając dorobek życia w YTONGU zamiast ŻETONIE
@affairz: poczytajcie sobie lepiej o ustawie dotyczącej kazdej faktury od 2024 i konieczności jej rejestracji z góry bez możliwości anulacji, zwrotu, czy chociazby pomyłki

nawet na kaucje na butelki xD

to jest dopiero proinflacyjne.. do tego śledzenia każdego nawet bez firmy czy nie ma za dużych kosztów

tego nawet w #nrd nie było a piszecie o walce z inflacją ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@leeaxe nie twierdzę że teraz tj koniec strefy euro. Jeśli strefa będzie miała przetrwać to czekają ją głębokie reformy, typu podział na wschód i zachód, bo jak się okazuje sterowanie tak różnymi gospodarkami z poziomu jednej instytucji nie zdaje rezultatu.
@MrK933: a trend w UE jest odwrotny, czyli centralizacja i usuwanie podziałów, i tak będzie ten trend się dalej posuwał. Więc to co piszesz nie ma sensu. Żadnych podziałów na wschód i zachód nie będzie. Wyraźnie napisałeś, że wydaje ci się że to początek końca sfery euro... więc dobrze napisałeś - wydaje Ci się. W dodatku ani Niemcy ani Francuzi nie pozwolą na recesję gospodarczą i znajdą 100 sposobów na to
@leeaxe zobaczymy po tym kryzysie które partie będą wygrywać wybory. Jeśli prawica obejmie władze w Niemczech czy we Francji to nic nie wyjdzie z centralizacji. Chyba że wybory będą nie narodowe tylko na poziomie europejskim. Jestem prounijny i mam nadzieję że jakiekolwiek konflikty zostaną szybka wygaszone.