Wpis z mikrobloga

Chciałbym rozwiać wątpliwości co do tego miejsca i pierwszeństwa.

Auta jadące Podwalem są na drodze z pierwszeństwem. Auta wyjeżdżające z Komuny Paryskiej są na podporządkowanej. Jednakże pasy z Komuny Paryskiej w żaden sposób się nie przecinają i auta jadące z tego kierunku jadą dalej po swoim pasie i jeśli ktoś jadący Podwalem chce skręcić w lewo w Dworcową to musi zmienić pas. Na pasach nie ma żadnych trójkątów, pasów zatrzymania itd.

Wielokrotnie dochodzi tam do sprzeczek, bo kierujący jadący Podwalem myślą, że mają pierwszeństwo przy zmianie pasa i auta jadące Komuny Paryskiej powinny ustąpić, a jadący z Komuny Paryskiej też myślą, że mają pierwszeństwo, bo w końcu to ktoś chce wjechać na zajmowany przez nich pas.

Powiedźcie mi kurna jak to jest, bo mam swoje zdanie na ten temat. Najfajniej jakbyście poparli od razu jakimś opracowaniem czy przykładem z przepisów, bo mam wrażenie, że tam każdy ma swoją koncepcję.

Także pierwszeństwo ma CZERWONY czy NIEBIESKI?

#wroclaw #prawojazdy #samochody #drogi #polskiedrogi #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
GryzeKisiel - Chciałbym rozwiać wątpliwości co do tego miejsca i pierwszeństwa.

Auta...

źródło: jakjedzieszkretynie

Pobierz
  • 81
@Arluk: haha o proszę, lokalny kolega ( ͡° ͜ʖ ͡°) jestem słabym organizatorem, a piwo to tylko z sokiem piję - trochę wstyd się ze mną pokazywać. a jeszcze po takiej dyskusji, to bym przyniosła mój kodeksik drogowy ze sobą, co by nie było za normalnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tutaj jest przykład poprawnego oznakowania podobnej sytuacji:


@gazownik: przecież jest oznakowane tak samo - i tak samo nie ma sensu. Każdy jedzie po swoim pasie i zgodnie z przepisami ktokolwiek chce zmienić pas, powinien ustąpić temu kto po nim jedzie.
I w takim razie znaki o drodze z pierwszeństwem albo podporządkowanej nie mają sensu, tylko zaciemniają obraz.
KEjAf - > Tutaj jest przykład poprawnego oznakowania podobnej sytuacji:

@gazownik: p...

źródło: image_2023-06-06_155645579

Pobierz
@GryzeKisiel: Ja pier* :P Już mogłeś wrzucić nowsze zdjęcie tamtego miejsca a nie sprzed 10 lat :P nie jestem pewny ale tam chyba w zeszłym roku pomalowali trójkąty na pasie z Komuny Paryskiej. Wtedy musiałaby ona bezdyskusyjnie ustąpić pierwszeństwa. A tak jak jest to kto jest na swoim pasie ten jest na swoim pasie.

Ja tam zwykle staram się jechać trochę na zakładkę i po prostu obserwować jak inni jeżdżą. Tyle...
puexam - @GryzeKisiel: Ja pier* :P Już mogłeś wrzucić nowsze zdjęcie tamtego miejsca ...

źródło: obraz_2023-06-06_165954244

Pobierz
@GryzeKisiel: Myślę, że drogowcy po remoncie dali dupy, bo w 2011 było tutaj oznakowanie poziome oznaczające, w którym miejscu należy zatrzymać się (jeśli trzeba oczywiście) aby ustąpić pierwszeństwa. W 2012 jest już wyremontowana droga i brak oznaczenia poziomego, a znaki pionowe zostały. I to wprowadza zamieszanie. Jakby domalowali te trójkąty na asfalcie to wszystko byłoby jasne.
Dalamar - @GryzeKisiel: Myślę, że drogowcy po remoncie dali dupy, bo w 2011 było tuta...

źródło: dd

Pobierz
Także pierwszeństwo ma CZERWONY czy NIEBIESKI?


@GryzeKisiel: Masz znaki, które sam wstawiłeś i się zastanawiasz?

"Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany stosować się najpierw do osób kierujących ruchem, następnie do znaków świetlnych, potem pionowych i poziomych znaków drogowych, a dopiero na koniec do ogólnych zasad panujących na drodze."

Skoro znaki pionowe wskazują pierwszeństwo, to co stanowi problem?

Jeśli dojeżdżając do skrzyżowania widzisz z prawej strony nadjeżdżające
@Wredna_pomarancza: wiesz co, ale Twoja sytuacja jest nieco inna, bo masz linie zatrzymania i stop. Gdyby tutaj od komuny paryskiej były na pasie „trójkąciki” to sytuacja byłaby jasna. Ale ich nie ma i to budzi wątpliwości co miał na musli projektant tego skrzyżowania.
@GryzeKisiel: znaki poziome są uzupełnieniem pionowych, ale nie są konieczne do ustalenia pierwszeństwa. Jedynie co, to nie mogą być sprzeczne z pionowymi. Ich brak nie oznacza zupełnie nic, to żaden argument. Przecież nawet nie przy każdym stopie są linie zatrzymania, a jednak zatrzymać się musisz, prawda?
@GryzeKisiel: niebieski ma pierwszeństwo, bo czerwony próbuje zmienić pas, ale moim zdaniem tam jest nieprawidłowe oznakowanie (pionowe), bo to w ogóle nie jest skrzyżowanie.
To jest dokładnie taka sytuacja jak na łącznicach dróg szybkiego ruchu, np w tym miejscu (łącznica S19 i A4) są dwie jezdnie które łącza się w jedną (ale każdy jedzie bezkolizyjnie swoim pasem).
Ten kto chce zjechać ze swojego pasa ruchu musi ustąpić pierwszeństwa i tyle.

https://maps.app.goo.gl/NccWP18Bzqoptzek7?g_st=ic
@Sierzant_Cruchot: i teraz najważniejsze pytanie - gdzie kończy się skrzyżowanie? I jak to się ma do przepisów dotyczących ustąpienia pierwszeństwa przy zmianie pasa? Gdyby intencją organizatora ruchu było zapewnienie pierwszeństwa tym na Podwalu to wystarczyło zrobić rozszerzenie z 2 do 3 pasów, a pas z Komuny po prostu zakończyć (najlepiej w dodatku znakami poziomymi i linią zatrzymania). Jednak tutaj nie jest to takie proste jak mówisz i obawiam się, że jednak