Wpis z mikrobloga

Chciałbym rozwiać wątpliwości co do tego miejsca i pierwszeństwa.

Auta jadące Podwalem są na drodze z pierwszeństwem. Auta wyjeżdżające z Komuny Paryskiej są na podporządkowanej. Jednakże pasy z Komuny Paryskiej w żaden sposób się nie przecinają i auta jadące z tego kierunku jadą dalej po swoim pasie i jeśli ktoś jadący Podwalem chce skręcić w lewo w Dworcową to musi zmienić pas. Na pasach nie ma żadnych trójkątów, pasów zatrzymania itd.

Wielokrotnie dochodzi tam do sprzeczek, bo kierujący jadący Podwalem myślą, że mają pierwszeństwo przy zmianie pasa i auta jadące Komuny Paryskiej powinny ustąpić, a jadący z Komuny Paryskiej też myślą, że mają pierwszeństwo, bo w końcu to ktoś chce wjechać na zajmowany przez nich pas.

Powiedźcie mi kurna jak to jest, bo mam swoje zdanie na ten temat. Najfajniej jakbyście poparli od razu jakimś opracowaniem czy przykładem z przepisów, bo mam wrażenie, że tam każdy ma swoją koncepcję.

Także pierwszeństwo ma CZERWONY czy NIEBIESKI?

#wroclaw #prawojazdy #samochody #drogi #polskiedrogi #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
GryzeKisiel - Chciałbym rozwiać wątpliwości co do tego miejsca i pierwszeństwa.

Auta...

źródło: jakjedzieszkretynie

Pobierz
  • 81
@Beszczebelny: Zauważyłem, ale według mnie jest to jakiś lokalny zwyczaj i normalnie niebiescy powinni mieć pierwszeństwo. Rzadko tam jeżdżę i zazwyczaj jest na tyle mały ruch, że albo ja kogoś puszczę albo ktoś mnie. Ale dzisiaj trafiłem na jakiegoś furiata i mimo że się zmieściłem bez problemu to postanowił dać mi nauczkę i pokrzyczeć na mnie klaksonem xD
@Beszczebelny: A to nie jest tak, że najczęściej na prawym pasie z komuny Paryskiej chce wjechać w Podwale więc czeka aż będzie miał wolny pas na Podwalu?
Dlatego większość jadących tak jak niebieski zwyczajnie trafia na pusty prawy pas Komuny Paryskiej. Tam rzadko kiedy ktoś jedzie prawym pasem Komuny Paryskiej.

Do tego tak jak pisze @Russ3l to tam jest zmiana pasa więc to niebieski ma pierwszeńswto.

@let_it_be Właśnie przez takie oznakowania
Zauważyłem, ale według mnie jest to jakiś lokalny zwyczaj i normalnie niebiescy powinni mieć pierwszeństwo


@GryzeKisiel: uważam tak samo

Niebieski jadąc prosto swoim pasem powinien po prsotu jechać, a czerwony chcąc wjechać na pas niebieskiego - uważać i ustąpić.
A to nie jest tak, że najczęściej na prawym pasie z komuny Paryskiej chce wjechać w Podwale więc czeka aż będzie miał wolny pas na Podwalu?

Dlatego większość jadących tak jak niebieski zwyczajnie trafia na pusty prawy pas Komuny Paryskiej. Tam rzadko kiedy ktoś jedzie prawym pasem Komuny Paryskiej.


@Darth_Gohan: no tak tak, 95% przypadków jest takich jak mówisz, mega rzadko ktoś jedzie tak jak OP
@GryzeKisiel: Znak ustęp pierwszeństwa od ulicy Komuny Paryskiej jest przede wszystkim po to, aby rozeznać się w pierwszeństwie przejazdu, gdyby istniały złe warunku atmosferyczne uniemożliwiające odczytanie znaków pozimowych na drodze. Tak samo jest przy wjazdach na autostradę, też jest ten sam znak, a nikt się nie zatrzymuje przy tym znaku, a jedzie dalej pasem, który służy do późniejszej zmiany pasa. Tak samo jest w tym przypadku, niebieski jedzie sobie normalnie, jak
@GryzeKisiel: kurna trudne się wylosowało xD. Ja pewnie i jako czerwony i jako niebieski ustąpił bym pierwszeństwa w rytm zasady, że jak nie jestem pewny to pewnie nie mam racji, ale jakbym miał to analizować to raczej niebieski. Chociaż to organizacja ruchu jest ewidentnie do dupy w tym miejscu bo skoro niby taki prosty case daje taka rozkmine to coś jest nie tak XD
@GryzeKisiel: wrzucałam tu kiedyś w podobnej dyskusji. tu masz stop i mimo to, że teoretycznie masz wolny pas, musisz ustąpić tym z lewej, którzy chcą zmienić pas. bo to skrzyżowanie! bo pierwszeństwo ustala się przed wjazdem, a wjeżdżający na pierwszeństwie może zająć dowolny pas. Dworak dużo głupot może gadać, ale mandatu za Ciebie nie zapłaci
Wredna_pomarancza - @GryzeKisiel: wrzucałam tu kiedyś w podobnej dyskusji. tu masz st...

źródło: Screenshot_20230416-091320

Pobierz
@GryzeKisiel W przepisach nie jest to jasno wyjaśnione, ja mam opinię, można się nie zgadzać, że znak ustąp dotyczy tylko skrzyżowania (tu złączenia). Za złączeniem jest po prostu 4-pasowa droga, A-7 już nie obowiązuje tak jak na wszelkich tzw. wlotach bezkolizyjnych na np. autostradę, czasem taki wlot jest prawym pasem, interpretacja że A-7 można regulować pierwszeństwo przy zmianie pasa prowadzi do absurdu podporządkowania takiego pasa przez 10km. Na poniższej grafice znak Droga
W przepisach nie jest to jasno wyjaśnione, ja mam opinię, można się nie zgadzać, że znak ustąp dotyczy tylko skrzyżowania (złączenia). Za złączeniem jest po prostu 4-pasowa droga, A-7 już nie obowiązuje tak jak na wszelkich tzw. wlotach bezkolizyjnych na np. autostradę, czasem taki wlot jest prawym pasem, interpretacja że A-7 można regulować pierwszeństwo przy zmianie pasa prowadzi do absurdu podporządkowania takiego pasa przez 10km. Na poniższej grafice znak Droga z pierwszeństwem