Wpis z mikrobloga

Chciałbym rozwiać wątpliwości co do tego miejsca i pierwszeństwa.

Auta jadące Podwalem są na drodze z pierwszeństwem. Auta wyjeżdżające z Komuny Paryskiej są na podporządkowanej. Jednakże pasy z Komuny Paryskiej w żaden sposób się nie przecinają i auta jadące z tego kierunku jadą dalej po swoim pasie i jeśli ktoś jadący Podwalem chce skręcić w lewo w Dworcową to musi zmienić pas. Na pasach nie ma żadnych trójkątów, pasów zatrzymania itd.

Wielokrotnie dochodzi tam do sprzeczek, bo kierujący jadący Podwalem myślą, że mają pierwszeństwo przy zmianie pasa i auta jadące Komuny Paryskiej powinny ustąpić, a jadący z Komuny Paryskiej też myślą, że mają pierwszeństwo, bo w końcu to ktoś chce wjechać na zajmowany przez nich pas.

Powiedźcie mi kurna jak to jest, bo mam swoje zdanie na ten temat. Najfajniej jakbyście poparli od razu jakimś opracowaniem czy przykładem z przepisów, bo mam wrażenie, że tam każdy ma swoją koncepcję.

Także pierwszeństwo ma CZERWONY czy NIEBIESKI?

#wroclaw #prawojazdy #samochody #drogi #polskiedrogi #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
GryzeKisiel - Chciałbym rozwiać wątpliwości co do tego miejsca i pierwszeństwa.

Auta...

źródło: jakjedzieszkretynie

Pobierz
  • 81
Tu się nie ma nad czym zastanawiać, są wyznaczone pasy ruchu więc art. 22 ust. 4 PORD kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać. Znaki są też ustawiane na wypadek zatarcia lub zaśnieżenia oznakowania poziomego.


@Russ3l: czyli według twojej teorii do póki widać linie to niebieski ma pierszeństwo a jak ich nie widać to czerwony.
No coś tu jest
wrzucałam tu kiedyś w podobnej dyskusji. tu masz stop i mimo to, że teoretycznie masz wolny pas, musisz ustąpić tym z lewej, którzy chcą zmienić pas. bo to skrzyżowanie! bo pierwszeństwo ustala się przed wjazdem, a wjeżdżający na pierwszeństwie może zająć dowolny pas. Dworak dużo głupot może gadać, ale mandatu za Ciebie nie zapłaci


@Wredna_pomarancza: Źle rozumujesz i namieszałaś. Pierwszeństwo ustala się przed wjazdem na skrzyżowanie - zgoda i w myśl
@Arluk: zgadzam się o tyle, że czerwony (odnoszę się już do sytuacji opa) ma pierwszeństwo oczywiście w momencie złączenia się pasów. wg mnie to wtedy powinien zmienić pas, od razu, jeśli chciałby skręcić. i wtedy ma pierwszeństwo przed niebieskim. oczywiście że jeśli już jadą jakiś czas obok siebie, to wtedy jest to zmiana pasa. ale niektórzy tu w ogóle nie widzą opcji pierwszeństwa na skrzyżowaniu i to jest dla mnie przerażające.
@Arluk: w sensie zakładam książkową sytuację, że manewr czerwony zaczął tuż po łączeniu kierunków, sygnalizował to, przecież wiadomo że płynna zmiana kierunku też trwa chwilę i samochód parę metrów przejedzie. nie zakładam, że czerwonemu się nagle przypomniało po jakimś czasie, że chce jednak skręcić, bo to trochę inna sytuacja.
@GryzeKisiel: Znak ustąp tyczy się pozostałych pasów, jakby ktoś od razu zechciał wjechać na te dwa pozostałe, ale tutaj akurat obowiązują zwykłe reguły jak przy zmianie pasa ruchu, więc znak jest zbędny. I to samo tyczy się pierwszeństwa - również obowiązują zwyczajowe reguły zmiany pasa ruchu - samochód już się nim poruszający ma pierwszeństwo.
@GryzeKisiel: takie ankiety są bardzo fajne, nawet jak znasz prawidłową odpowiedź to sprawdzasz ile osób daje zła i wiesz czy warto jeździć zgodnie z prawem i wyłapać stłuczkę czy nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
wg mnie to wtedy powinien zmienić pas, od razu, jeśli chciałby skręcić. i wtedy ma pierwszeństwo przed niebieskim. oczywiście że jeśli już jadą jakiś czas obok siebie, to wtedy jest to zmiana pasa.


Generalnie to przepisy są #!$%@? i oznakowanie również jest bo tak to się każdy kierowca może tłumaczyć, że "przecież ja już opuściłem skrzyżowanie i teraz jechaliśmy na równych zasadach obok siebie". I co, Policjant będzie ustalał gdzie tu się
Arluk - > wg mnie to wtedy powinien zmienić pas, od razu, jeśli chciałby skręcić. i w...

źródło: skrzyzowanie

Pobierz
@Arluk: wiesz co, już w tylu dyskusjach uczestniczyłam na ten temat (nie tylko na wykopie) że nawet mi się już nie chce pisać tego samego, bo i tak się nie przekonamy nawzajem. jeszcze tylko jedno pytanie zadam, jak skręcasz w lewo na skrzyżowaniu kolizyjnym na przykład i puszczasz tych, co skręcają w prawo, to też nie zakładasz, że zajmą lewy pas? bo opuszczając skrzyżowanie możesz przecież zająć dowolny. i to wg
I ogólnie gratuluję wszystkim począwszy od polityków, którzy tworzą prawo, kończąc na urzędników, którzy te znaki stawiają. To nie jest normalne, że powstaje sytuacja, gdzie człowiek nawet analizując to na spokojnie przed komputerem nie jest w 100% kto ma rację.

Jadąc gdzieś pierwszy raz oznakowanie powinno być postawione tak, żeby w sekundę wiedzieć kto ma pierwszeństwo, niezależnie czy jedzie ktoś kto na bieżąco śledzi kodeks drogowy czy jakiś idiota.
@Wredna_pomarancza: Oczywiście, że puszczam takiego - nawet sam kiedyś zrobiłem taki wpis na Wykopie o tym (nie chce mi się szukać) ( ͡° ͜ʖ ͡°).

No ale tu rzecz się rozchodzi o to gdzie się kończy skrzyżowanie! Bo poza skrzyżowaniem, na "standardowych" równoległych pasach ruchu na jezdni to chyba nie depczesz hamulca aby wpuścić każdego kto zażyczy sobie wjechać na Twój pas, nie? ( ͡° ͜
O, i tutaj jest wszystko jasne bo ktoś pomyślał. Jest pokazane że prawy pas się kończy oraz zaczyna się nowy pas. As simple as that.
@Arluk: wg ministerstwa nowe definicje w ustawie nic nie zmieniają w rozumieniu pojęć typu skrzyżowanie do poprzednich definicji. serio. ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo tak musielibyśmy brać pod uwagę wszystkie przełączki, pasy rozbiegowe itp. super, nie? może by trzeba było nowego eksperta, ministra, który wynajdzie pojęcie końca skrzyżowania! ażeby możnaby malutką strzałeczką oznaczyć - o tutaj koniec mamy, tu proszę już nie egzekwować pierwszeństwa swego. to trzeba
bo tak musielibyśmy brać pod uwagę wszystkie przełączki, pasy rozbiegowe


@Wredna_pomarancza: No i musimy. Minister to może fakać bobla. Przepisy są przepisy i sąd się na nichopiera, a nie na tym co jeden z drugim przychlast pisowski na Twitterze napisał.

i tak można w nieskończoność szukać dziury w całym.


@Wredna_pomarancza: Tylko w przypadku pytania @GryzeKisiel to nie jest właśnie szukanie dziury w całym tylko ustalenie zasadniczej kwestii. Jak widać nie