Wpis z mikrobloga

A więc tak, wpis z gatunku nie wiem co robić ze swoim życiem.

Mam ponad 30 wiosen na karku. Jestem singlem. Od ponad 4 lat mieszkam na #emigracja w #uk. Mam stabilną, dość dobrze płatną pracę. Tylko problem polega na tym, że nigdy do końca się nie zintegrowałem. Plus okazało się, że nie do końca przepadam za Anglikami.

No i wczoraj dostałem ofertę pracy z FAANG w #niemcy, a konkretnie w Monachium. Na papierze pensja większa o około £20k, no ale koszty życia pewnie też będę miał większe. Praca na pewno będzie znacznie bardziej wymagająca, pewnie około 12h - 14h dziennie.

Co byście zrobili na moim miejscu?

#pracait #programista15k #programista25k #programowanie
  • 34
@groman43:

Praca na pewno będzie znacznie bardziej wymagająca, pewnie około 12h - 14h dziennie.


no ale koszty życia pewnie też będę miał większe.

Dlaczego tak uważasz, wydaje się, że tak nie jest.

Ja bym wziął taką ofertę. Jest to przepustka do świata znacznie wyższych zarobków, dzisiaj 20k więcej, a za 2 lata inny faang się zgłosi i da 50k więcej.
@groman43: jeśli nie ma tam w tej Anglii nic co by Cię mocno trzymało to ja bym jechał. FAANG w CV daje dużego boosta do kariery i nawet jeśli Ci się tam nie spodoba to potem z takim CV przyjmą Cię prawie wszędzie. Jednak to też trochę zależy, który to FAANG. Najmniej prestiżowy z nich jest Amazon, a zapieprz jest tam duży. Natomiast jeśli to np. Meta albo Google to tam
  • 0
@OskarDw: Firma jest trochę do tyłu z deadlinem. Ludzie z US powiedzieli mi wprost, że pracują po 12 godzin. W Germanii może byc to odrobinę bardziej cywilizowane, ale pewnie i tak będę miał nadgodziny.
@groman43: Raczej kultura pracy będzie bardziej zbliżona do tej angosaskiej, niż niemieckiej. Natomiast kto powiedział, że trzeba w takiej firmie pozostać na lata? W Monachium jest dużo dużych graczy, którzy potrafią należycie opłacić wysokiej klasy specjalistę, a jednocześnie szanują work-life balance jak żaden inny kraj, dzięki mocno sytuowanym związkom zawodowym.
@groman43: Tak jak kolega @erni13 pisze - porównaj sobie opodatkowanie pracy:

UK: https://www.thesalarycalculator.co.uk/salary.php
Niemcy: https://dojczland.info/kalkulator-brutto-netto-niemcy/

UK - z pensji 80K £ rocznie zostaje ci 55,5k £ netto
Niemcy - z pensji 92k € (80k £), u młodego bezdzietnego w Monachium zostanie ci 53,9k € (46,85k £).

To jest dodatkowe 8k £ rocznie na same podatki, to ponad miesiąc pracy każdego roku w tych założeniach.

Ale tak ogólnie to FAANG spoko, ale
@groman43: W Monachium drogie jest jedynie mieszkanie - ale porównując z UK pewnie to jest ten sam poziom. Samo miasto jest bardzo fajne do życia, polecam. Kultura pracy i prawo pracownika jest tutaj też chyba najbardziej cywilizowane na świecie, nie ma mowy o żadnym nadwyrężaniu umowy, a szczególnie w FAANGu. Do tego największy plus Monachium to urozmaicenie kulturowe. W mieście prawie 50% mieszkańców to obcokrajowcy i nie czujesz się nigdy jakbyś
Jednak to też trochę zależy, który to FAANG. Najmniej prestiżowy z nich jest Amazon


@bart40404: Amazon to właśnie najbardziej prestiżowy a przez to wymagający gracz z FAANGu.
Ludzie z US powiedzieli mi wprost, że pracują po 12 godzin.


@groman43: Ale ty nie jedziesz do US tylko do Niemiec. W US maja rowniez tylko 7 dni urlopu.
W Niemczech bedziesz pracowal wg. prawa pracy w Niemczech, a nadgodziny to beda dodatkowo płatne, urlop dostaniesz wg. prawa Niemieckiego itd.

Nie pytaj amerykanow ile pracuja w US tylko spytaj niemcow ile pracuja w Niemczech.