Wpis z mikrobloga

#biedanonim
Marzy mi się #fire (czyli finansowa niezależność i życie z #dochodpasywny) w wieku około 45-50 lat - bardzo zależy mi na tym poziomie komfortu, mógłbym wtedy pracować dla przyjemności nad wartościowymi projektami lub oddawać się okazjonalnemu wolontariatowi. Szacuję, że potrzebowałbym zgromadzenia majątku w wysokości około 5-7 milionów złotych: 2 miliony przeznaczyłbym na wybudowanie się w jakimś miłym miejscu w Europie i zapewnienie wyposażenia/remontów/opieki/środków transportu sobie i rodzinie, a pozostałe 3-5 milionów ulokowałbym np. w funduszach dywidendowych, obligacjach krótkoterminowych i na kontach oszczędnościowych, tak, by pobierać rocznie 3% całego wkładu (90-150k zł), które pokrywałyby moje życiowe wydatki.

1. Co ogólnie sądzicie o tym planie?

2. Jak osiągnąć planowany cel? Czy istnieje tu powtarzalna (tj. możliwa do odtworzenia bez dużej dozy szczęścia) alternatywa dla dobrej pracy w #it i oszczędzania 60-80% zarobków, lokując je np. w globalne #fundusze (75%) i #obligacje (25%)?

3. Z jakimi źródłami powinienem się zapoznać, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie celu? Oczywiście nie wierzę w magiczne metody na wzbogacenie się, ale może są jakieś pozycje książkowe i materiały online, które wykraczają poza ważną, ale ogólną wiedzę promowaną np. przez Iwucia. Jednocześnie dodam, że nie jestem typem ryzykanta-spekulanta.

#pytanie #oszczedzanie #oszczednosci #finanse #obligacje #etf #fundusze #fundusz #gielda #akcje #kryptowaluty #zloto #pieniadze



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim
· Tag #biedanonim to wpisy z niską potrzebą anonimowości.

mirko_anonim - #biedanonim
Marzy mi się #FIRE (czyli finansowa niezależność i życie z...

źródło: king-charles-coronation-ap-moe-85-230506_1683373344029_hpMain_16x9_992

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Jak zgromadzisz taki majątek, to koszty życia będziesz też miał odpowiednie, czyli sporo wyższe niż przy majątku 500k zł. Także 90-150k rocznie to będzie wegetacja w miłym miejscu w Europie...
  • Odpowiedz
Pobierać 3% a inflacja? :D pomysł jak ciężko taka wartosc przenieść w czasie i jeszcze z niej skubać
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: najpierw zdobyć kapitał, nawet jako programista 15k odkładając wszystko i zaczynajac w wieku 30lat swoje marzenie spełnisz za jakieś lat 30 lat a dodaj do tego spadek siły nabywczej i inne bzdury
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: problem z fire jest taki, że jego piewcami są osoby które, jakby to powiedzieć...są minimalistami i mają w dupie konsumpcjonizm? Za studenciaka czytałem jakieś blogi tego typu z usa, mr money mustache, w polsce był blog jak oszczędzać pieniądze gdzie koleś robił wyliczenia co do grosza różnych tematów (swoją drogą dobre analizy tam były dotyczące kosztów spłaty kredytów) w każdym przypadku tak to wyglądało:

-coś się zepsuje w domu robisz sam
-budujesz garaż - robisz sam
-remont w domu robisz sam
-jak jest dobre promo na rzeczy z długim terminem ważności, jedzenie, chemia, inne rzeczy to kupujesz
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:
Fajnie tez byłoby żyć komfortowo przez te 20 lat oszczędzania, bo trzeba pamiętać że młodość ma swój urok, kiedy można korzystać z życia, a potem może być różnie. Nie chodzi mi tutaj o typowa konsumpcję i hehe iphone, wakacje na Barbados, ale nie pracowanie po 50 godzin tygodniowo
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: najpierw musisz mieć kapitał początkowy tak z 200 tysięcy na początek, później robić 40%-50% rocznie na giełdzie(nie jest to wbrew pozorom trudne, tylko trzeba codziennie siedzieć w tym-taki drugi etat). Po 10 latach powinieneś już mieć te 7 mln zł. Powodzenia.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim ja mogę polecić jeszcze podcast "nic za darmo" Tomka Jaroszka. on sam jest z tych raczej bezpiecznych długoterminowcow.

poza tym nie wiem ile masz lat i ile lat chcesz zbierać. Z tego co wiem to fire nie liczy się jako kwoty w stylu np. 5mln. A raczej jako 25 x roczne koszty życia. Głównie twoim celem powinno być odkładanie przynajmniej połowy wypłaty. Jeśli nie możesz żyć za połowę wypłaty to
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: a nie lepiej po prostu realizować fajnie projekty, robić co się lubi nawet za mniejsze pieniądze i żyć jak chcesz już teraz budując majątek powoli bez pogoni za pieniądzem? Świat się zmienia. Podejście do pieniądza jakie znamy dziś może za 10-20 lat być nieaktualne. Zdobądź umiejętności, ciesz się życiem, a niezależność finansową realizuj równocześnie żyjąc jak bys chciał to robić mając ten majątek. Z tego co widzę jesteś minimalistą,
  • Odpowiedz
w wieku około 45-50 lat (...) Szacuję, że potrzebowałbym zgromadzenia majątku w wysokości około 5-7 milionów


@mirko_anonim:
jeśli masz zatem 25 lat (po studiach). to potrzebowałbyś maksimum przez 25 lat oszczędzać na tyle, żeby zgromadzić 5 mln złotych czyli 200 tysięcy rocznie. Może w excelu to jest łatwe bo wstawiasz tylko liczby, ale czy te dane mają jakieś realne podstawy? Czy jesteś w stanie tyle wygenerować? Przy założeniu, że zarabiasz 20k netto miesięcznie musiałbyś wydawać maksymalnie 40k netto rocznie aby udało się to utrzymać. Natomiast nie ma takiej tragedii, bo jednocześnie piszesz, że

tak, by pobierać rocznie 3% całego wkładu (90-150k zł), które pokrywałyby moje
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): Odpowiedź od osoby, która jest w trakcie budowania FIRE.
O ile nie jesteś geniuszem inwestowania, to potrzebujesz dużych zarobków, cierpliwości i trzymania się planu. To jest bardzo żmudna droga i łatwo ulec pokusie szybkiego zarobku wchodząc w jakieś ryzykowne inwestycje, które rzadko kiedy wypalają.
Moim celem jest dochód z dywidend będący 2 krotnością moich wydatków. Na początku próbowałem ścigać się z rynkiem, spekulować, inwestować w spółki z wysoką dywidendą. Zmieniałem strategię co kilka miesięcy.
Ostatecznie bardzo uprościłem swoje portfolio. Mam praktycznie tylko ETFy typu Dividend Growth. Czuję się z tym komfortowo i nie martwią mnie dzienne ruchy po kilkanaście/kilkadziesiąt k PLN. Trzymam się planu, i co miesiąc ~70-80% wypłaty jest inwestowane, niezależnie od tego co się dzieje na rynku.
Nawet przy tak dużym procencie oszczędności, to jest proces który zajmie wiele lat i na początku wydaje się, że cel jest zbyt odległy. Dopiero po kilku latach widać efekty, w postaci rosnących dywidend, które stanowią już jakiś konkretny procent wydatków które ponosisz na życie.
1. Dlaczego ETFy dywidendowe? - bo czuję się z tym komfortowo. Wiem, że nie jest to optymalne podatkowo, ale to jest koszt który mogę
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Miałetm taki plan by do 30 byc na fire. Mam 28 lat za 2 tygodnie i wlasnie rzuciłem prace, ktora pozwalałami oszczedzac 170k rocznie (inzynier na statku), od studenta inwestuje (wegetacja i inwestowanie stypendium xD) obecnie mam z dywidend i krypto (staking + wlasny node generujacy 40 -200 usd dziennie) okolo 1,5k-3k usd /miech (nie licze wzrostu wartosci akcji, bo na to tez liczę, po slabych 2 latach na
  • Odpowiedz
@mirko_anonim Jak chcesz osiągnąć FIRE to obniż swoje oczekiwania, o to w tym wszystkim chodzi. Pragmatyczny minimalizm i simple life. Ważne żebyś miał gdzie mieszkać na starość a miłe miejsce w Europie sobie wynajmiesz. 3% SWR to mało, raczej w tej społeczności zakłada się 4 lub więcej.

Proponuję też ustawienie sobie bardziej realistycznego celu lub celów na początek, żeby się nie zniechęcić. Najpierw FI, potem RE.

Z książek to:
Simple Path to
  • Odpowiedz
zajebiste streszczenie bloga inwestomat w jednym poście


@Killeras: w sumie to też IWUCia, bo wchodząc w ogólniki to mówią w zasadzie to samo, ale jak się słucha obu to jednak trochę inaczej to opisują. Inwestomat bardziej analitycznie i technicznie, a Iwuć bardziej emocjonalnie i mentalowo, a przynajmniej ja miałem takie poczucie.
  • Odpowiedz