Wpis z mikrobloga

#biedanonim
Marzy mi się #fire (czyli finansowa niezależność i życie z #dochodpasywny) w wieku około 45-50 lat - bardzo zależy mi na tym poziomie komfortu, mógłbym wtedy pracować dla przyjemności nad wartościowymi projektami lub oddawać się okazjonalnemu wolontariatowi. Szacuję, że potrzebowałbym zgromadzenia majątku w wysokości około 5-7 milionów złotych: 2 miliony przeznaczyłbym na wybudowanie się w jakimś miłym miejscu w Europie i zapewnienie wyposażenia/remontów/opieki/środków transportu sobie i rodzinie, a pozostałe 3-5 milionów ulokowałbym np. w funduszach dywidendowych, obligacjach krótkoterminowych i na kontach oszczędnościowych, tak, by pobierać rocznie 3% całego wkładu (90-150k zł), które pokrywałyby moje życiowe wydatki.

1. Co ogólnie sądzicie o tym planie?

2. Jak osiągnąć planowany cel? Czy istnieje tu powtarzalna (tj. możliwa do odtworzenia bez dużej dozy szczęścia) alternatywa dla dobrej pracy w #it i oszczędzania 60-80% zarobków, lokując je np. w globalne #fundusze (75%) i #obligacje (25%)?

3. Z jakimi źródłami powinienem się zapoznać, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie celu? Oczywiście nie wierzę w magiczne metody na wzbogacenie się, ale może są jakieś pozycje książkowe i materiały online, które wykraczają poza ważną, ale ogólną wiedzę promowaną np. przez Iwucia. Jednocześnie dodam, że nie jestem typem ryzykanta-spekulanta.

#pytanie #oszczedzanie #oszczednosci #finanse #obligacje #etf #fundusze #fundusz #gielda #akcje #kryptowaluty #zloto #pieniadze



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim
· Tag #biedanonim to wpisy z niską potrzebą anonimowości.

mirko_anonim - #biedanonim
Marzy mi się #FIRE (czyli finansowa niezależność i życie z...

źródło: king-charles-coronation-ap-moe-85-230506_1683373344029_hpMain_16x9_992

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): @rochto Wychodzę z założenia, że 10,000 zł na rękę na miesiąc to dużo, a można nieco podnosić procent, żeby skompensować inflację (zakładając, że będzie się żyło z 80-90 lat, a potem może już wymyślą coś lepszego niż gotówka).

@fristajl To oznacza sporo nauki, ryzyka, i spędzania lat na żmudnej aktywności. Nie da się tego zautomatyzować za koszt np. 10% zysku, prawda?

@szcz33pan Dzięki za tak szczegółową analizę. Jedno
  • Odpowiedz
@mirko_anonim niestety, ale bez szans. Albo będziesz traktował to jako hobby/pracę i wtedy osiągniesz swój sukces albo okaże się że masz zajebiscie dużo szczęścia które pozwoli Ci tak dobierać spółki żeby tylko zaglądać w portfel raz w tygodniu i robić ewentualne roszady. Sam sobie odpowiedz co jest bardziej prawdopodobne ( ͡º ͜ʖ͡º) jak nie masz dużego kapitału początkowego to i tak musisz liczyć na szczęście w początkowej
  • Odpowiedz
Dzięki za tak szczegółową analizę. Jedno pytanie - nie obawiałbyś się włożenia np. 50% swojego majątku w EDO?


@mirko_anonim: Możesz zrobić alokację na 100% akcji o ile masz takie obawy. Skład portfela i jego przeznaczenie to bardzo indywidualna sprawa i nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Liczy się choćby Twój wiek, czas inwestowania, cel, apetyt na ryzyko i akceptacja potencjalnych wahań, które np. w ostatnich kilku latach na akcjach jest bardzo duże.
  • Odpowiedz