Wpis z mikrobloga

#rosja #ukraina

Mieszkam w #holandia Mam w pracy kolegę Rosjanina. Ogólnie bardzo spoko koleś, naprawdę można pogadać z nim na poziomie. Polubiliśmy się, gdyż nie ma co ukrywać, że istnieje pewien krąg kultury Europy Wschodniej (przy okazji pozdrawiam Rumunów, z pozytywnych doświadczeń to jeszcze Hindusi są bardzo fajni).

Kilka razy już żalił mi się, że ludzie zmieniają do niego nastawienie gdy dowiadują się, że jest Rosjaninem. Ludzie słyszą jak np. rozmawia z żoną, pytają się czy są z Ukrainy, on mówi że z Rosji i od razu robi się bardzo niezręczna atmosfera.

Ma dzieci. Dzieci jak to dzieci, często idą jako goście do kolegów. Mówi, że widać, że rodzice innych dzieci niechętnie patrzą na to, że ich dzieci się bawią z jego dziećmi, w szczególności nie chcą, żeby przychodziły do jego domu.

Opowiedział mi o pewnej przykrej sytuacji. Jego córka chodzi do przedszkola, w którym jest także dziewczynka z Ukrainy. Obie się kolegują, bo znają rosyjski. I ta Ukrainka powiedziała do Rosjanki, że jest zła, bo wszyscy Rosjanie są źli.

Jest to trudna sytuacja, bo jest to w pełni zrozumiałe, że rodzice Ukrainki mają żal do rosyjskiego społeczeństwa i wypowiadają się bardzo negatywnie, a jednocześnie nie można oczekiwać od dzieci w wieku przedszkolnym, żeby rozumiały pewnie niuanse relacji między jednostką a grupą. Bardzo wielu dorosłych ma z tym problem (patrz wykop.pl), a co dopiero dzieciaki.

Niemniej jednak sprawa jest przykra. Gdyby chodziło tylko o niego no to można powiedzieć "takie życie", ale przykre jest, że jego dzieciaki wychowują się w poczuciu winy za coś, na co w ogóle nie miały wpływu.
  • 112
@kurczaczak bardzo dobrze. Piętnować. Ja jakoś nie widzę cywilnego sprzeciwu rosjan do tej całej wojny. Natomiast pamiętam bunt Białorusinów w stosunku do panującej władzy. Ruskie mają dzicz we krwi i to się nigdy nie zmieni. Jak był atak na WTC, to też każdy arab w Stanach miał łatkę. Jesteś ruskiem, to jesteś śmieciem dla innych. Tyle.
@bigos555: Tak, czuje się odpowiedzialny i wielu polaków też, dlatego np w naszej historii potrafiliśmy doprowadzić do upadku komunizmu i coś zmienić. W naszym kraju rząd od tamtej pory zmieniał się kilkukrotnie, jeśli trzeba to są strajki, a jak to wygląda w Rosji? Wyobrażasz sobie co działo by się na ulicach w Polsce gdybyśmy kogoś zaatakowali i nasi obywatele byliby wcielani do armii i wysyłani na pewną śmierć?
@dedler123: moim zdaniem to idiotyczne podejście.. np kaczyński wywoła wojnę i ludzie na świecie zaczną po Tobie cisnąć.. uważałbyś to za sprawiedliwe?
@r5678: jeśli nie byłoby w kraju żadnych strajków, protestów przeciwko wojnie, i 95% emigracji twierdziłoby że popiera kaczyńskiego i jego wojna jest słuszna to uważam że tak. Po prostu przestałbym mówić po polsku, a jakby ktoś spytał to bym najwyżej powiedział że jestem słowianinem ze wschodu i bym się nawet nie przyznawał. Cieszę się że pomogłem :)
@dedler123: @PomadkaNawilzajaca ale wy macie #!$%@? płytkie myślenie i faszystowskie zapędy xD

I robicie to żyjąc w kraju, który rząd wyniszcza i cofa w rozwoju, serwowana jest propaganda dosłownie niczym nie różniąca się od rosyjskiej a każde, nawet najmniejsze próby protestów są wyśmiewane albo skutecznie pacyfikowane przez rząd, czasem dość brutalnie (wykluczając protesty osób o sprawach światopoglądowych, z chorobami psychicznymi czy niepełnosprawnościami). Co powiecie waszym dzieciom, jak przyjdzie im żyć w
Mam w pracy kolegę Rosjanina.


@kurczaczak: też pracuję z ruskimi, tylko oni mają bardzo konkretne poglądy odnośnie swojego kraju. Uciekli na samym początku wojny, nie chcąc być ani wiązanym z polityką Putina, ani też wspierać reżim podatkowo (oraz pewnie przeczuwali jak może im pójść na froncie i zaczną się pobory do wojska). Co ciekawe w całym wpisie nie nakreśliłeś jakim typem ruska jest ten o którym piszesz. No równie dobrze mógł
@sinls: A znasz mnie osobiście że mówisz co zrobiłem, a czego nie? Dlaczego z góry zakładasz że jestem propisowski? Dlaczego zakładasz że nie byłem na strajkach, np tych ostatnich gdzie kobiety strajkowały na temat aborcji? Możesz pisać o Polsce co chcesz, ale musisz mieć mało lat, żeby nie dostrzegać czym różnią się polscy obywatele od rosyjskich i jaką przemianę przeszliśmy w porównaniu do Rosji od lat osiemdziesiątych właśnie dlatego że obywatele
@dedler123: A muszę Cie znać osobiście? Ty znasz każdego rosjanina osobiście? A przecież wkładasz ich wszystkich do jednego wora. Rosyjski rząd coś #!$%@? = winni wszyscy rosjanie, więc ekstrapolujmy to na wszystkie kraje i obarczajmy zwykłych ludzi za coś, na co mieli niewielki wpływ a sami chcą żyć i budować swoją przyszłość.

Z każdym wpisem wydajesz się co raz głupszy. Strajki kobiet, to akurat idealny przykład, jak dogłębnie ogłupiały jest ten
@sinls: Mimo wszystko, Polacy jednak próbują i jak sama piszesz, są jakieś strajki. W Rosji tylko mała cząstka obywateli pokrzyczała przez pierwsze tygodnie „Niet wajnie” i chwała im za to, ale większość rosjan otwarcie popiera to co dziś się dzieje i widać to wszędzie, czy to na strajkach poparcia w Niemczech i Czechach, czy w internecie, czy w samej Rosji, ale zostawmy Polskę… Czy przed Majdanem sama Ukraina nie była pod