Wpis z mikrobloga

Mirki a zwłaszcza #programista15k. Potrzebuje pomocy, jestem 30 letnim facetem z dwójką dzieci i żoną. Jestem z wykształcenia inżynierem automatykiem i skończyłem studia managerskie na poziomie magistra. Mam 9 lat doświadczenia w branży produkcyjnej, chwilowo jestem inżynierem (manufacturing engineer) w zespole r&d w Niemczech w dość dużej firmie produkcyjnej. Zarobki na poziomie 13-15k brutto w zależności od miesiąca. Powiedzmy jestem w stanie w ciągu 3 lat przejść na wypłatę w euro w tejże firmie, wtedy będzie to ok. 4-5k euro na rękę miesięcznie. Z tym że! Wypaliłem się w swoim zawodzie, nie jara mnie już nic w tej branży, doszedłem do ściany rozwoju. Klepie projekty, wdrażam produkty, linie produkcyjne, stawiałem fabrykę. Problem w tym ze naprawdę uważam że doszedłem do granicy i jedyne kierunki rozwoju dla mnie to albo konsultant albo kierownik. Oba nie są dla mnie atrakcyjne. Stąd po uzgodnieniu z żoną podjąłem decyzję o przebranżowieniu się. Na studiach programowałem, w trakcie pracy programowałem, dzisiaj namiętnie uczę się pythona, uczę się go od początku roku po ok. 8 godzin dziennie, książki, kursy, zadania na necie, projekty. Ale problem w tym że nie wiem czego dzisiaj oczekuje rynek od ludzi którzy wchodzą jako nowicjusze. Przeglądam oferty pracy i wymagania dla mnie niezrozumiałe. Czy jesteście w stanie polecić jakiekolwiek przykładowe projekty które pozwolą mi oprócz samego programowania nauczyć się również CI/CD nabyć doświadczenia z kontenerami, współpracy z bazami danych. Generalnie potrzebuję przeglądu oczekiwań, rozumiem że praca programisty to nie jest tylko klepanie kodu ale przede wszystkim poruszanie się w tych środowiskach. Potrzebuję znać pakiet "wymagań" i pomocy gdzie się można tego nauczyć. Może macie jakieś lektury do polecenia? Generalnie planuję na początku przyszłego roku rozpocząć poszukiwania pracy jako drugi etat (na pół etatu na początku) i dałem sobie rok na to aby naprawdę skrupulatnie i dobrze jakościowo przygotować się do przebranżowienia. Jeżeli uważacie że python jest zły na początek to również może wybór innego języka? Python jest naprawdę super, i uważam że jest mega przyszłościowy dlatego go wybrałem. #programowanie #pracait
  • 93
@laki_dl: Też jestem z wykształcenia automatykiem ale w zawodzie pracowałem tylko kilka miesięcy.

Po pierwsze to po drugiej stronie trawa zawsze bardziej zielona, ale tak nie jest. Wszystkie rzeczy, o których piszesz występują też w IT i to jeszcze bardziej są nasilone.

Klepie projekty, wdrażam produkty, linie produkcyjne, stawiałem fabrykę.


W IT jest dokładnie tak samo, tylko, że nad sobą masz kilka poziomów managementu i też trafiają się jak to ująłeś
  • 0
@Chris_Karczynski: zarabiam w Polsce, jestem oddelegowany do zespołu Niemieckiego. Siedzę w Polsce. Ciężkie do wytłumaczenia. Tak, uważam że doszedłem do ściany rozwoju, co w tym dziwnego? Może się wypowiesz na tematy tworzenia linii produkcyjnych i powiesz mi gdzie jest ściana? Napisałem że etap konsultanta lub kierownika mnie nie interesuje. I jeszcze mi napisz kiedy w branży produkcyjnej będzie można liczyć na zarobki 30k brutto lub na B2B nie będąc dyrektorem wysokiego
napisz kiedy w branży produkcyjnej będzie można liczyć na zarobki 30k brutto


@laki_dl: Mój ziom jest kierownikiem automatyki na kilka zakładów i podlega bezpośrednio prezesowi. 17k brutto i to jest największa pensja w zawodzie jaką znam z ludzi z którymi studiowałem.
  • 0
@BreathDeath: Nie no to ja znam ludzi którzy zarabiają dobrze. Mówie, ja na stanowisku czysto inżynierskim mam 15k brutto(plus płatne nadgodziny) i jest to jak najbardziej realne w zachodniej Polsce. Natomiast kierownicy to rząd 17-25k, dyrektorzy to 30k. ALe tutaj mówimy o 1000 osobach na województwo. Ja mam przed sobą możliwość pracy za stawkę Niemiecką ze względu na moje stanowisko ale to nadal nie jest to samo. Ja mam dzieci które
Zarobki na poziomie 13-15k brutto w zależności od miesiąca


@laki_dl: Ty jesteś nienormlany. Zakładając, że jesteś ogarniętym gościem z genami do matematyki, logicznego myślenia, algorytmiki itd.
- nauka programowania od zera do spoko kandydata na juniora to tak z 8h przez rok czasu i potem kilka miesięcy rekrutacji
- pierwsza praca z rok czasu za 6000-8000zł brutto UOP lub ok 9000 B2B
- drugi rok 8000-10000zl brutto UOP lub ok 12000
  • 1
@Pozytywny_gosc: Czwarty rok, 20, piąty rok 30, szósty rok 40. Powiedz mi czy w moim zawodzie dojde do 40k za 6 lat? #!$%@?ów nie ma tyle do obciągnięcia żebym zarabiał taki hajs w swoim zawodzie. Stąd moja ściana. Tak miałem łeb do interesów. Patrze w przyszłość a nie w najbliższe 3 lata. Mam 30 lat i conajmniej 20 lat normalnej efektywnej pracy przede mną. Jeżeli mam zmarnować najbliższe 3 lata aby
Czwarty rok, 20, piąty rok 30, szósty rok 40.

XDDDDDDDDDDDDD

Ładne bajki ktoś ci nasprzedawał. Przy dobrych wiatrach w 5-6 lat dobijesz do 20000 netto B2B będąc zwykłym seniorem-klepaczem 8h dziennie i gotowe, ale potem zaczyna się problem ze skalowaniem zarobków. Możesz w kolejnych latach dobić do 25 000 - 30 000 B2B ale kończy się praca 8h i bezstresowe życie. Dostajesz znacznie więcej odpowiedzialności, zarządzanie teami, nienormowana praca 10-12h i wtedy
  • 1
@Pozytywny_gosc: Nie wiem czy jesteś programistą czy nie, i jak dobrze znasz to środowisko. Ja powiedzmy bywam na spotkaniach towarzyskich z ludźmi z naprawdę różnych środowisk. Takich którzy mają własne biznesy, takich którzy są inżynierami, specjalistami w bankowości, pośrednikami, programistami. Moim przyjacielem jest doradca kredytowy który na bieżąco (teraz tylko z nimi) pracuje z programistami i ogarniają różnego rodzaju inwestycje. Mam naprawdę dość dobry przegląd tego jak wyglądają dzisiaj zarobki programistów
@laki_dl: pracuje w IT, współpracowałem z wieloma programistami i wiem jak to wygląda od środka. Są osoby zarabiające 20, 30, 40, 50k owszem, ale ważna jest proporcja. Ty póki co jesteś zamknięty w bańce, w której widzisz tylko osoby 40-50k na miecha, a nie widzisz tego, że na 1 osobę co ma 40k przypada ze 100 programistów 20k którzy tez się rozwijają i próbują dorwać taką stawkę, ale nie mają takiej
  • 3
@Pozytywny_gosc: Dokładnie tak, tu nie chodzi o to że ja żyje w bańce i widzę tylko te najlepsze zarobki. Chodzi o to że w mojej branży te stawki są nierealne. Ja jestem w topce zarobków. Można się śmiać lub nie, ale to jest top. Manager dojdzie do 20-25, dyrektor 30-40. Czego bym nie robił, jak bardzo bym się nie starał i czy byłbym najlepszy, nie ma opcji w Polsce zarobić takich
@laki_dl: no jak chcesz zarabiać to tak, tylko musisz być świadomy tak jak napisałem, ze zanim wrócisz do 15k brutto które miałeś w fabryce to minie 3-4 lata w IT i dopiero potem to przebijesz do 20k i potem może wyżej, a może nie. W dłuższym okresie na pewno wyjdziesz na plus, ale te 3-4 lata teraz biedne będą i musisz to wytrzymać.

Wiele osob porywa się z motyką na słonce,
@Pozytywny_gosc: podważam to trochę, ja jako tester manualny po 4 latach zarabiam 15k brutto.
Na bank programisci w mojej firmie zarabiaja wiecej niz ja, bo jestem tylko testerem :P da się, ale trzeba poskakać między firmami i mieć zacięcie do negocjacji.
@laki_dl: gościu, nie tłumacz się tutaj. Wiele osób na 15k nie chce już zasuwać, trochę się wypala, a trochę nie ma motywacji, bo do wygody doszli, starcza na każdą zachciankę i jeszcze trochę zostaje. Znacznie wolniej się rozwija jak już robi się komfortowo z pieniędzmi.

Pogadaj z kimś nakieruj się na to co dokładnie chcesz robić i rób.
Nie mów o ambicjach na zarobki 30k bo każdy dostaje wścieklizny (bo sam