Wpis z mikrobloga

Mirki a zwłaszcza #programista15k. Potrzebuje pomocy, jestem 30 letnim facetem z dwójką dzieci i żoną. Jestem z wykształcenia inżynierem automatykiem i skończyłem studia managerskie na poziomie magistra. Mam 9 lat doświadczenia w branży produkcyjnej, chwilowo jestem inżynierem (manufacturing engineer) w zespole r&d w Niemczech w dość dużej firmie produkcyjnej. Zarobki na poziomie 13-15k brutto w zależności od miesiąca. Powiedzmy jestem w stanie w ciągu 3 lat przejść na wypłatę w euro w tejże firmie, wtedy będzie to ok. 4-5k euro na rękę miesięcznie. Z tym że! Wypaliłem się w swoim zawodzie, nie jara mnie już nic w tej branży, doszedłem do ściany rozwoju. Klepie projekty, wdrażam produkty, linie produkcyjne, stawiałem fabrykę. Problem w tym ze naprawdę uważam że doszedłem do granicy i jedyne kierunki rozwoju dla mnie to albo konsultant albo kierownik. Oba nie są dla mnie atrakcyjne. Stąd po uzgodnieniu z żoną podjąłem decyzję o przebranżowieniu się. Na studiach programowałem, w trakcie pracy programowałem, dzisiaj namiętnie uczę się pythona, uczę się go od początku roku po ok. 8 godzin dziennie, książki, kursy, zadania na necie, projekty. Ale problem w tym że nie wiem czego dzisiaj oczekuje rynek od ludzi którzy wchodzą jako nowicjusze. Przeglądam oferty pracy i wymagania dla mnie niezrozumiałe. Czy jesteście w stanie polecić jakiekolwiek przykładowe projekty które pozwolą mi oprócz samego programowania nauczyć się również CI/CD nabyć doświadczenia z kontenerami, współpracy z bazami danych. Generalnie potrzebuję przeglądu oczekiwań, rozumiem że praca programisty to nie jest tylko klepanie kodu ale przede wszystkim poruszanie się w tych środowiskach. Potrzebuję znać pakiet "wymagań" i pomocy gdzie się można tego nauczyć. Może macie jakieś lektury do polecenia? Generalnie planuję na początku przyszłego roku rozpocząć poszukiwania pracy jako drugi etat (na pół etatu na początku) i dałem sobie rok na to aby naprawdę skrupulatnie i dobrze jakościowo przygotować się do przebranżowienia. Jeżeli uważacie że python jest zły na początek to również może wybór innego języka? Python jest naprawdę super, i uważam że jest mega przyszłościowy dlatego go wybrałem. #programowanie #pracait
  • 93
@laki_dl:

moje przemyślenia, na temat szukania pracy w IT w 2023, firmy nastawione są na osoby, które mają tzw, commercial experience, bez tego 95% jest bez odzewu

-> jak masz kogoś z rodziny, znajomych w IT, albo znajomi znajomych, to tam najlepiej rozpocząć przygodę z szukaniem pracy jako programista
-> python jest teraz na topie i mnóstwo ludzi do niego wchodzi
-> wejdź sobie na justjoin.it i sprawdź oferty pracy w
Z tym że! Wypaliłem się w swoim zawodzie, nie jara mnie już nic w tej branży, doszedłem do ściany rozwoju.


@laki_dl: możesz kupić ubezpieczenie od wypalenia zawodowego. Jeśli twój problem zostanie potwierdzony medycznie to będziesz miał wypłacaną pensję do końca życia. No chyba, że udowodnią ci oszustwo, bo nie można się ubezpieczać po fakcie.
@qusqui21: 8 godzin w pracy to jest dużo czasu jak na bycie nie do końca zadowolonym z pracy. Samo hobby po pracy nie zrekompensuje tych 8 godzin :). Zresztą mam nie jedno, jestem też spełnionym ojcem więc tutaj się nie martw.
8 godzin w pracy to jest dużo czasu jak na bycie nie do końca zadowolonym z pracy.


@laki_dl: praca to tylko praca. Jezeli ktos ci mowi co masz robic przez 8h 5 dni w tygodniu. To szukanie niewoli w czyms innym, to zadne rozwiazanie. Chyba, ze zalozyl swoja dzialalnosc.
@laki_dl: Mialem podobnie jak Ty. Spędzilem 9 lat jako automatyk w firmach produkcyjnych. Programowanie PLC/robotów/integracje/projektowanie maszyn w 3D i wbiłem do IT. Jak chcesz to pisz na PW, opowiem od kuchni.
co konkretnie? Jestem przygotowany na dwuletni spadek zarobków nawet do 6k brutto w razie czego.


Przygotuj sie na 2k brutto przez pol roku i bedzie git
@qusqui21: praca programisty totalnie może uwolnić mnie od uopu, na dzień dzisiejszy w swojej branży nie mogę tego zrobić. Niezależnie jakim będę wymiataczem jeżeli nade mną jest jakaś #!$%@? która poczuje zagrożenie to cały mój potencjał jest zgaszony, w przypadku bycia programista ten problem znika. Choćby że względu na możliwość b2b