Wpis z mikrobloga

Mirki a zwłaszcza #programista15k. Potrzebuje pomocy, jestem 30 letnim facetem z dwójką dzieci i żoną. Jestem z wykształcenia inżynierem automatykiem i skończyłem studia managerskie na poziomie magistra. Mam 9 lat doświadczenia w branży produkcyjnej, chwilowo jestem inżynierem (manufacturing engineer) w zespole r&d w Niemczech w dość dużej firmie produkcyjnej. Zarobki na poziomie 13-15k brutto w zależności od miesiąca. Powiedzmy jestem w stanie w ciągu 3 lat przejść na wypłatę w euro w tejże firmie, wtedy będzie to ok. 4-5k euro na rękę miesięcznie. Z tym że! Wypaliłem się w swoim zawodzie, nie jara mnie już nic w tej branży, doszedłem do ściany rozwoju. Klepie projekty, wdrażam produkty, linie produkcyjne, stawiałem fabrykę. Problem w tym ze naprawdę uważam że doszedłem do granicy i jedyne kierunki rozwoju dla mnie to albo konsultant albo kierownik. Oba nie są dla mnie atrakcyjne. Stąd po uzgodnieniu z żoną podjąłem decyzję o przebranżowieniu się. Na studiach programowałem, w trakcie pracy programowałem, dzisiaj namiętnie uczę się pythona, uczę się go od początku roku po ok. 8 godzin dziennie, książki, kursy, zadania na necie, projekty. Ale problem w tym że nie wiem czego dzisiaj oczekuje rynek od ludzi którzy wchodzą jako nowicjusze. Przeglądam oferty pracy i wymagania dla mnie niezrozumiałe. Czy jesteście w stanie polecić jakiekolwiek przykładowe projekty które pozwolą mi oprócz samego programowania nauczyć się również CI/CD nabyć doświadczenia z kontenerami, współpracy z bazami danych. Generalnie potrzebuję przeglądu oczekiwań, rozumiem że praca programisty to nie jest tylko klepanie kodu ale przede wszystkim poruszanie się w tych środowiskach. Potrzebuję znać pakiet "wymagań" i pomocy gdzie się można tego nauczyć. Może macie jakieś lektury do polecenia? Generalnie planuję na początku przyszłego roku rozpocząć poszukiwania pracy jako drugi etat (na pół etatu na początku) i dałem sobie rok na to aby naprawdę skrupulatnie i dobrze jakościowo przygotować się do przebranżowienia. Jeżeli uważacie że python jest zły na początek to również może wybór innego języka? Python jest naprawdę super, i uważam że jest mega przyszłościowy dlatego go wybrałem. #programowanie #pracait
  • 93
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pozytywny_gosc: Ja #!$%@? ten znowu swoje mądrości xD Człowieku przestań szerzyć w końcu te brednie, to że ty jesteś mierny i nie potrafisz się dorwać do dobrej stawki nie znaczy, że każdy ma tak samo jak ty.
  • Odpowiedz
Ja nie postawie sobie fabryki pod domem. Dodatkowo nie wyjdę odpocząć do ogrodu w trakcie pracy. Są rzeczy oprócz finansów które dają "swobodę" życia. A ja jej chce.


@laki_dl: Czyli chcesz po prostu pracować zdalnie?
  • Odpowiedz
@laki_dl: wystarczy się zapytać Chat GPT:

Here are 15 programming professions, ranked from most likely to be replaced by AI to least likely:

Most Likely to be Replaced by
  • Odpowiedz
  • 1
@Invisiblinio: Jakaś taka #!$%@? potrzeba wewnętrzna samorealizacji, nie wiem. Zawsze się nad tym zastanawiałem, lubię używać mózgu najzwyczajniej w świecie, lubię jak mi się udaje zrobić skomplikowane rzeczy. Czuję wtedy satysfakcję. No i lubię czuć satysfakcję, miłe uczucie.
  • Odpowiedz
@laki_dl: no skoro jestes mądrzejszy od ludzi w branży to dlaczego jeszcze nie jestes seniorem w IT z zarobkami jak to pisałes wczesniej 40-50k ?
  • Odpowiedz
@laki_dl: nudzi cię robienie ciągle tego samego i chcesz iść w IT? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

13k brutto PLN za stawianie fabryki? To jakiś bajt?
  • Odpowiedz
  • 2
@Leniek: gruby odjazd. Gdzie napisałem że jestem mądrzejszy? Druga sprawa nie jestem bo przez 9 lat robiłem co innego. Jakiś problem ze zrozumieniem tekstu pisanego? Jak nic nie wnosisz do rozmowy to po co odpisujesz?
  • Odpowiedz
@laki_dl: mam znacznie mniej odpowiedzialną robotę i zarabiam właśnie tyle, a i tak jestem tu nowy i inni zarabiają więcej. A to ciągle Polska, a nie praca w Niemczech
  • Odpowiedz
@laki_dl: z 90% IT to web development, na jakim stanowisku byś się tym nie zajmował, po góra 5 latach też wpadasz w monotonię zadań i sufit rozwoju. Spróbuj wystartować z czymś swoim, albo skup się bardziej na pasjach, hobby i rodzinie i pracę traktuj instrumentalnie jako źródło dochodu. Ewentualnie możesz szukać swojego złotego grala kariery, ale na ogół rzeczywistość nijak się ma do wyborażeń
  • Odpowiedz
Wg mnie wcale nie jesteś wypalony tylko sfrustrowany swoimi zarobkami. Zmienisz pracę, dorobisz się kilku nowych i "lepszych" zabawek i dojdziesz do tego samego miejsca w którym stwierdzisz że potrzebujesz jeszcze więcej. Zabrzmi to banalnie ale wg mnie potrzebujesz w życiu głębszego sensu od uzależniającego kultu pieniądza, który daje pozorne szczęście i ulotną satysfakcję.
Masz rodzinę więc możesz się skupić na relacjach z bliskimi. Zamiast pisać kod po nocach, wypalać się na
  • Odpowiedz
@laki_dl: widzę że masz ambitny cel, ale patrzysz na to dość realnie i wyglądasz dla mnie wiarygodnie. Osobiście uważam że to może się udać.
Rok temu jakiś fizyk kończył doktorat w Szwajcarii i zastanawiał się czy nie pójść w stronę developera/data engineera. Bez doswiadczenia stricte w IT, przeszedł rozmowę pozytywnie i dostał ofertę na seniora. Obstawiam, że firmy będą patrzyły na Ciebie przychylniej niż na 24-latka po kursie z Udemy
  • Odpowiedz
  • 0
@Ogau: pracuje w Polsce, w Niemczech bywam okazjonalnie. Mój szef jest w Niemczech, mój zespół jest w Niemczech ja jestem na miejscu, we Wrocławiu w ramach ciekawostki.
  • Odpowiedz