Wpis z mikrobloga

Ciekawe jak bardzo Chat gpt zaora rynek juniorów. W ogóle są jeszcze jakieś oferty dla juniorów? Myślałem, że kilka lat temu było przesrane, jak było po 100 kandydatów na jedno miejsce, ale teraz, przy obecnej promocji branży IT, mnogości kursów i bootcampów i kierunku informatyka na każdej chyba uczelni w tym kraju :D to japierrrr....

Nie zazdroszczę.

Co druga fryzjerka, kasjerka i sprzątaczka już się "przebranżawia", a tym bardziej baby mają ułatwione zadanie, bo fajnoeuropejskie korpo robią często rekrutacje tylko dla kobiet.

#programowanie #praca #pracait #programista15k #programista25k
Pobierz
źródło: janusze
  • 42
@arsen-zujew: chyba nigdy nie była postrzegana jako atrakcyjna. Ma zbyt krótką historię istnienia. Szczególnie dla boomerów zawody związane z IT to jest jakaś abstrakcja, ale już powoli zaczyna się to do nich przebijać.
Spróbuj wytłumaczyć rodzicom, albo dziadkom, że jesteś Scrum Masterem i czym ty się właściwie zajmujesz. Albo agile coachem.
IMO powinno być na odwrót. Wydajność każdego pracownika się polepsza więc juniorzy powinni być bardziej opłacalni, bo za mały hajs mogą zrobić dużo więcej niż kiedyś


@Saly: musisz nie mieć pojęcia o temacie skoro to napisałeś. Juniora od mida odróżnia to, że nie potrafi rozwiązywać trudnych problemów. Chat też ich nie rozwiążę. Skoro prostą klepaninę zastąpi chat (czyli juniora), to mid i senior będzie mógł się skupić na debugowaniu tego, implementacji
@sikalafou: coś w tym jest, ale najbardziej mnie śmieszy jak te same osoby broniące IT mówią, że na pierwszy rzut pójdą np. bezzałogowe ciężarówki albo autokary xD. Pociągów też nie mogą całkowicie zautomatyzować nawet w Azji, samoloty mimo samej elektroniki, autopilotów też potrzebują załogi w środku.
@Bjonr: Ja się ogólnie np. dziwię, że wciąż istnieje taki zawód jak księgowa i biznesy typu biura rachunkowe. Gdzie nie rzucisz kamieniem tam powstaje biuro rachunkowe. Przecież tą całą gałąź zaorała by jedna mądra aplikacja z odpowiednio szczegółową parametryzacją, która byłaby aktualizowana od strony prawno-podatkowej przez 1-2 osoby na etacie.
Na dodatek to nie jest żadne rocket science. To naprawdę byłoby proste do napisania.
Więc czemu to się nie wydarza?
Czemu
Rynek juniorow naprawde jest przewalony


@Volantie: Ale nie jest przewalony przecz jakiś sratgpt tylko dlatego, że juniorów jest coraz więcej na rynku i jeszcze kupa luda się chce przebranżowić bo w IT takie kokosy. Do tego dodaj redukcję etatów/zamrożenie rekrutacji po kowidowej górce i masz wytłumaczenie.
To całe AI to moze pomóc seniorowi a nie zastąpić juniorów. Bo żeby to miało ręce i nogi to trzeba wiedzieć jak dobry prompt zbudować,
Pociągów też nie mogą całkowicie zautomatyzować nawet w Azji, samoloty mimo samej elektroniki, autopilotów też potrzebują załogi w środku.


@Bjonr: tylko przez wymogi prawne. Technologicznie nie ma z tym problemu od lat.
Czemu wciąż płacę księgowej 200 zł/miesiąc za to, że wklepie moje 6 faktur na krzyż do systemu i wyśle coś tam do us?

Tylko i wyłącznie za to, że ona jest na bieżąco z przepisami, wie jaka stawka podatku dla jakiej faktury, wie co i kiedy gdzieś tam trzeba przesłać do us itd.

Czyli wszystko można byłoby zautomatyzować bardzo prosto


@sikalafou: to czemu tego nie robisz?Pieniądze czekają
Więc czemu to się nie wydarza?


@sikalafou: Myślę, że głównie dlatego, że wypowiadasz się na tematy, o których nie masz pojęcia. Trochę tak jak stare pokolenie, co twierdzą, że klikanie w komputer to nie praca.
@sikalafou: od kilku dobrych lat jest słabo z ofertami dla juniorów. Nie jest to wina AI, tylko coraz większego nacisku na produkty out-of-the-box. Tylko liderzy w swoich branżach potrzebują programistów. Reszta zadowala się rozwiązaniami cloudowymi konfigurowanymi przez hindusów.
@qusqui21: skoro zamiast normalnie wytłumaczyć w czym jest value takiej osoby i dlaczego jej obowiązki nie potrafi wykonać team leader, zdecydowałeś się na wyzywanie mnie od klepaczy, zgadnę że coś tu jest nie halo.
Pasywna agresja jest dla miernot, których nie stać na aktywną agresję ( ͡º ͜ʖ͡º)
@arsen-zujew: nie jestes na poziomie na ktorym bedziesz w stanie to zrozumiec. Ludzie w swoich decyzjach nie kieruja sie logika, wiec takie stanowisko istnieje bo jest oznaka profesjonalizmu zespolu zajmujacego sie twoim projektem, wynikajacym z mody.
Defaultowo, scrum master po wprowadzeniu odpowiednich praktyk, powinien zespol opuscic i zostawic reszte w rekach team leada. Ale o dziwo ludzie nie sa zazwyczaj na tyle elastyczni zeby laczyc umiejetnosci miekkie z twardymi, juz nie