Wpis z mikrobloga

Ten program kredyt 2% jest nadal zbyt mały żeby ruszył nieruchomości. Zwykli ludzie wbrew pozorom nie są głupi i na koniec dnia widza ile mają w portfelu. Kredyt 2% nie oznacza że ich stan świadomości się odwróci, pójdą do banku i lekką ręką wyjmą chociażby te 300k na mieszkanie, dlatego że dobrze będą wiedzieć ile będzie wynosić ich miesięczna rata, do tego rachunki i czynsz. Do tego kwestia wyremontowania też mocno przesunięta przez zmniejszenie ilości środków, nie kupią mieszkania po to żeby potem płacić za kredyt i czynsz a nie mieć na remont więc muszą podbić kwotę kredytu. Naprawdę ludzie wbrew pozorom nie są aż tak głupi i jeśli chodzi o ilość pieniędzy na koncie czy w portfelu jest przez nich zauważalna nawet jeśli zarabiają więcej a znika szybciej, zresztą są na ten temat badania swego czasu Marek Belka również o tym wspominał na podstawie tych badań.

I ja oczywiście nie mówię ze nie będzie osób które z tego skorzystają, jasne że tacy będą. Troche tych co wezmą wysoko i będą kminić jak potem jakoś wiązać koniec z końcem i może im się to uda, tak samo jak i troche tych co ich na to stać i dadzą sobie radę - ale to nie są tak liczne grupy by do tego doszło. Tak samo sytuacja ma się z bogatymi, najpierw musieli by się na to łapać, a jak są bogaci to i tak ich stać, ale nawet gdyby jednak jakoś się stało że postanowią i mogą skorzystać to czy są na tyle głupi by grać w ruletke swoim kapitałem z polityką i rynkiem wchodząc w coś ciężko zbywalnego?

Jestem solidnie zaskoczony tym waszym podejściem jakby to był niewiadomo jaki game changer, że to dofinansowanie banków, developerów, nieruchy to the moon, ale zapominacie w tym wszystkim że koniec końców te kredyty biorą ludzie, ani głupi ani ci co już wjechali przy najniższych stopach podczas pandemii więc naprawde nie wiem czego wy oczekujecie od tego programu.

Dlatego prawda jest taka że póki nie zobaczymy statystyk za jakiś okres korzystania z tego programu to i tak nie wyciągniemy żadnych wniosków.

PS. Przeceniacie naszych rodaków pod względem ilości kapitału jaki posiadają jeśli chodzi o większość a nie kilka procent pracujących.

#nieruchomosci #kredyt #kredythipoteczny #mieszkanie
  • 41