Wpis z mikrobloga

Ten program kredyt 2% jest nadal zbyt mały żeby ruszył nieruchomości. Zwykli ludzie wbrew pozorom nie są głupi i na koniec dnia widza ile mają w portfelu. Kredyt 2% nie oznacza że ich stan świadomości się odwróci, pójdą do banku i lekką ręką wyjmą chociażby te 300k na mieszkanie, dlatego że dobrze będą wiedzieć ile będzie wynosić ich miesięczna rata, do tego rachunki i czynsz. Do tego kwestia wyremontowania też mocno przesunięta przez zmniejszenie ilości środków, nie kupią mieszkania po to żeby potem płacić za kredyt i czynsz a nie mieć na remont więc muszą podbić kwotę kredytu. Naprawdę ludzie wbrew pozorom nie są aż tak głupi i jeśli chodzi o ilość pieniędzy na koncie czy w portfelu jest przez nich zauważalna nawet jeśli zarabiają więcej a znika szybciej, zresztą są na ten temat badania swego czasu Marek Belka również o tym wspominał na podstawie tych badań.

I ja oczywiście nie mówię ze nie będzie osób które z tego skorzystają, jasne że tacy będą. Troche tych co wezmą wysoko i będą kminić jak potem jakoś wiązać koniec z końcem i może im się to uda, tak samo jak i troche tych co ich na to stać i dadzą sobie radę - ale to nie są tak liczne grupy by do tego doszło. Tak samo sytuacja ma się z bogatymi, najpierw musieli by się na to łapać, a jak są bogaci to i tak ich stać, ale nawet gdyby jednak jakoś się stało że postanowią i mogą skorzystać to czy są na tyle głupi by grać w ruletke swoim kapitałem z polityką i rynkiem wchodząc w coś ciężko zbywalnego?

Jestem solidnie zaskoczony tym waszym podejściem jakby to był niewiadomo jaki game changer, że to dofinansowanie banków, developerów, nieruchy to the moon, ale zapominacie w tym wszystkim że koniec końców te kredyty biorą ludzie, ani głupi ani ci co już wjechali przy najniższych stopach podczas pandemii więc naprawde nie wiem czego wy oczekujecie od tego programu.

Dlatego prawda jest taka że póki nie zobaczymy statystyk za jakiś okres korzystania z tego programu to i tak nie wyciągniemy żadnych wniosków.

PS. Przeceniacie naszych rodaków pod względem ilości kapitału jaki posiadają jeśli chodzi o większość a nie kilka procent pracujących.

#nieruchomosci #kredyt #kredythipoteczny #mieszkanie
  • 41
  • 0
@pastaowujkufoliarzu: Napisałem że nie są głupi i mimo dofinansowania wiedzą że ich nie stać na to miesiąc w miesiąc. Polacy mieszkają długo z rodzicami, co więcej są do tego kulturowy stosunkowo dobrze nastawieni więc z wynajmu prędzej zrobią powrót do nich niż iść na swoje z kredytem obniżającym im jakość życia. Wykop jest od zawsze odklejony od rzeczywistych pensji ludzi w Polsce. Ludzie mają tutaj tak wypaczony pogląd na realne wypłaty
@Liarek123: On może ruszyć rynek nieruchomości o mniejszym metrażu. Trochę za bardzo posądzasz p0laków o jakikolwiek rozsądek - wystarczy zobaczyć ile osób zakredytowało się pod korek w czasach stóp 0%. Zdolność tutaj będzie liczona dużo korzystniej (podobno) przez co ludzie znowu wezmą po sam czubek, a potem jakoś to będzie.
  • 1
@pastaowujkufoliarzu: Temat rat wynajmu a rat kredytu to jest akurat bardzo sliski temat dlatego że pamietaj że ktoś może wynajmować 2 pokoje, ale chcieć kupić tylko i wyłącznie 3-4 pokoje o wiele droższe bo ma rodzine i to jedyne sensowna opcja uwikłania się w kredyt a wtedy rata już nie jest tym samym co przy wynajmie. To jest totalnie błędne podejście żeby uznawać rate za "jakiś" wynajem 1:1 do raty za
apisałem że nie są głupi i mimo dofinansowania wiedzą że ich nie stać na to miesiąc w miesiąc


@Liarek123: mordo taki kredyt może być tańszy od wynajmu nawet w momencie brania xD

a zakłądanie rodziny na wynajmie to lvl. hardkor spróbuj coś wynając mając żonę i dziecko i zastanawiaj się który ośrodek edukacyjny wybrać dla Kaszojada xD
  • 0
@KakaowyTaboret: Jasne, w takim razie możesz być pewien że ty i kolega z góry macie racje i pójdzie to jak świeżę bułeczki, ja natomiast pozostanę po swojej stronie i poczekamy na statystyki.

To nie jest żadne odkrycie że rodziny normalnie wynajmują mieszkania.
Jasne, w takim razie możesz być pewien że ty i kolega z góry macie racje i pójdzie to jak świeżę bułeczki, ja natomiast pozostanę po swojej stronie i poczekamy na statystyki.


@Liarek123:

ja nie zgaduję co będzie tylko pokazuję, że miesięczne obciążenie kredytem możę być niższe niż wynajmu. Ja wpadam na ten tag od 2020 (a od połowo 2020 się w sumie pośmiać) a na nieruchy patrzę konsumpcyjnie xD

Oczywiście dochodzą
Nie pokazałeś nic, tylko napisałeś że "może", tak samo jak "może" ja mam racje w tym wątku, ale nie twierdzę że się nie mylę.


@Liarek123: Ja napisałem uwaga uwaga:

mordo taki kredyt może być tańszy od wynajmu nawet w momencie brania xD

a nie czy ludzie się rzucą na kredyt czy nie ;) to tak odnośnie liczenia czy kogoś stać czy nie.
Stary ale nic to nie wnosi dlatego żę w przeciwieństwie do wzięcia kredytu, na wynajem nie musisz mieć zdolności chociażby.


@Liarek123:

zdolność na kredycie 2% będzie o wiele lepsza niż bez tego kredytu. Ba! Można połączyć ten kredyt nawet z kredytem bez wkładu własnego (ale przez limity cen to raczej mniejsze miejscowości)

przypomnieć co było gdy w 2020 zdolność skoczyła?
  • 0
@KakaowyTaboret: Przypomnieć ile osób skorzystało z kredytu bez wkładu własnego? - ok. 320. Porównujesz skok zdolność w 2020 o gigantyczną kwotę do zmiany która teraz będzie i jest marginalna przy tych warunkach gospodarczych?