Wpis z mikrobloga

Idę o zakład, że większość (pewnie tak z 90%) rocznych umów najmu podpisywanych w okresie 24.02.2022 - 10.2022, które teraz będą sukcesywnie wygasały nie zostanie przedłużona przez najemców, a te mieszkania zaraz wrócą na rynek i zasili ofertę na OLX. Przed nami wakacje. W tamtym roku niewielu studentów zdecydowało się na zwolnienie mieszkania na wakacje, że względu na przebrana ofertę i wzrost cen (woleli zostać tam gdzie do tej pory), w tym roku będzie inaczej :) Oferta cały czas rośnie, sporo dodatkowych pojawi się na wakacje, no i ceny będą niższe :)

Wygląda to na koniec Januszowego rumakowania :)
Role się odwróciły, a oferta przyrasta z dnia na dzień XD
Będzie płacz, "ale jak to rata mi się nie spłaca" XD

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie
  • 33
@pastibox: jestem tego samego zdania, od roku czekam na ten moment żeby #!$%@?ć z mojego #!$%@?łka. Co prawda nie za bardzo wchodziłem w temat ale po prostu ciągle mam takie przeczucie więc tak być musi, bo moje przeczucia zawsze się spełniają. amen t
@pastibox: Są tylko dwie drogi - albo kredyt 2% utrzyma ceny - tak jak poprzednie MDM, BDSMy, albo rozpocznie wyprzedaż mieszkań przez rentierów z uwagi na malejące wpływy z najmów - co nakręci spadek cen (pewnie łagodny, podobny do tego z lat 2009-2014). Sytuacja w sumie podobna do 2009 - dużo pustych mieszkań + stosunkowo drogi koszt pożyczanego pieniądza.
@magicznyfred:

albo rozpocznie wyprzedaż mieszkań przez rentierów z uwagi na malejące wpływy z najmów


Nie wydaje mi się, 99% zdecyduje poczekać kolejnej hossy. Gdyby tak że względu na malejące wpływy ulica rzucała się sprzedawać, to na giełdzie nie istniało by zjawisko wiszenia na haku i diamond hands. A inwestorzy w kurniki to ulica^2
rocznych umów najmu podpisywanych w okresie 24.02.2022 - 10.2022, które teraz będą sukcesywnie wygasały nie zostanie przedłużona przez najemców


@pastibox: lol, jak już to przez właścicieli XDDDD chyba że po aktualnej czytaj x 1.3 stawce względem tego co było rok temu. Nie wiem skąd taki z dupy aksjomat wynalazłes. Popyt jest historyczny, stawki też. Jak ktoś miał możliwość wypowiedzenia to wypowiadal i brał nowych najemców bo ceny cały czas rosną
@Iluzyt: podaż na rynku to 250k nowych (nowiusieńkich) mieszkań oddawanych rocznie. Rekordy oddawanych mieszkań jeszcze gdzieś tak przez 2-3 lata. Jaką podaż ma ci zebrać ten kredyt, jak w boomie było po 200-250k kredytów rocznie. W 2022 było 120k. I jak w tym roku łącznie z tym kredytem 2% dobijemy do 120k to będzie dobrze XD. To nadal 50% mniej kasy na rynku niż w okresie boomu.
Nie wydaje mi się, 99% zdecyduje poczekać kolejnej hossy.


@arsen-zujew: To wiadomo, nagle się nie rzucą - ale w perspektywie kilku lat? Frapuje mnie też co się stanie z wielką płytą. Obecnie mieszkają tam w większości osoby które te mieszkania pierwotnie nabyły w latach 70/80 (moje własne obserwacje tj. dane z d) - czyli powojenny wyż, który na naszych oczach powoli odchodzi. Będzie więc sporo "dziedziców" z takim mieszkaniem na wynajem
To wiadomo, nagle się nie rzucą - ale w perspektywie kilku lat?


@magicznyfred: a myślisz, że w perspektywie kilku lat się pogorszy? Mi się nie wydaje. Tzn rynek kupna, najmu i dóbr i usług się po prostu na chwilę rozsynchronizował, ale usługi i dobra dognali mieszkania mieszkania, wynajem też najpierw trochę bujnie w minus, ale raczej z taką władzą jaką mamy kierunek jazdy jasny.

czyli powojenny wyż, który na naszych oczach
@pastibox bredzisz i tłumaczę dlaczego. Mieszkam we Wrocławiu. Tak się składa że co 2 lata zmieniam mieszkanie.

Pamietam dokładnie jak było 8 lat temu, był duży wybór mieszkań podaż 2 razy większa niż teraz i płaciło się 1.6k za kawalerkę i ok 2k za 50metrow.

Przez 8 lat i flacji podniosla wszystko do góry. Nawet jeśli jakimś cudem w ogóle wrócimy do takiej ilości mieszkań na wynajem co 8 lat temu to
Idę o zakład, że większość (pewnie tak z 90%) rocznych umów najmu podpisywanych w okresie 24.02.2022 - 10.2022, które teraz będą sukcesywnie wygasały nie zostanie przedłużona przez najemców


@pastibox: i gdzie ci ludzie będą mieszkać?
@KrowkaAtomowka no spoko, dla mnie jest bez znaczenia czy będzie jebniecie czy nie będzie, wyraziłem tylko swoją opinię na temat tego, że stopy raczej utrzymają się trochę dłużej niż przez chwilę.
@KrowkaAtomowka jednocyfrowa inflacja utrzyma się przez parę ładnych lat. Covidowy dodruk trzeba przemielic. Dwucyfrowa inflacja przejdzie gdzieś za rok-dwa, bo jest głównie wynikiem wzrostu cen energii i surowców przez wojnę i zachowanie ruskich.
rozpocznie wyprzedaż mieszkań przez rentierów z uwagi na malejące wpływy z najmów


@magicznyfred: dokladnie, ja mam 6 mieszkan bez kredytu i jak tylko wplywy z najmu spadna o 500zl/sztuka miesiecznie to sprzedaje za pol ceny! Nie ma opcji zebym przeczekal, musze sprzedac bo sie zesram.

Kocham wasza biedacka logike i zycie od wyplaty do wyplaty gdzie co miesiac ledwo spina sie budzet.
Wygląda to na koniec Januszowego rumakowania :)


@pastibox: będzie tak albo i nie będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zależy od miasta , miejscówki , kwoty najmu , kosztu mediów i parunastu innych czynników.
Podsumowując - upraszczasz
Wygląda to na koniec Januszowego rumakowania :)


@pastibox: trzy lata temu to widziałem, dwa lata temu to widziałem, rok temu to widziałem xD To co, do zobaczenia za rok ( ͡° ͜ʖ ͡°)