Wpis z mikrobloga

Idę o zakład, że większość (pewnie tak z 90%) rocznych umów najmu podpisywanych w okresie 24.02.2022 - 10.2022, które teraz będą sukcesywnie wygasały nie zostanie przedłużona przez najemców, a te mieszkania zaraz wrócą na rynek i zasili ofertę na OLX. Przed nami wakacje. W tamtym roku niewielu studentów zdecydowało się na zwolnienie mieszkania na wakacje, że względu na przebrana ofertę i wzrost cen (woleli zostać tam gdzie do tej pory), w tym roku będzie inaczej :) Oferta cały czas rośnie, sporo dodatkowych pojawi się na wakacje, no i ceny będą niższe :)

Wygląda to na koniec Januszowego rumakowania :)
Role się odwróciły, a oferta przyrasta z dnia na dzień XD
Będzie płacz, "ale jak to rata mi się nie spłaca" XD

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie
  • 33
@pastibox: jestem tego samego zdania, od roku czekam na ten moment żeby #!$%@?ć z mojego #!$%@?łka. Co prawda nie za bardzo wchodziłem w temat ale po prostu ciągle mam takie przeczucie więc tak być musi, bo moje przeczucia zawsze się spełniają. amen t
@pastibox: Są tylko dwie drogi - albo kredyt 2% utrzyma ceny - tak jak poprzednie MDM, BDSMy, albo rozpocznie wyprzedaż mieszkań przez rentierów z uwagi na malejące wpływy z najmów - co nakręci spadek cen (pewnie łagodny, podobny do tego z lat 2009-2014). Sytuacja w sumie podobna do 2009 - dużo pustych mieszkań + stosunkowo drogi koszt pożyczanego pieniądza.
@magicznyfred:

albo rozpocznie wyprzedaż mieszkań przez rentierów z uwagi na malejące wpływy z najmów


Nie wydaje mi się, 99% zdecyduje poczekać kolejnej hossy. Gdyby tak że względu na malejące wpływy ulica rzucała się sprzedawać, to na giełdzie nie istniało by zjawisko wiszenia na haku i diamond hands. A inwestorzy w kurniki to ulica^2
rocznych umów najmu podpisywanych w okresie 24.02.2022 - 10.2022, które teraz będą sukcesywnie wygasały nie zostanie przedłużona przez najemców


@pastibox: lol, jak już to przez właścicieli XDDDD chyba że po aktualnej czytaj x 1.3 stawce względem tego co było rok temu. Nie wiem skąd taki z dupy aksjomat wynalazłes. Popyt jest historyczny, stawki też. Jak ktoś miał możliwość wypowiedzenia to wypowiadal i brał nowych najemców bo ceny cały czas rosną
@Iluzyt: podaż na rynku to 250k nowych (nowiusieńkich) mieszkań oddawanych rocznie. Rekordy oddawanych mieszkań jeszcze gdzieś tak przez 2-3 lata. Jaką podaż ma ci zebrać ten kredyt, jak w boomie było po 200-250k kredytów rocznie. W 2022 było 120k. I jak w tym roku łącznie z tym kredytem 2% dobijemy do 120k to będzie dobrze XD. To nadal 50% mniej kasy na rynku niż w okresie boomu.
Nie wydaje mi się, 99% zdecyduje poczekać kolejnej hossy.


@arsen-zujew: To wiadomo, nagle się nie rzucą - ale w perspektywie kilku lat? Frapuje mnie też co się stanie z wielką płytą. Obecnie mieszkają tam w większości osoby które te mieszkania pierwotnie nabyły w latach 70/80 (moje własne obserwacje tj. dane z d) - czyli powojenny wyż, który na naszych oczach powoli odchodzi. Będzie więc sporo "dziedziców" z takim mieszkaniem na wynajem
To wiadomo, nagle się nie rzucą - ale w perspektywie kilku lat?


@magicznyfred: a myślisz, że w perspektywie kilku lat się pogorszy? Mi się nie wydaje. Tzn rynek kupna, najmu i dóbr i usług się po prostu na chwilę rozsynchronizował, ale usługi i dobra dognali mieszkania mieszkania, wynajem też najpierw trochę bujnie w minus, ale raczej z taką władzą jaką mamy kierunek jazdy jasny.

czyli powojenny wyż, który na naszych oczach
@pastibox bredzisz i tłumaczę dlaczego. Mieszkam we Wrocławiu. Tak się składa że co 2 lata zmieniam mieszkanie.

Pamietam dokładnie jak było 8 lat temu, był duży wybór mieszkań podaż 2 razy większa niż teraz i płaciło się 1.6k za kawalerkę i ok 2k za 50metrow.

Przez 8 lat i flacji podniosla wszystko do góry. Nawet jeśli jakimś cudem w ogóle wrócimy do takiej ilości mieszkań na wynajem co 8 lat temu to