Wpis z mikrobloga

Zlecenie czy B2B dla studenta <26lat programista 15k?

Jak to jest do końca z tym zleceniem przy wyższych kwotach? Z tego co rozumiem to:
1. Składek nie płacę żadnych.
2. Kwotę wolną od PIT mam 85k czy 120k? Wydawało mi się, że te progi się nie zmieniły razem z pierwszym progiem PIT, ale słyszałem sprzeczne informacje.
3. Powyżej kwoty wolnej najpierw płacę 12% od 120k i dopiero od nadwyżki ponad 85k+120k (albo 120k+120k) płacę 32%.

#pracbaza #umowa #programista15k #b2b #umowazlecenie
  • 9
  • Odpowiedz
@Bpnn: Masz kwotę wolną trochę powyżej 115k. 85k z ulgi dla młodych i 30k kwoty wolnej po prostu. Jeżeli zapłacisz zaliczkę na podatek od zarobków powyżej 85k, to dostaniesz zwrot.

Tutaj możesz sobie fajnie policzyć: https://jakipit.pl/
  • Odpowiedz
@Bpnn: umowa o dzieło, nie zlecenie. Tam od polowy przychodu płacisz podatek. Czyli zarobiłeś 15k, 7.5k to koszty, 7.5k wlicza się do podatku (mogło się coś zmienić w tym super ładzie, 2 lata nie korzystałem z UoD). Jeżeli. przekroczysz 120k to każdą kolejna złotówka ma drugi próg 32% (ale do tego musiałbyś tak naprawdę dostać 240000 zł)
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@aaax3: fajny kalkulator, tylko nie ma tam uz i nie odpowiada na to co mnie najbardziej interesuje czyli:
Czy powyżej 115k płacę najpierw 12% za przedział 115k-235k i dopiero od nadwyżki >235k 32%?
  • Odpowiedz
@Bpnn: ty nic nie płacisz, jeśli pracujesz z firma z PL. Mówisz im 15k netto, tyle dostajesz na konto, a oni od tego sami płacą podatek do skarbówki. Później w styczniu wysyłają do ciebie jakiś pit z podsumowaniem i do skarbówki. Skarbówka sama Ci generuje pit, ty tylko zerkasz czy jest ok i potwierdzasz. I co najlepsze, dopiero wtedy dostajesz zwrot podatku, który firma zapłaciła za Ciebie. Oczywiście to jest dla
  • Odpowiedz
@Bpnn: Z tego co mi wiadomo i z tego co pokazuje mój PIT-37, to przychodów objętych ulgą dla młodych nie wlicza się do podstawy obliczenia zaliczek na podatek w trakcie roku. To oznacza że jak zarabiasz 185k, to tylko 100k jest brane pod uwagę i zapłacisz jedynie 12% (no i jeszcze kwota wolna)

Ale mogę bredzić więc zapytałbym jakąś księgową.
  • Odpowiedz
@Bpnn: robilem wyliczenia jakis czas temu (spojrz w historie na moim profilu) i wyszlo mi ma to, ze zdecydowanie UZka.

Ponizej 26 roku zycia bardziej sie opyla kombinowac ze statusem studenta+UZ do powiedzmy 21k (albo inaczej - 125 zl/h), uwzgledniajac to, ze sa ulgi na start i ze sie tez nie chce za bardzo czlowiekowi pierdzielic ze studiami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
umowa o dzieło, nie zlecenie.


@notBart: poniżej 26. roku życia umowa o dzieło się zupełnie nie opłaca, bo umowa o dzieło nie jest objęta ulgą dla młodych
  • Odpowiedz
fajny kalkulator, tylko nie ma tam uz i nie odpowiada na to co mnie najbardziej interesuje


@Bpnn: To mój i on potrafi odpowiedzić na to pytanie wystarczy wrzucić wyzszą kwote w UoP np 30tys lub 40tys pozmieniac PIT0 (ulga <26lat) i widać że niezaleznie od kwoty (byle rocznie było 250k -1milion(wyzej wchodzi podatek solidarnościowy) różnica to 27,369
jak tą kwotę podzielisz przez 85 528 to wychodzi 0,32 czyli 32% wniosek z
  • Odpowiedz