Wpis z mikrobloga

Jak wygląda rozliczanie z firmą z USA? Mam jdg, jestem vatowcem. Czyli załóżmy że dają mi stawkę 10k usd, i sam od tego muszę zapłacić vat czyli 2.3k usd, tak? Czy mogę wtedy przestać być vatowcem, i nie będę musiał płacić vatu? Są jakieś dodatkowe kruczki żeby móc współpracować z firmą ze stanów?

#pracait #jdg #programista15k
  • 10
@Przegrywek123: Podepnę się Mireczku, chciałbym spytać o to samo, ale jeśli chodzi o UK. Czy w tym przypadku obowiązuje mnie podwójne opodatkowanie?
A co do VATu, to jeśli przekroczysz rocznie 200k PLN, to automatycznie stajesz się VATowcem, przed tym (chyba) nie ma ucieczki.
@Smash: a faktycznie, tam jest ten limit ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Z UK wydaje mi się że nie ma problemów, bo oni mimo brexitu i tak mają umowy z UE - obecnie mam jednego Polaka który jest bezpośrednio u klienta w UK i chyba nie miał żadnych problemów, ale nie wiem na 100%
@Tasartico7: Kurde dzięki, tylko... Ja nie jestem programistą ;) - chyba, że to totalnie nie ma znaczenia. Jestem budowlańcem i mam świadczyć usługi "konsultacyjne" dla niemieckiej firmy w Polsce mając umowę B2B z firmą w UK + w umowie jest klauzula, iż podlega ona (umowa) prawu brytyjskiemu... I nie wiem czy iść w to czy nie...
@Przegrywek123: Jak wystawiasz fakture dla kogoś z zagranicy to nie dodajesz VATu, ale bedać na VAT możesz odliczac VAT od zakupów tylko musisz poprosic US o zwrot, lub sobie go zbierać żeby kiedys tam odzyskać.
Wyjatkiem jest sprzedaż osobie prywatnej w EU, wtedy dodajesz VAT
@Przegrywek123: @Smash idźcie do doradcy zamiast się pytać na portalu gdzie nawet śmieszne obrazki nie dzialaja.

Co do USA to jak powiedziałem, ze wystawie fakturę to nie wiedzieli o co chodzi i mnie wyśmiali. Ja robię tak, ze wystawiam fakturę, ale im jej nie wysyłam tylko daje księgowej. Płaca mi 1usd to wpisuje 1usd, VAT reverse charge i tyle. Jednakże nie jest to porada podatkowa ani prawna, idźcie do doradcy.

@