Wpis z mikrobloga

Bawi mnie to jak wiele osób wierzy bezkrytycznie, że ten pisowski program dopłat do kredytów przejdzie w takiej formie jak obiecują, do tego jeszcze przed samymi wyborami. Pisiory miały już ponad 7 lat by coś zrobić w tej kwestii i gówno zrobili, mimo że obiecywali Mieszkanie + i budowę kilkuset tysięcy tanich mieszkań. Z programu nie wyszło oczywiście nic.

Ten obecny w swoich założeniach celuje w ludzi zarabiających ponadprzeciętnie, którzy i tak mogą sobie kupić lokal mieszkalny za pomocą kredytu mieszkaniowego ale np. za dużo wydają na konsumpcję. Załapią sie na niego również ludzie którzy w teorii nie powinni ale umieją przykombinować, mają rodzinę i kasę. De facto czym jest się bogatszym, tym łatwiej z niego skorzystać o ile nie miało się mieszkania.

Ci których na mieszkanie nie stać, dalej będą w tej samej sytuacji, jedynie bardziej ich #!$%@? ten pisowski program, podobnie jak kredytobiorców którzy wzięli kredyty na mniej korzystnych warunkach. Idę o zakład, że to nie wejdzie w zapowiadanej formie. Ja osobiście obstawiam, że "nie wyrobią" się przed wyborami i będzie obietnica zagłosujcie na nas to dostaniecie tani kredyt na mieszkanie. Ewentualnie będą jakieś limity roczne i pierwszeństwo będą miały rodziny z dziećmi, ewentualnie małżenstwa

Póki nie trafi to do dziennnika ustaw, radzę dać sobie na wstrzymanie. Ja kiedyś tak się tak się napaliłem na Rodzina na swoim, też miało być pięknie, a limity cenowe były takie u mnie, że nic fajnego i tak nie znalazłem w tym limicie i wolałem kupić poza programem, zamiast brać coś co mi nie odpowiadało.

Jednak istnieje również cień szansy, że ten program rzeczywiście wejdzie, ale np. będzie on limitowane środki. Warto być zatem przygotowanym na jego wejście, zadbać za wczasu o wkład własny, zdolność kredytową, wymaganą ciągłość pracy lub prowadzenia działalności by w momencie jego mocno wątpliwego wejścia być jednym z pierwszych kto z niego skorzysta.

#nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #kredythipoteczny
  • 35
@Dusk_Forest77:

kiedyś tak się tak się napaliłem na Rodzina na swoim, też miało być pięknie, a limity cenowe były takie u mnie, że nic fajnego i tak nie znalazłem w tym limicie i wolałem kupić poza programem, zamiast brać coś co mi nie odpowiadało.


Serio żaden deweloper nie zgodził się na wrzucenie części ceny w garaż? Czy nie chciałeś kombinować?
@Dusk_Forest77 czy wejdzie czy nie, to jedno jest pewne - rynek oczyści się do tego czasu z cwaniaczków od cesji, flipów, pośrednictwa bo transakcji już nie ma przez ogłoszenie tego programu.
Dla ludzi chcących kupić pierwszy dach nad głową już samo ogłoszenie programu działa na ich korzyść, program postawił pod ścianą sprzedających - kupujący mówią "czekam".
@herbatananoc: Nie kupowałem garażu xD Nie dałbym z resztą rady wziąć garażu w tej inwestycji, na styk było a zależało mi koniecznie na tym mieszkaniu Wydawało mi się wtedy że jest zbędny, mimo że miałem auto, bo przecież na osiedlu są ogólnie dostępne miejsca parkingowe to przecież zawsze gdzieś tam sobie stanę. Skończyło się na tym że odkupywałem po paru latach za sporo wyższą kwotę.
@francoisinho: W tym, że pisowcom
@Dusk_Forest77:
Kredyciarze już dostali w rok 18.6mld zł na wakacje kredytowe, a żałują spadkowiczom 1mld/rok przez 10 lat.
Program nie będzie miał limitowanych środków bo niewiele osób się na niego łapie. Jego limit polega na tym, że chciwe kredyciarskie ryje się na niego nie łapią. Dla spadkowicza to, a nie dla kredyciarza zapakowanego po same kullen na historycznej gorce mieszkaniowej.

Plan pisu wydaje się być prosty. Jarek nie lubi sitwy na
@BurzaGrzybStrusJaja zapewne program ma też wymiar polityczny, bo rządzący obiecali mieszkania z programu mieszkanie+ ale #!$%@? z tego wyszło to i muszą coś dać młodym w zamian by uciułać kilka głosów, szczególnie że je tracą ostatnio.

Zarżnięcie utuczonej świni zwanej rynkiem nieruchomości i rzucenie jej wyborcom na pozarcie to poświęcenie na które Jarek z sitwą są gotowi.
@Dusk_Forest77: on już tej grupie zrobił dobrze samą zapowiedzią tego programu, gdyż już po zapowiedziach dokonały się pewne zmiany na rynku. Teraz zresztą nie będą w stanie się wycofać - konkretne daty już padły

@BurzaGrzybStrusJaja: limit wprowadzą tylko wówczas, gdyby odbył się jakiś niekontrolowany szturm na takie kredyty, a na to się nie zanosi ze względu na stawiane wymagania
@Reanef: Na stabilnym 5%, a to dobre kolega chyba 2+2 dodać nie umie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
600? To mieszkania 50% wzrosły od tamtej pory? Ciekawe i nie chodzi tylko o to, że limit w programie #spadkowiczplus to 500k. No chyba że Ty brałeś kredyt ze swoją kobieta bo Cię nie stać to wtedy 600 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ty masz kredyt na
@BurzaGrzybStrusJaja: pogadamy jak to wejdzie poki co taki z Ciebie inwestor ze nie wziąłeś przed wzrostami stałej na historycznie niskich stopach. Będą dopłacać do odsetek a nie kapitału z tego co pamiętam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@BurzaGrzybStrusJaja: Dlatego na premiera powołał gościa który razem z rodzinką jest załadowany po uszy w nieruchomości, a na jego delfina chciał namaścić brudną pałę z Orleny , ale afera aspergerowa (prawdopodobnie wewnętrzna rozgrywka w pis) temu tymczasowo uniemożliwiła. Już nie wspomnę o Srebrnej i o dwóch dwustumetrowych wysokościowcach jakie chcieli sobie postawić w Warszawie wbrew mpzp. Jarek wbrew pozorom to nie jest taki poczciwy stary dziadzia jak się wielu wydaje ;)
@Reanef: Stałą na ile? 3-4% plus marża na 5lat? Kiedy zarabiałem jeszcze 2x mniej niż obecnie i bałem się, że prace stracę?
Wolałem oszczędzać pieniądze i wrzucać je w giełdę przez lata niż nie spać po nocach z pętla na szyi zaciśnięta na 25lat.
No chyba, że przewidziałeś wakacje kredytowe ratujące kredyciarzy i wojnę na Ukrainę ratująca INWESTORÓW - No to szapoba
@Dusk_Forest77: piszę o zmianach na rynku nieruchomości, zapewne temat tego, jak mocno upadł popyt po ogłoszeniu tego programu, nie jest ci obcy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Limity? Wątpię, naturalnym limitem jest zdolność kredytowa, kolejek od 7 rano w dniu wejścia w życie programu nie przewiduję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Reanef: jaka różnica, do której części raty dopłacają? ( ͡° ͜ʖ
@BurzaGrzybStrusJaja: jezeli twierdzisz ze marże będą po 1 procent a oprocentowanie lokat dalej po 10 za rok gdzie przed chwilą bujnęło tym do góry tak samo ponadprzeciętne jak nisko były stopy to życzę powodzenia. Tak samo opro .02 bylo nienormalne jak teraz wibor 7. Ja bym teraz liczył 2.5 marży i 2 proc wironu po obnizce. Millenium dawało okolo 2.5 przed obnizkami z zapisem ze minimalne rrso to 3 procent. Uwazam
@Dusk_Forest77: Ja nie uwazam pisu ani Jarka za „dobro”. Uwazam, że niszczą ten kraj swoim rozdawnictwem.
Też nie uważam, że pół roku cos zmieni jeśli chodzi o płynność deweloperów. Oni na pewno coś wymyśla.
Gorzej jednak z nastrojem ulicy do nieruchomości. Media już teraz nieśmiało podłapują temat spadków i w pół roku może się naprawdę sporo wydarzyć w tym zakresie. Jeśli rząd dołoży do tego podatek od pustostanow taki który spowoduje
Pobierz
źródło: comment_16734738479cIcpS3Uwxl1IqBfKtlyjl.jpg
@Reanef: no tak, wiadomo, że jak ktoś zadłużył się po kullen na górce to musi tłumaczyć sobie kilka razy dziennie, że na pewno ten program nie wejdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale skoro już wejdzie, to co za różnica, do której części raty będzie dopłacał rząd? Widać, że tematyka kredytowa to dla ciebie coś w rodzaju fizyki kwantowej - kazali to podpisałeś, ale nic nie rozumiesz (
@francoisinho: Popyt spadł już jakiś czas temu za sprawą wysokich stóp procentowych i rekomendacji KNF, teraz pewnie jeszcze troche poleci, ale to już raczej kosmetyczne zmiany. W przypadku singli zarobki będą jakimś tam ogranicznikiem, jednak nie w przypadku par. Tutaj wystarczą 2 średnie krajowe, żeby wziąć pod kurek.