Wpis z mikrobloga

Problem pierwszego świata, mam rozkminę kupić 3 mieszkanie na wynajem (potencjalnie dla drugiej córki) lub kupić sobie nowy samochód - obie opcje kredytowane w mniejszym lub większym stopniu. Żona o dziwo woli opcję 2 - samochód, uważa że mi sie nalezy po tylu latach ciezkiej pracy i chciałaby nie czuć presji finansowej kolejnym kredytem. Ja wolę opcję 1 - mieszkanie które bedzie sie w wiekszosci splacało. Niestety kasa która miałem wrzucić w samochód pójdzie na wkład własny 20% (120tys-130tys). Mój plan jest taki aby po kupnie mieszkania wziąść gotówkowy na samochód ale wtedy jakiś używany i ewentualnie za rok wymienić na nowy.
Ryzyko jest takie że jak stopy wzrosną to będzie lekki problem - wtedy będę musiał sprzedać co kupiłem :)

#nieruchomosci #samochody #pracbaza
  • 22
dobre serce masz, że dla córek chcesz nieruchomości oddawać. dobry boost w życie. ja ostatnio zacząłem traktować samochód jako jeździk i mam samochód dosłownie średniej klasy, ma klimę, parę lat (w sensie nie sypie się) i co więcej oczekiwać od samochodu? :D
@dumbas: wybrałbym mieszkanie. Stopy wzrosną = czynsz wzrośnie. Inwestycja, a samochód tylko traci na wartości. Jak nie dla córek, to dla wnuków, mieszkanie zostaje i ułatwia początek dorosłego życia jak nic innego.
@dumbas: ostatnio czytałem, że jakiś sprzedawca samochodów w USA mówił, że teraz totalnie nie warto kupować samochodów bo ceny są zbyt duże a mało kto kupuje więc na placach będzie więcej samochodów => mogą trochę potanieć. Podobna sytuacja pewnie będzie i u nas. Ale czy tak będzie nie wiem.
ja ostatnio zacząłem traktować samochód jako jeździk i mam samochód dosłownie średniej klasy, ma klimę, parę lat (w sensie nie sypie się) i co więcej oczekiwać od samochodu?


@ejdier: Ja bujam sie starym Passatem z 2009, na razie jezdzi,nigdy mnie nie zawiódł a traktuję go niemiłosiernie źle :)
@dumbas: Rozsądniej jest wziąć mieszkanie, auto (z małymi wyjątkami) będzie szybciej tracić na wartości. Pamiętaj, że póki jesteś zdrowy, to jest ok, ale niech coś stanie się, poza tym chyba lepiej, aby potencjalnie również druga córka była zabezpieczona.
@dumbas: ostatnio czytałem, że jakiś sprzedawca samochodów w USA mówił, że teraz totalnie nie warto kupować samochodów bo ceny są zbyt duże a mało kto kupuje więc na placach będzie więcej samochodów => mogą trochę potanieć. Podobna sytuacja pewnie będzie i u nas. Ale czy tak będzie nie wiem.


@acpiorundc: IMO Może w USA tak, a u nas dalej auta cholernie drogie do zarobków, a czekać i tak trzeba rok,
@dumbas: Nie jest to najlepszy czas na zakup samochodu. Skoro nie kupiłeś rok/dwa lata temu, to bym już się wstrzymał i poczekał aż sytuacja znormalnieje. Natomiast na zakup mieszkania pierwsza połowa tego roku może być niezłym momentem.
Bierzesz mieszkanie, póki druga córka go nie potrzebuje to je wynajmujesz komuś, z najmu płacisz rate leasingowa na dobre auto. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Kair: z najmu to kredyt bedzie się spłacał :)