Wpis z mikrobloga

Sprawdź pochodzenie i znaczenie nazwiska w Internetowym Słowniku Nazwisk w Polsce. Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/6969967/sprawdz-pochodzenie-i-znaczenie-nazwiska-w-internetowym-slowniku-nazwisk/

„W Polsce jest ponad 400 tys. form nazwisk, a w Internetowym Słowniku Nazwisk w Polsce skatalogowałyśmy około 30 tys. najpopularniejszych – używanych przez 75-80 proc. polskich obywateli. Chcemy kontynuować pracę nad słownikiem, bo widzimy, jak ważne są dla wielu osób dociekania dotyczące ich nazwisk” – mówi językoznawczyni prof. Katarzyna Skowronek.

Każdego kto chciałby zostać wywołany przy okazji dodawania kolejnych znalezisk, zachęcam do zaplusowania pierwszego z komentarzy.

--------------------- WSPIERAJ I PRENUMERUJ ARCHEOLOGIĘ ŻYWĄ! ------------------

#archeologiazywa #swiatnauki #ciekawostki #nauka #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #qualitycontent #ciekawostki #polska #jezykpolski #lingwistyka
Pobierz ArcheologiaZywa - Sprawdź pochodzenie i znaczenie nazwiska w Internetowym Słowniku Na...
źródło: comment_1672835068JFR4wE12hTskuCjNEvYqCl.jpg
  • 32
@bolekndm: Tak, masz rację. Nawet w "Krzyżakach" Jurand był zwany "Mazurem" (a jego Spychów leżał na ziemi mazowieckiej, chociaż trzeba nadmienić, że jest też Spychowo warmińsko-mazurskie).
@xfin: @bolekndm: Mazurowie zamieszkiwali tereny Podkarpacia właśnie, bliżej Bieszczad pojawiali się już Łemkowie.
Moja mama wspominając mojego pradziadka mówiła, że "mazurzył", czyli jakoś tam zaciągał mówiąc. Sama początkowo uważała, że musiał pochodzić z mazowsza bo ktoś jej kiedyś tak powiedział. Jego nazwisko aż prosiło się o zapisanie cyrylicą ze względu na charakterystyczne zlepki "szcz". Stąd raczej pochodzenie galicyjskie.
Korzystałem też z czasopism z lat 20 i 30 XX wieku i
@ArcheologiaZywa: @fff112: dzięki tej mapce odpowiedziałem sobie na pytanie, czy gdyby liczyć odmiany nazwiska Kowalski razem to byłoby ich więcej niż Nowaków z odmianami, i wygląda na to że byłoby mniej więcej po równo. 140k Kowalskich, 100k Kowalczyków, 25k Kowalewskich, a Nowaków 210k, Nowakowskich 50k, Nowaczyków 8,5k.