Wpis z mikrobloga

Znalezisko z prośbą o wykopanie i nagłośnienie sprawy.

Parlament Europejski przegłosował prawo, według którego do 2026 roku co najmniej 33% dyrektorów w każdej europejskiej spółce będzie musiało być przedstawicielami mniej reprezentowanej płci (oznacza to wymaganie co najmniej 33% kobiet i co najmniej 33% mężczyzn). W przypadku dyrektorów niewykonawczych to minimum wynosić będzie aż 40%.

Co ciekawe informacja ta pojawiła się nawet na wykopie w dniu jej uchwalenia, ale głównie w kontekście potencjalnego interpretowania jej dla więcej niż dwóch płci, co moim zdaniem nie jest jej najistotniejszą częścią.

Chciałbym nagłośnić ten absurd, wedle którego prawa krajowe będą wymuszały na firmach sprawdzanie płci swoich pracowników, zamiast skupić się na ich kompetencjach.

W ostatnich tygodniach nagłaśniałem seksistowskie programy stypendialne i parytety dla pracowników w Europejskim Banku Centralnym. Duża grupa osób poprosiła o bycie poinformowanym o innych podobnych afer, sądzę, że możecie być zainteresowani również tą.

#afera #dyskryminacjamezczyzn #pieklomezczyzn
  • 139
@DonTom: Generalnie to jeszcze nie spotkałem się z sytuacją gdzie zatrudniona jest kobieta która nie ogarnia. Wszystkie kobiety programistki i testerki z którymi pracowałem były ogarnięte, często o wiele bardziej niż niektórzy faceci.

Fakt, na studiach parę dziewczyn było "poniżej przeciętnej" ale nie kojarzę żadnej która byłaby najgorsza w grupie. Miałem nawet na kierunku osoby które nie mogły znaleźć pracy jako programista po studiach, a to już jest osiągnięcie.
@orpblyskawica orientuje się ktoś, czy do egzaminu dla kandydatów na członków do rad nadzorczych spolek skarbu państwa można sobie ot tak przystąpić?

Inwestuję 850 ziko i później podpisuję protokoły za 40k rocznie? Serio różowe, kiedy jak nie teraz?!
@orpblyskawica: Nie chce specjalnie bronić tego prawa, ale wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Istnieje sobie fikcyjne państwo Anglandia w którym kobiety i mężczyźni mają podobne zdolności do wykonywania obowiązków dyrektora. Pomimo tego, mężczyźni obejmują 80% tych stanowisk.

Skąd więc wynika ta różnica? No cóż, w społeczeństwie panuje błędna opinia że kobiety nie umieją zarządzać. Ta opinia wpływa na decyzje wyboru dyrektorów, podświadomie lub świadomie. To dodatkowo jest pogarszane prostym faktem: mężczyźni wolą
Ale się ucieszą kobiety na wysokich stanowiskach które doszły do nich własnymi kompetencjami xD


@ArekMaupa: nic się nie zmieni, teraz i tak za plecami mówią, że to przez łóżko albo przez to, ze są kobietami/maskotkami, więc zamiana na śpiewkę że to przez parytet w praktyce jest zmianą na lepsze.

Zresztą kwestia parytetów i ich zasadności jest dla wykopków taką metafizyką, że szkoda prądu na pisanie. Wiadomo, najbardziej pokrzywdzeni przez życie biali
Nie chce specjalnie bronić tego prawa, ale wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Istnieje sobie fikcyjne państwo Anglandia w którym kobiety i mężczyźni mają podobne zdolności do wykonywania obowiązków śmieciarza. Pomimo tego, mężczyźni obejmują 80% tych stanowisk.

Skąd więc wynika ta różnica? No cóż, w społeczeństwie panuje błędna opinia że kobiety są za słabe by tachać kubły na śmieci. Ta opinia wpływa na decyzje wyboru pracowników fizycznych, podświadomie lub świadomie. To dodatkowo jest pogarszane
@ItsFine czemu nie zaczniemy zwalczać "błędnej" opinii o tym, że kobiety nie umieją dobrze jeździć tirami czy śmieciarkami, a skupiamy się tylko na funkcjach zarządzających?

Tak jak ktoś wyżej napisał, taki traktowanie pokazuje tylko, że z góry zakłada się, że któraś z płci jest w danej dziedzinie słabsza i trzeba na siłę ją tam upychać. Mi by było głupio otrzymywać dane stanowisko mimo, że ktoś inny miałby do tego wyższe kompetencje.
@Jan998: Wiem do czego pijesz, ale w przypadku tego argumentu twoja odpowiedź nie ma sensu. Tutaj nikt nie będzie musiał nikogo zmuszać do objęcia stanowiska dyrektorskiego. Obawiam się że w przypadku wprowadzenia takiego prawa dla śmieciarzy po prostu nie byłoby chętnych kobiet.

Gdyby kobiety się pchały do tego zawodu i nie były dopuszczane to takie prawo również powinno zostać wprowadzone.