Wpis z mikrobloga

W Kanadzie ceny nieruchomości spadły już od szczytu o 14%, a analitycy spodziewają się dalszego zjazdu o kolejne 25% aż ceny osiągną historyczną średnią, albo raczej - dostosują się do nowej zdolności kredytowej ukształtowanej po cyklu podywżek stóp procentowych, pisze Financial Post.

Kto to widzioł. Gdyby podobne zjawisko miało wystąpić w Polsce, tj. jeśli "będzie jak na zachodzie" XD - to np. ceny z metra dla stolycy docelowo osiągnęłyby poziom ok. 6-8k z metra XD

Ale głupi ci Kanadyjczycy, oni tam i w Ameryce widzą punkt równowagi rynkowej na poziomie zdolności kredytowej w stosunku do zarobków. Powinni przejść na parametr porównywania cen do Monachium czy Monako, jak to robią prawilni eksperci branżowi w Polsce.

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #kanada #wkpinvestments
  • 19
@bartez_94: potencjał do spadków jest w innych regionach - jak patrzę u siebie ze wzrosło 100% w 3 lata to jest potencjał do spadków, chociaż tu tez na razie robota jest i z wiosek ludzie maja blisko do Żywca, Bielska czy Tych. No ale kurna 1.5M za chatę na wsi jak jakaś Meszna czy Wieprz.
@mickpl: szkoda się łudzić, inwestuje w mieszkania od 2005 r. i moim zdaniem korekty większej jak 20% nie będzie, bo nie ma podstaw do tego. Rynek nieruchomości to nie rynek finansowy, międzynarodowe przepływy kapitału są niewielkie i to co się dzieje w Kanadzie nie ma większego wpływu na naszą sytuację, a poza tym w porównaniu do Kanady u nas nie ma spekulacji.
@mickpl: na pewno cwaniaków w Polsce jest trochę, ale lwia część rynku to ludzie którzy zainwestowali swoje oszczędności w 1-3 mieszkania i w żadnym wypadku ich nie sprzedadzą. Ci z kredytami zaciągniętymi po stopie 0,25 póki co splacają, bo liczą że stopa referencyjna spadnie za kwartał, wejdzie WIRD czy Polonia. Nowych mieszkań jak na lekarstwo. Naprawdę, nie chce urazić, ale ja na rynku ofert spekulacyjnych nie dostrzegam, może jedna na sto.
@mickpl: ale musisz się nauczyć czytać ze zrozumieniem albo przestać manipulować

Nie „analitycy się spodziewają” tylko mówią ze „potrzeba jeszcze 25% spadków żeby wrócić do historycznej średniej affordability” a to jednak spora różnica.

#!$%@?ąc od tego ze historyczne affordability w Kanadzie jest gowniane od dekady wiec powrót do poziomów historycznych nie koniecznie oznacza ze będzie „affordable” a jedynie ze będzie unaffordable jak przez 10 lat przed pandemia. Ale nie wiem jak
Pobierz gatineau - @mickpl: ale musisz się nauczyć czytać ze zrozumieniem albo przestać manip...
źródło: comment_1670675953TbgGzAbjHJQEXumOslQQGk.jpg
@mickpl: Uwielbiam te ogólnikowe artykuły dla laików. Spadki cen zależą nie tylko od prowincji, ale też od regionu. Właśnie sprawdziłem u mnie pod Vancouver. Ceny nie drgnęły, a że spadły o więcej niż 14% w innych regionach, więc wyszła taka średnia. W naszym kompleksie, pomimo rosnących stóp oprocentowania, wszystko bardzo szybko się sprzedaje. Ale jestem w radzie mieszkańców i pilnuję żeby wszystkie remonty były zrobione na czas, wedle zasady "jak dbasz,