Wpis z mikrobloga

Mireczki będę pewnie w przyszły roku brał kredyt na mieszkanie, około 500k. Wklepałem sobie w internetowy kalkulator dane i wyszło mi, że do spłaty będzie prawie 3x tyle czyli 1,5 mln. Tyle serio ludzie spłacają czy raczej starają się wcześniej spłacić żeby chociaż ten 1 mln był?
Jestem nobem z kredytami więc nie wiem jak to jest xD

I czemu na górze przy ratach jest do spłaty 853 tys, a na liście ofert aż 1,5 mln?

#banki #kredyty #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkania #mieszkaniedeweloperskie #kredyt #nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie
Pobierz nick230 - Mireczki będę pewnie w przyszły roku brał kredyt na mieszkanie, około 500k....
źródło: comment_1670450562DJEXt72qssW4W2vBEixoER.jpg
  • 19
I czemu na górze przy ratach jest do spłaty 853 tys, a na liście ofert aż 1,5 mln?


@nick230: Zobacz, że w symulacji jest oprocentowanie 3,79% + 1,9% prowizji, razem 5,69%. Ale takiego oprocentowania żaden bank w chwili obecnej nie oferuje. Oferty są bliżej 9%.
Wysokość raty w danym miesiącu wynika z aktualnego WIBORu (3m lub 6m) i prowizji (która jest stała przez cały okres kredytowania) + opłaty dodatkowe (ubezpieczenia itp).
@nick230: to teraz wyobraź sobie, że ludzie rok temu brali kredyty "inwestycyjne" na kurniki w Warszawie po 500 tys. i mieli wyliczone, że spłacą tylko 180 tys. odsetek z ratą 1.9k (więc cała rata często wychodziła niższa niż wynajem).

a obecnie mają ratę 3.4k i odsetek rocznie będą oddawać 40 tys. zł. jak stopy spadną za 3 lata to oddadzą przez ten czas 120 tys. zł odsetek (pomijając nadpłaty oczywiście -
@nick230: będę miał podobną sytuację, ale prawdopodobnie pierwszą nieruchomość kupię za gotówkę. ale jak Glapa będzie obniżał stopy przed wyborami i stała będzie około 5-6% to biorę hipoteczny do 200 tys. (mając też nadzieję na korektę cen około 15%).

więcej chyba bym się cykał przy amatorach z NBPu, bo jak obniżą i będzie znów "fala inwestorów" podobnie myślących to będą musieli bardziej szarpnąć w górę, inflację wywali w kosmos.
Dlatego średni okres spłaty kredytu to 13 lat.


@Papinian: a czy te dane nie są zaburzane przez ludzi którzy spłacają kredyt nowym kredytem o lepszych warunkach? Tzw. refinansowanie.
@nick230 koszt kredytu na zmiennym jak sama nazwa wskazuje zmienia się w czasie. Jeszcze nie dawni kredyty były oprocentowane na 2.5%, teraz są na 9.5%. Możesz przyjąć średnią 5-6% + krótszy okres wynikający ze wcześniejszej spłaty. Ewentualnie już na starcie oprocentowanie stałe czyli 7.9% a to znacząco obniży odsetki. Zajmuje się kredytami od lat także jakbyś szukał pomocy polecanego Mireczka to zerknij na moje wpisy albo pisz śmiało na priv.
Wklepałem sobie w internetowy kalkulator dane i wyszło mi, że do spłaty będzie prawie 3x tyle czyli 1,5 mln.


@nick230: Odsetki w przypadku kredytów hipotecznych są naliczane na bieżąco. W każdym momencie jest do spłaty jedynie kapitał kredytu. Odsetki to wynagrodzenie banku za korzystanie z pożyczonego kapitału. Wysokość odsetek zależy od oprocentowania i aktualnej kwoty kapitału do spłaty. Im szybciej spada kapitał do spłaty, co dzieje się przy ratach malejących, krótszym