Wpis z mikrobloga

#kartygraficzne #pcmasterrace #amd #nvidia #underclocking #undervolting #overclocking
Miraski, wpis dla posiadaczy Radeonów RX 6700 XT ale i nie tylko. Gorąco zachęcam do przeczytania przez osoby, które posiadają hałaśliwe i/lub mocno grzejące się karty graficzne. TL;DR na końcu.

- Bądź mną, poziom 28
- Kup sobie w końcu pierwszy raz w życiu jakąś lepszą kartę graficzną - padło na MSI RX 6700 XT MECH 2X z "black frajer"
- Szlag Cię trafia ponieważ podczas grania twoja nowa karta wyje jak szalona a wcześniej poprzednia karta z całym komputerem pracowały niemalże bezszelestnie (°°
- Poszukaj sposobu na poprawę sytuacji
- UNDERCLOCKING + UNDERVOLTING = Bingo!

Moja porada - rozważcie obniżenie limitu maksymalnej częstotliwości rdzenia Waszych kart graficznych o około 10% oraz obniżenie limitu napięcia rdzenia o około 5%.

Plusy (wartości na podstawie moich pomiarów w 3DMark):
- ogromna redukcja RPM wentylatorów karty (mniejsze o 35-50 procent) a co za tym idzie zmniejszony poziom głośności oraz zwiększona żywotność samych wentylatorów karty
- znaczna redukcja mocy pobieranej przez kartę (pobór mniejszy o 25-35 procent)
- znaczna redukcja temperatury rdzenia graficznego ("junc temp" mniejsza o 15 procent)
- cichsza praca oraz zwiększona żywotnosć zasilacza komputerowego (w przypadku gdy mamy słaby zasilacz który ledwo co w pocie czoła ciągnie komputer)

Minusy (wartości na podstawie moich pomiarów w 3DMark):
- spadek FPS o około 6-7 procent

Pozwolę sobie również na komentarz:
1) Wzrost wydajności karty graficznej nie jest liniowy wraz ze wzrostem częstotliwości rdzenia karty i/lub wzrostem poboru prądu karty więc od pewnego momentu już po prostu nie opłaca się podnosić wydajności karty graficznej ponieważ pogarszamy wtedy drastycznie wszystkie pozostałe parametry (pobór mocy, temperatury, poziom głośności, ogólną żywotność karty).
2) Producenci kart graficznych podkręcają w fabrykach swoje karty do zbyt wysokich częstotliwości. Ba, już nawet same wersje referencyjne bez dopisku "OC" są zbyt wysoko ustawiane pracując na nieopłacalnym poziomie pod względem ergonomii pracy. Ale ustawiają te karty w ten sposób od lat ponieważ ich konkurencja robi dokładnie tak samo więc ten kto tego nie robi jest po prostu w tyle (pssst.. to nie oni płacą Wasze rachunki za prąd). Dodatkowo, statystycznie taka wymaksowana karta zapewne szybciej się zepsuje (przez wyższe temperatury / płynący przez nią większy prąd) więc to będzie dla producentów kart graficznych tylko dodatkowy powód do radości gdyż kiedy Wam się taka karta zepsuje to pójdziecie do sklepu kupić następną.

TL;DR, ostatnie podsumowanie i bardzo szybki tutorial:
Producentów GPU chyba pogrzało od tych swoich kart gdyż karty graficzne już z fabryki wychodzą ze zbyt mocno "wyżyłowanymi" parametrami pracy (tyczy się to również wersji kart bez dopisku "OC"). Stosując underclocking (-10%) oraz jednocześnie undervolting (-5%) stracisz tylko niewielką ilość FPS (około 6-7%) a zyskasz dużo, dużo więcej pod względem ergonomii pracy karty graficznej / całego zestawu komputerowego (a tak przynajmniej wygląda sytuacja z moją kartą RX 6700 XT, w Waszym przypadku mogą być potrzebne inne wartości do ustawienia np. inne wartość maksymalnego napięcia).

W przypadku kart AMD można to bardzo łatwo osiągnąć zmieniając jedynie dwie wartości w dołączonym do sterowników oprogramowaniu AMD Adrenalin Edition (Performance -> Tuning -> Tuning Control: Custom -> GPU Tuning -> zmieniamy procentowo wartości "Max Frequency" oraz "Voltage"). Natomiast w przypadku kart Nvidii z tego co mi wiadomo to trzeba pobrać dodatkowe oprogramowanie np. MSI Afterburner i obniżyć odpowiednio krzywe częstotliwości oraz napięcia rdzenia karty.
1-2-3 - #kartygraficzne #pcmasterrace #amd #nvidia #underclocking #undervolting #over...

źródło: comment_1669571045AM1AOFbqyiFkCkFVNbdwKk.jpg

Pobierz
  • 10
@Czapelek: Na black frajer zamówiłem z x-komu 2 karty, właśnie tą "MSI RX 6700 XT MECH 2X" oraz jeszcze "Sapphire RX 6600 Pulse" właśnie w razie tego gdyby któraś mi się nie spodobała. Także aktualnie Pulse siedzi już sobie w moim PC i będę odsyłał ten badziew z MSI. Pulse z Sapphire mogę opisać w 3 słowach "mały, ale wariat". (ʘʘ) Karta bardzo cicha pomimo swoich minimalnych
Małe sprostowanie: Zauważyłem teraz, że jeżeli w sofcie AMD ustawimy taktowanie na 100% to niestety soft ten ustawi taktowanie na 103%, tzn. nadal będziemy widzieć "100%" ale jeżeli przełączymy widok na wartości częstotliwości (podane w MHz) to zobaczymy, że częstotliwość różni się od tej fabrycznej i jest o około 3% wyższa. Zauważyłem to przy kartach z najnowszej generacji tzn. RX 6600 oraz RX 6700 XT.

Także możliwe że dlatego wcześniej w mojej