Wpis z mikrobloga

Czy psycholog w PL, jest jakoś prawnie uregulowany, czy jak dietetyk nie I osoba z ulicy może sobie w sumie założyć jakiś gabinet z takimi uslugami? Ewentualnie jeśli tak, to pewnie można jakoś zmodyfikować to i obejść, coś na zasadzie jak sklepy zmieniały status na czytelnie, żeby uniknąć zakazu handlu w niedziele. Albo dać, że to usługi związane z psychologią ale tylko częściowo bo połączone z lekcjami jogi itp

#psychologia #polska #prawo
  • 16
@Castellano: Faktycznie, zle to ujalem, pierwsze co mi do glowy przyszlo :D chodzi mi o to, ze psycholog jest najmniej / najslabiej okreslony prawnie i posiada najnizsze kompetencje z tych trzech.
@cugowski: nie obrać się za zwrócenie uwagi, ale mylisz się xd. z pośród tych trzech, to psychoterapeuta jest najsłabiej określonym prawnie zawodem(:Niestety zawód psychoterapeuty nie jest w żaden sposób regulowany, nie ma swojej ustawy i prawa wykonywania zawodu), i posiada najniższe kompetencje z tych trzech. psycholog może wykonywać testy, pisać opinie, orzeczenia, czego psyterapeuta nie może
@Castellano: Luzik, bez obrazy ;) To wiekszosc zycia zylem w bledzie, sadzilem, ze psychoterapeuta jest bardziej wyksztalcony. Plus z osobistych doswiadczen, uczeszczalem do kazdego z tych trzech i psycholog (w sumie to psycholoszki xD) najmniej do gustu mi przypadly i moglem sobie to tak zracjonalizowac. Jak tak teraz pomysle, to chyba masz racje, ze psycholog jest lepiej opisany prawnie. Chociazby w przypadku dzieci mozna wnioskowac o opinie psychologa. Dzieki za wyprowadzenie
@cugowski: spoko, ale nadal masz po części racji, że psychoterapeuta jest bardziej wykształcony. tzn. ująłbym to trochę inaczej - trzeba włożyć więcej wysiłku i pracy by zostać psychoterapeutą. gdzie po 5 latach psychologii możesz pracować, tak aby dostać się na na psychoterapię musisz mieć już jakieś doświadczenie kliniczne, skończoną albo być w trakcie własnej psychoterapii, przejść superwizję, a na niektórych szkołach wymagane są studia, czasem psychologiczne.
@cugowski Psychologia akademicka jest mocno ogólna i dotyka wielu zagadnień z tej dziedziny. Daje takie podstawy i pozwala zorientować się w co chciałbyś pójść, nakierowuje na dalszą ścieżkę rozwoju, kariery. Czy to psychoterapia, praca w oświacie, psychologia biznesu, sportu czy coś innego. Bo sam mgr z psychologii to trochę lipa Psychoterapia już jest mocno sprecyzowana. Chociaż fajnie jak psychoterapeuta jest po psychologii. Kilku przerobiłam i jakoś z tymi po innych kierunkach trudno
@Lawsuit:
Tytuł zawodowy psychologa jest uregulowany (musisz skonczyć psychologię). Zawód psychoterapeuty teoretycznie nie jest uregulowany i może nim zostać Basia z warzywniaka, w praktyce 99% to psychologowie po dodatkowych kursach psychoterapii.
@Dutch: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z dnia 19 czerwca 2019 r.
w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień