Wpis z mikrobloga

@snieznykockodan: Obejrzyj wszystko dokładnie, sprawdź, czy działa wszystko to, co powinno (krany, światło, sprzęty itp.). Załącznikiem do umowy powinny być zdjęcia dokumentujące aktualny stan. Obejrzyj mieszkanie i okolicę po wizycie, najlepiej o różnych porach - czy nie ma hałasów, patusiarni itp. Zorientuj się jaka jest ekspozycja okien - np. okna od zachodu = piekarnik w lecie. Poproś o wysyłkę na maila kopii umowy do wglądu przed jej podpisaniem, sprawdź czy nie
@snieznykockodan: Umowa na maila do wglądu przed podpisaniem. Czasem są różne dziwne zapisy. Ja np. miałem coś o możliwości zerwania umowy jeżeli nie będę zachowywać ciszy nocnej. Wynajmujący powiedział, że miał z tym problemy z poprzednimi lokatorami. Generalnie zwróć uwagę na wysokości opłat i co jest wyszczególnione (ponoć niektórzy robią wałki z opłatami za śmieci).

A co do oglądania - okna. Zwróć uwagę na okna. Czy się otwierają, zamykają czy nie
@snieznykockodan: poza powyższymi radami
- kaucja, wyraźne określenie jej zwrotu. (ew. umówienie się że przy wypowiedzeniu zostanie zaliczona na ostatni czynsz, mimo że to jest nieprawidłowe w #!$%@?, to ludzie często tak robią xD)
- opłaty i czynsz płacony w gotówce płać wynajmującemu za pokwitowaniem. poprostu załóż zeszyt gdzie będziesz miał tabele np 'prąd' 'gaz' 'czynsz' i pod tym "kwituję odbiór kwoty xyz tytułem: np. czynsz. data podpis wynajmującego"
- jak
tak po prostu między sobą, bez żadnych notariuszy?


@snieznykockodan: umowa może być nawet ustna, kilka razy tak wynajmowałem na okres roku. Pisemnie też wynajmowałem kilka razy, tylko pamiętaj by były dwa jednobrzmiące egzemplarze, po jednym dla stron i fajnie jak jest zapis w umowie, który to potwierdza i każda ze stron składa podpis. Nigdy nie potwierdzałem u notariusza.