Wpis z mikrobloga

Sytuacja: kumpel pracuje w branży artystycznej. Z racji chwilowego braku ciekawych zleceń przeszedł kilkumiesięczny kurs serwisowania wiatraków na farmach, który kosztował 20k. Obecnie jest w stanie wyciągnąć jako serwisant nawet ok. 1k zł dziennie w zależności od zlecenia. Praca z wysokim ryzykiem, operowanie na farmach na wodzie, zrozumiałe zarobki.

Nie skupiając się aż tak na ogromnych zarobkach, czy jesteście w stanie wskazać tego typu stanowiska w branży IT?
Chodzi głównie mi o ten tryb dojścia do skilla i potem sprawne przejście do realizacji zadań. Robię solidny, płatny kurs, zdobywam znajomości - pracuję w tym, bo wiem że zawsze tu będą potrzebować ludzi o tych umiejętnościach i kurs szybko się zwróci. I co jest ważne - nie interesuje mnie późniejsze tworzenie jakiegoś portfolio itp.

Pierwsze moje myśli o takich zawodach: cyberbezpieczeństwo, administrowanie sieciami IT, fullstack developer. Fajnie byłoby też nie musieć być związanym z jakimś konkretnym korpo. Bardziej otworzenie własnej działalności i praca na różne zlecenia w różnych miejscach.

#programista15k #programista25k #programowanie #it #informatyka #pracbaza
  • 22
@aDzidzi moim zdaniem najbardziej przystepny prog wejścia to Analityk Biznesowy. Mozesz nim zostac jak posiadasz dość pobieżną wiedze technologiczna, ale za to znasz sie na jakiejś domenie biznesowej. Przykladowo jak znasz sie dobrze na logistyce, to mozesz zostać analitykiem IT w firmie logistycznej, bo wiesz jak dziala ten biznes i jak modelowac zwiazane z nim procesy.

Co do innych wymienionych wyzej ról:
Programista Full Stack - bardzo wysoki próg wejscia, w dodatku
@aDzidzi: Jesli chodzi o techniczny development to raczej ciezko, bo obecnie jest masa narzedzi do ogarniecia i nie da sie tego zrobic porzadnie w jednym kursie. Pomijajac juz fakt, ze programowanie tez nie jest dla kazdego. W zasiegu bylby pewnie jakis admin/devops, zwlaszcza w popularnych chmurach jak AWS czy Azure, gdzie mozna calkiem dobrze posilkowac sie dokumentacja. Generalnie chyba wyszystko, gdzie obslugujesz jakis standardowy produkt powinno byc do ogarniecia w rozsadnym
Admin sieci - teraz zazwyczaj zatrudnia sie w ich miejsce DevOpsów. Próg wejscia wysoki, ale jak wykazujesz zainteresowanie w kierunku infrastrukty IT, to może byc latwiej. Kierunek obecnie bardzo na czasie o ile ogarniasz technologie Cloud.


@zbinior: mylisz admina od sieci z adminem od systemów. Sieciowcy to obecnie nisza.
mam w zespole paru DevOpsów co byli wczesnjej adminami sieci,


@zbinior: ok. Pisałem, bo dla wielu admin = admin sieciowy, mimo, że może zajmuje się: klastrami, poczta, bazami, AD, storage, backup, a każde z tych to osobna osoba z różną wiedzą.
@aDzidzi przypomnialo mi sie ze teraz coraz prężniej rozwijaka sie narzedzia low code / no code. Mozesz ogarnac sobie np Power Apps od Microsoft. Na pewno latwiej to ogarnac niz klasyczny software development.
@zbinior: Scrum master i szacunek developerów hahaha, ten cały exp to jest negatywny exp.


Jest to jak najbardziej mozliwe o ile SM wie jak sprawic, aby praca Dev byla latwiejsza i Dev realnie odczuwa ta wartość. Byc moze nie spotkałeś jeszcze na swojej drodze dobego SMa.
@aDzidzi na koniec dodam ze w IT bardzo duza wage ma znajomość jezykow obcnych. W poprzedniej firmie mieliśmy projekty na rynek niemiecki. Z uwagi ze ciężko bylo znaleac kogoś o profilu IT z niemieckim, to szukalismy po uczelniach na kierunkach fililogii niemieckiej. Zglosily sie 2 dziewczyny (na stanowisko Analityk IT), ktore okazaly sie wybitne. W ciagu 2 lat ogarnęły technologię na tyle ze teraz sa juz solidnymi midami.
@aDzidzi: tak jak powiedział przedmówca, pudzie ktorzy chca isc w programowanie bo to 'łatwa kasa zdalna praca' zwykle odpadają po miesiącu ''''''nauki''''''. Jak chcesz to ucz się w czasie wolnym poza normalną pracą, jak bedziesz mial jakies spoko projekty to wrzuc do portfolio i rozsyłaj CV (ale niw rzucaj pracy w tym czasie, bo spokojnie pol roku ci moze zajac znalezienie punktu zaczepienia). Tylko przygotuj sie, że z zerowym expem i
@aDzidzi: Jak zapytasz sie o rady grupy ludzi to pamietaj ze rozne opinie uslyszysz, sa osoby w IT ktore uwazaja ze to wyjatkowe miejsce tylko dla wybranych, wg mnie to po prostu zwykla praca. Dzialaj po prostu - kursow platnych nie potrzebuejsz tylko samozaparcia i zapierniczu. Jezeli ustrukturyzowane kursy pomoga ci w tym to kupuj, ale to tylko i wylacznie premium koszt ktorego tak naprawde nie potrzebujesz.

Opowiem ci moja