Wpis z mikrobloga

Jestem sobie w procesie rekrutacyjnym za mega dobrą kasę. Powiedziano mi, że jako firma oczekują pełnej wyłączności, zabraniają umową freelancerki oraz nawet pisania open source. Spotkaliście się z czymś takim? Pytałem i nie potrafili mi odpowiedzieć dlaczego, ale zapewniali że nie ma nadgodzin ani nic z tych rzeczy. Izraelska firma.

#programista15k #praca #pracait #programowanie
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jurix: to, co Tworzysz w trakcie pracy, lub na sprzęcie firmowym należy do pracodawcy pod względem zarobkowym (majątkowe prawa autorskie). Natomiast autorem jesteś na zawsze, bo prawa autorskie są niezbywalne. Co robisz po pracy, Twoje sprawa. Jeżeli próbowali by cokolwiek innego zawrzeć w umowie, nie będzie to zgodne z Polskim prawem.
Jak w Izraelu, nie wiem
Co robisz po pracy, Twoje sprawa. Jeżeli próbowali by cokolwiek innego zawrzeć w umowie, nie będzie to zgodne z Polskim prawem


@ECMAlover: a co z umową o zakazie konkurencji?
@Jurix: doskonale ich rozumiem i mogą sobie zazyczyć takich rzeczy jeśli dobrze płacą(naprawdę dobrze). Jeśli płacą dużo to chcą żebyś myslał nad ich problemami. Jak robisz kilka rzeczy w tym samym czasie(chodzi o dzień/miesiąc a nie ta samą minutę) to mimo w trakcie jednego robisz drugie. W pracy myslisz o swoim side project. Kiedyś miałem kumpla takiego bardzo zdolnego, nigdy nie spotkałem równie ogarnietego kolesia i w ciagu dnia rozkminiał sobie
@Jurix: tak, w prawie wszystkich faangach tak teraz jest, włącznie z patentami, znakami towarowymi, sekretami firmowymi, własność intelektualną w wszelkich formach, z open source jest tak że możesz pisać, ale należy do firmy i musisz dostać zgodę na publikacje. pokłosie tego procesu: https://arstechnica.com/tech-policy/2017/05/unsealed-order-says-uber-must-return-stolen-waymo-files-by-months-end/ że się tłumaczył że pracował nad tym po pracy itd. plus pewnie z powodu oszustw z wieloma etatami jednocześnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@A_R_P: zakaz konkurencji === nie możesz (teoretycznie, bo praktycznie czasem to nawet nie możliwe) wykorzystywać kodu ani jego fragmentów, gdzie indziej a także tworzyć aplikacji stanowiących bezpośrednią konkurencję. Czyli jak piszesz apkę np. dla banku, która służy do zarządzania dokumentami wewnątrz banku, nie możesz stworzyć dla innego banku zbyt podobnej apki. Natomiast jeśli przeznaczenie będzie to samo, ale mechanizmy, założenia, usercase inne to nic nie stoi na przeszkodzie, bo nie Tworzysz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@A_R_P: no i co na niej? :P No chyba, że gwarancja pensji, dodatków i duużej sumy start, z okresem niemożliwym do wypowiedzenia przez pracodawcę przez kilka lat. Ale to nie piłka nożna :P
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@A_R_P: no napisałem przecież, że to nie piłka nożna :P Oczywiście, że nie można. Jesteś Twórcą i możesz przekazywać jedynie prawa majątkowe w ramach ustalonych projektów. To tak, jakby ktoś zakazal Ci śpiewać pod prysznicem, bo jesteś wokalistą jakiegoś zespołu :P