Wpis z mikrobloga

@Czekoladowymisio: Zrób sobie jakiś darmowy test na daltonizm. Sporo osób ma wadę, która w życiu w ogóle nie przeszkadza. Ja się dowiedziałem o swojej na komisji wojskowej. Testu nie zdam, ale prawko spokojnie dostałem.
  • Odpowiedz
@Atreyu: brakuje na tym wykresie jednej pozycji - nadrozpoznawania kolorow. Znalezli bodajze w UK jedna pania ktora znacznie wiecej powinna rozpoznawac kolorow (odwrotnosc daltonizmu) - jak wiekszosc ma 3 "receptory" wykorzystywane do widzenie barw to w przypadku tej pani stwierdzono wystepowanie 4 - taka ciekawostka :)
  • Odpowiedz
No widzę różnicę między paskami ale skąd mam wiedzieć czy dobrze widzę? :P

W ogóle temat kolorów jest mega ciekawy, kolor jest chyba jedna z niewielu rzeczy, których ludzki umysł nie potrafi sobie wyobrazić jeśli wcześniej takiego nie widział, a wszystkie które umie sobie wyobrazić są tylko mieszanką innych barw.

W ogóle jak mnie ktoś pyta jakim zwierzęciem chciałbym być to mówię, że tą krewetką co rozpoznaje ileś tam naście barw podstawowych
  • Odpowiedz
Częśc kobiet ma jakis gen zduplikowany. I widzi znacznie wiecej kolorów. U mężczyzn gen odpowiadajacy za widzenie akurat jest na "ńóżce" chromosomu Y.
  • Odpowiedz
@Atreyu: Mam naukowo potwierdzoną protanomalię, chętnie odpowiem na Wasze pytania w imię #gruparatowaniapoziomu. Odziedziczyłem ją po dziadku od strony mamy. Jako ciekawostkę dodam, że jest to zaburzenie 'powiązane z płcią' z uwagi na fakt, że recesywny gen 'daltonizmu' propagowany jest przez chromosom X. W związku z tym znacznie częściej występuje u mężczyzn (którzy mają tylko jeden X) niż u kobiet (które mają dwa i wystarczy im jeden
  • Odpowiedz
BTW wiecie, że kolory to jest kwestia 'umowna' coś co dla Ciebie może być czerwonym dla kogoś może być zielonym.

Po prostu ludzie ustalili, że to jest czerwony a to zielony i nie da się tego zbadać jak ktoś widzi te kolory, każdy może tak naprawdę widzieć je inaczej.
  • Odpowiedz
@BananowyKrol: Tak, nikt nie jest w stanie stwierdzić jak ktoś inny odbiera kolory, natomiast wszyscy obiektywnie na ten sam kolor (= ten sam zakres częstotliwości swiatła widzialnego) mówimy tak samo.
  • Odpowiedz