Wpis z mikrobloga

Drugie i trzecie, czyli Deuteranomaly i Protanomaly wyglądają podobnie, nie?
Z lewej u obu kolor sraki,
a po prawej widzę jedynie różnice, w trzecim jest jakby więcej fioletowego pod koniec zanim przechodzi w kolor sraki :)
jako ciekawostkę można dodać że na atolu Pingelap na oceanie spokojnym, tą najrzadszą wadę, achromatopsję, posiada aż 10% mieszkańców wyspy z racji małej puli genowej. Teoretycznie nie jest to jakaś wada zagrażającą życiu i jest wiele gorszych przypadłości chowu wsobnego, ale mieszkać na egzotycznej wyspie z pięknymi plażami, nie mogąc zobaczyć większości kolorów, to trochę jednak lipa.


@Borealny: powinni ich przysylac do polski, tu im nie zrobi roznicy
Ciesz się, że nie wiesz jak okropne masz życie xD


@Sayong: Jest takie powiedzenie "czego oczy nie widziały, tego sercu nie żal".
To bywa uciążliwe, ale bardzo rzadko (kupno odzieży, obuwia, bananów, gra w niektóre gry planszowe), ale na co dzień w sumie bez znaczenia...
Drugie i trzecie, czyli Deuteranomaly i Protanomaly wyglądają podobnie, nie?


@rukh: Tak, ale delikatna różnica jest. U mnie w każdym teście od dawna wychodzi protanomalia. Pasek nr 3 jest dla mnie najbardziej podobny do nr 1. Protanomalia to problem z gorszą detekcją czerwonego.

"Deuteranomalia jest najczęstszym typem czerwono-zielonej ślepoty barw. Sprawia, że zielony wygląda bardziej czerwono. Ten typ jest łagodny i zazwyczaj nie przeszkadza w normalnych czynnościach. Protanomalia sprawia, że czerwony
@bukimi: w takim razie faktycznie, trochę Ci umyka w kwestii estetyki tego świata.

Smutne to, ale z drugiej strony, to jedyny świat jaki znasz, przezwyczaiłeś się i możesz normalnie funkcjonować i korzystać z życia, więc przede wszystkim pozytywne nastawienie! :)

Ja widzę wszystkie kolory normalnie, ale nie mam prywatnego odrzutowca i milionów na koncie. I moje życie też mogłoby być pełniejsze, ale jest jakie jest :) Zawsze znajdzie się ktoś kto
Ja mam daltonizm, ale kiedyś w USA dostałem taką tabletkę, że widziałem 100 razy więcej kolorów i na dodatek się ruszały.
Pytałem okulistów u nas w Polsce, ale konowały nie wiedzą co to.
@LuoXiahong: Tritanomalia? Najbardziej podobna, powiedziałbym, do górnego paska. W sensie, odróżniłby na pasku Tritanomalia, który to żółty, zielony, niebieski, czerwony, cyan i magenta. Ale w stosunku do normalnych barw te kolory są bardziej wyblakłe, jakby odjąć saturację w programie graficznym.
Niebieski w tritanomalii, widzę, jest bardziej ciemno-granatowy.

Może być też tak że masz jakiś słaby monitor, a nie wadę, nie?
czy jest możliwe że żyję z którąś z tych wad i nawet o tym nie wiem?


@Czekoladowymisio: w szkole średniej kolega z ławki w wieku 18 lat dowiedział się ode mnie, że jest daltonistą. Coś tam gadaliśmy o tablicy, on widział ją na brązowo, a była zielona. Albo odwrotnie, już nie pamiętam. Zdziwił się:) Całe życie widział po swojemu i uważał, że tak ma być.

Ja z kolei miałem podobnie z
Teraz już wiem jak widzi kumpel z którego śmieszkuję w robocie, bo nie odróżnia pomarańczowego od magenty i zdarza mu się pomylić po kolorze nektar z banana z napojem z limonki.