Wpis z mikrobloga

@Blue15: fotografia - aparat używka i akcesoria plus oprogramowanie powinno na start spokojnie starczyć, ale potem można naprawdę dużo kasy włożyć w obiektywy, gimbala itd.

Muzycznie - ukukele, kakinba, gitarka, keyboard - wszystko spokojnie do 1.5k na sprzęt. Perkusja - podobnie ale mniej praktyczna (głośność)

Rzeźbienie w drewnie, garncarstwo, rysowanie, malowanie, taniec - sporo tego się znajdzie; jak nie masz konkretnego pomysłu to spróbuj wszystkiego
@Blue15: #gotujzwykopem! poznawanie smaków ze świata(jeżdżąc po świecie albo chodząc po restauracjach), zjadanie własnych tworów, poznawanie procesów które zachodzą w jedzeniu, kiszenie i wiele wiele więcej! Budżet w żaden sposób Cię nie ogranicza
@Blue15: z 5k da radę wejść w strzelectwo, podkreślam 'wejść' pozwolenie czasowo i kosztowo podobnie jak prawo jazdy... W międzyczasie odkładasz na szafę te 1.5-2k i potem już niesie cie fantazja, co chcesz kupic i za ile. kwoty podane przez @skarpetyodyna sa najzwyczajniej w swiecie... z dupy :)
@Blue15: Modelarstwo - z progiem 5k to masz już spokojnie na wszystko co by się chciało w warsztacie - narzędzia, pędzle, farbki, kompresor i aerograf itp. A modele do wyboru co tam lubisz - samochody, motocykle, pojazdy wojskowe nowoczesne i historyczne, gundamy, makiety, kolej, statki, samoloty itp.
@Blue15: Na strzelanie:
Myślę że ze
2000 za szkolenia przed egzaminami
1000 opłaty, formalności
3000 za sensowną szafę
1500 za pierwszy pistolet budżetowo (9mm)
1000 za podstawowe oporządzenie
potem 1.2PLN każdy strzał

Dużo zalezy od ścieżki uzyskania pozwolenia, liczby sztuk broni, zawodów itd. Ale startowałbym z 10k-12k na pierwszy rok, żeby nie sępić każdej złotówki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Blue15: To budżet na pierwszy rok miesiąc, czy całkowity? Bo w zasadzie budżet każdego hobby jest w dłuższej perspektywie ograniczony tylko zarobkami. I za 5k to można zacząć prawie wszystko, może poza lataniem.
Fajne hobby to np. granie w planszóweczki i można zacząć w zasadzie za darmo i ludzi poznać.
@gregor40:
Niezłe farmazony XD
2000 za szkolenia to chyba na komandosa
Idąc budżetowo 2000 z groszami kosztuje zrobienie pozwolenia. Sensowna szafę 6 sztuk długiej + krotka ile wlezie kupiłem za 1600, a i tak zacząłem od kasetki za 400 złotych bo miałem jedna sztukę krótkiej i wynajmowany pokój.
Pierwsza broń da radę kupić poniżej 2000 (sensowny karabinek .22 albo używka 9mm). Nie wiem co to podstawowe oporządzenie (XD) ale jak chcesz
Dodatkowy plus tego jest taki że jak złapiesz inne hobby to na 100% będziesz w stanie coś do niego wydrukować xD


@Archix: to jest akurat szczera prawda i jednocześnie największa zaleta druku 3d, nie ma chyba dziedziny z moich zainteresowan do której bym czegoś nie wydrukował ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Blue15: Melomania i sprzęt Hi-Fi (za te kwotę raczej nie audiofilia, ale to często już choroba). Za te kwotę możesz skompletować bardzo uczciwy zestaw kolumny plus wzmacniacz i jakieś źródło (ja preferuje fizyczne nośniki czyli winyle i cdki, ale możesz pójść cyfrowo czyli w dobry streamer). A szczególnie polecam sprzęt Hi-Fi ze złotej epoki czyli z grubsza lata 70-80, bo to inna, lepsza jakość wykonania i tym samym docelowo jakość dźwięku
@MatiSnia: Wiedziałem, że ktoś się przysra.

Robiłem pozwolenie lata temu.

Wpisowe do klubu + treningi do patentu - 1000
Badania lekarskie (patent/pzowolenie) - 150+400
Opłaty urzędowe 484+50
Zawody ze 2x żeby mieć starty 2x250

Podstawowe oporządzenie - kabura, ładownica, pas, słuchawki, okulary, choćby z Casto, tacker, zaklejki, brunox, wycior. Apteczka nie jest głupim pomsyłem, najbardziej basic (staza, opartunek, celox, gaza, sama apteczka) wyjdzie ze 400 zł.

Zawody 2x do roku 2x250.
@gregor40 ścieżka do powolnienia przez Braterstwo.eu zamyka sie w niecałych 1,8k z badaniami i opłatami.

60 zł składka roczna w klubie sportowym (KS Amator)
240 zł wpisowe (dotyczy osób, które nie posiadają patentu i chcą go uzyskać)
50 zł badania lekarskie do patentu
400 zł egzamin na patent
50 zł licencja PZSS
20 zł opłata na DZSS
400 zł badania lekarskie do pozwolenia
494 zł wnioski (2 x 242 zł za każde