Wpis z mikrobloga

W czwartek minęły dwa lata od założenia mojej firmy w ramach której projektuję ogrody, do założenia tej firmy doprowadził po części #wykopefekt a epopeję tę możecie przeczytać we wpisie sprzed dwóch lat. Czas zatem na małe podsumowanie, także finansowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może pomoże ono tym osobom, które same chcą założyć własną działalność

Generalnie historia jest taka, że postanowiłam studiować architekturę krajobrazu, bo lubię kwiatki i lubię rysować. Nic głębszego nie stało za moim wyborem ścieżki zawodowej. W trakcie studiów, gdy poznałam tę dziedzinę bliżej, bardzo mi się ona spodobała (umiejętność rozpoznawania drzew po samych gołych pędach bez liści uważam za swoją supermoc), ale okazało się... że branża ogrodnicza to toksyczna branża januszy. Mogłam liczyć tylko na pracę na czarno za grosze i nawet kreujące się na "prestiżowe" studia projektowe okazywały się być jedynie małymi działalnościami prowadzonymi przez grażyny, żerujące na bezpłatnej pracy studentów na praktykach.

Okazało się jednak, że gdy zaczęłam pokazywać swoje prace na wypoku znaleźli się chętni, żebym im zaprojektowała ogród, później trochę chętnych zaczęło się do mnie odzywać przez facebooka i jakoś tak się to potoczyło, że dziś jestem tutaj ()

A teraz trochę liczb:
W pierwszym roku działalności wykonałam ok. 20 projektów i zarobiłam średnio 3500 zł na rękę / 4500 zł brutto
W drugim roku działalności wykonałam ok. 15 projektów i zarobiłam średnio 3800 zł na rękę / 5100 zł brutto
Pieniądze te pewnie nie robią na Was wrażenia wy programiści 15k, ale jak na możliwość komfortowej pracy w domku przy czymś, co mi sprawia przyjemność, uważam że to dobry wynik. W drugim roku działalności zwiększyły się też moje koszty (większy zus, droższa księgowa, potężna inflacja oraz POTĘŻNY wzrost cen papieru i usług drukarni), ale mniej płaciłam podatku dochodowego (przez zwiększenie kwoty wolnej od podatku).

Moje plany na przyszłość to oczywiście wincyj zarabiać (xd) a tak serio to po prostu utrzymać firmę i cieszyć się życiem. Ostatnio rozpisałam biznesplan i złożyłam wniosek o grant na rozwój, niby w planach mam stworzenie kursu z projektowania ogrodów lub sprzedaży gotowych projektów rabat do ogrodu, ale zobaczymy jak to się potoczy.

Jeśli macie jakieś pytania to śmiało piszcie w komentarzu, a żeby wpis nie był goły to dorzucam jeszcze projekt takiego małego przedogródka przy wyremontowanym domu na wsi (wiecie, nasze babcie na wsiach zawsze miały przed domem ławeczkę i wiejskie kwiaty, tutaj coś podobnego ale bardziej stonowane i wieloletnie rośliny).

Moja stronka internetowa, żeby nie było że zmyślam xd https://www.dariakostaniak.com/

#ogrodnictwo #ogrod #rosliny #budujzwykopem #ama #chwalesie #firma #dzialalnoscgospodarcza
kjut_dziewczynka - W czwartek minęły dwa lata od założenia mojej firmy w ramach które...

źródło: comment_166522139183TYzcRTBW7maLX2xiphoz.jpg

Pobierz
  • 44
w tej branży to działa tak że firmy wykonawcze i firmy projektujące po prostu sobie nawzajem polecają klientów


@kjut_dziewczynka nie do końca tak jest. O ile projektant ma możliwość polecenia wykonawcy, to w drugą stronę już projekt najczęściej jest zrobiony. Również znam branże od 25 lat czyli praktycznie od początku jej istnienia w kraju i wiem, że najlepsze zarobki są właśnie w wykonawstwie. Ręczne roboty ziemne są dobrze płatne i nie trzeba
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kjut_dziewczynka: Ja po prostu gratuluję sukcesu. Świetnie, że doceniasz komfort pracy, tj że robisz to co lubisz robić i tyle czasu ile zadecydujesz, nawet pomimo skromniejszego wynagrodzenia.
@kjut_dziewczynka: Koniecznie wchodź na media społecznościowe i promuj się. Mój znajomy w branży rękodzieło przypadkowo wykupił reklamę na FB z jednym zerem za dużo. Miał zrobić sobie kampanie reklamową na fb za 1000zł, a wstukał przelew na 10 000zł. Opowiadał, że na początku zrobiło mu się ciepło, ale potem stwierdził, że to była najlepsza pomyłka w życiu :)
@tikoczento odpowiadając zupełnie poważnie to niepowodzenie we wdrożeniu projektu w życie może wynikać z wielu różnych powodów. Najczęściej spotykam się z tym, że firmy wykonawcze są nieuczciwe i stosują inne gatunki roślin i mniej niż w projekcie - pomagam wtedy klientom reklamować takie wykonanie i proszę o wymianę roślin na właściwe. Jeśli klienci chcą wykonać projekt samodzielnie to przygotowuję dla nich instrukcję, w jaki sposób się sadzi rośliny, żeby na pewno zrobili
@kjut_dziewczynka: świetna robota!
Zgłosiłbym się po projekt kiedyś, ale nie mam z czym (,)
W moim ogródku mikro kawalerce z tyłu segmentu mam 35m², gdzie posadziłem graba lucasa, wiśnię kolumnową, trawę, będzie jeszcze mały taras i #!$%@? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@kjut_dziewczynka: Kocham zieleń i naturę. :)
Im więcej drzew tym lepiej.
Btw, graba poleciłas mi Ty ( )

Jako jedyni w segmencie środkowym nie mamy z przodu w pełni zakostkowanego wszystkiego.
Sosna green rocket, grab Lucas , 9 różnych traw dekoracyjnych i mini łąka na dwóch rabatach koło drzwi wejściowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Generalnie tak, by o to przesadnie nie dbać
nawet kreujące się na "prestiżowe" studia projektowe okazywały się być jedynie małymi działalnościami prowadzonymi przez grażyny


@kjut_dziewczynka: zupełnie mnie to nie dziwi. Ja już w jednej swojej robocie widziałem ile potrafi zdziałać dobry marketing i ładne zdjęcia. Przeglądając posty firmy z facebooka za każdym razem dziwiłem się czy ja napewno pracuję w tej samej firmie. Nawet teraz jak od czasu do czasu zajrzę na ich profil to najpierw pomyślę "cholera, rozwinęli
@kjut_dziewczynka: a oszacujesz ile godzin pracowalas na te pensje?
bo jak projektant wiem jak to wyglada w budownictwie, ile trzeba sie narobic nawet na srednia pensje. generalnie mam wrazenie ze to wszystko sie "nie oplaca"