Wpis z mikrobloga

Ekspert poszukiwany.
Od około 10 lat chodzi mi po głowie pewien pomysł, lecz wszyscy mówią mi, że to za dużo kasy i bez sensu. Ja jednak chciałbym spróbować, bo jest to moje marzenie. Czy jest tu ktoś, kto mógłby mi doradzić, jak stworzyć stronę podobną do allegro? Oczywiście na mniejszą skalę. Działającą na zasadzie : firma ogłasza się na mojej stronie, ja pomagam w przebiegu transakcji itp. Nie wiem jak to zacząć. Zlecić komuś stworzenie tego? Jak tak, to komu, gdzie?
  • 30
@jaszczu: Zastanów się DLACZEGO jakakolwiek firma miałaby współpracować z Tobą zamiast na istniejących serwisach jak allegro, olx, już nawet pomijając sklepy branżowe i własne strony. Mówisz mniejsza skala, więc może warto skupić się na jakiejś niszy? Może będziesz gwarantował jakąś usługę której obecnemu rynkowi brakuje? W czym Twoja firma i Twoje rozwiązanie będzie lepsze niż X dostępnych obecnie rozwiązań? Bo jeśli Twój plan to "zrobię to samo tylko lepiej" to czeka
@jaszczu: Jest też mnóstwo frameworków i rozwiązań "w pół drogi", czyli są gotowe szablony w których możesz założyć stronę gdzie sprzedajesz swoje rzeczy i płacisz im prowizję z zysku, na początek jest to okej rozwiązanie dla niektórych firm (można szybko zacząć sprzedawać w internecie) ale prawie każda firma która urośnie do większych rozmiarów potem przechodzi na swoją stronę bo taniej im zrobić własne rozwiązanie niż płacić wysoką marżę.
@jaszczu: Rozumiem w takim razie, że jesteś co najwyżej inwestorem, bo nie masz odpowiedniej wiedzy ani umiejętności w temacie, znasz się na tyle mało że szukasz pomocy na wykopie a pewnie nie jesteś webdevem żeby wiedzieć jak się takie rzeczy tworzy w razie czego żeby samemu coś zrobić, chcesz zlecać. Wiesz ile mogą kosztować takie rzeczy? Ile czasu zajmują, jaki mają ROI i nie mówię tu o gigantach typu allegro czy
@jaszczu: Będę szczery - post zabrzmiał bardzo naiwnie, jak ludzie, którzy marzą o zrobieniu lepszej kopii Facebooka.

Gdybyś jeszcze był deweloperem albo produktowcem z IT, to bym zrozumiał, ale jak nawet nie wiesz, jaki to wysiłek projektowy, aby taki serwis stworzyć i utrzymać (już nie mówię o aspekcie finansowym), to brzmi to tylko jak piękne marzenie.

I finalnie - powielenie allegro bez jakiejś przełomowej, dodatkowej usługi nie ma sensu w aspekcie
@jaszczu: @PanMaglev: Jeszcze najtrudniejsza rzecz: przekonać ludzi by korzystali, bo serwis bez sprzedawców i klientów to żaden serwis o czym już parę dużych korporacji się przekonało. Kto pamięta nieudanego klona fejsbuka, Google+? Tak samo pewnie raz na jakiś czas pojawia się gdzieś potencjalny pogromca amazona/allegro ale ludzie lubią to co znają i przenoszenie się na inny portal jest ryzykowne, nie wystarczy żeby był "trochę" lepszy, musi być DUŻO lepszy. Widać
@TotalDisaster: Oczywiście macie ze wszystkim rację. Nie mam wiedzy specjalistycznej jak się takie strony tworzy. Nie mam też dokładnej wiedzy jakie to są koszty, żeby to rozpocząć. Postanowiłem to zmienić i od czegoś próbuję zacząć. Rozumiem, że to jest wielka praca. Nie chcę robić kopii allegro czy lepszego facebooka. Mam pomysł, który według mnie powinien się wyróżnić. Jeśli się mylę rynek to zweryfikuje.
@jaszczu: Allegro zatrudnia jakieś 2400 osób a połowa z nich to IT. Jak wszyscy wiemy, programista zarabia 15k, matematykę zostawiam Tobie.

A tak na serio - zacznij od specyfikacji wymagań. Czyli opisz dokładnie co chcesz żeby w serwisie się znalazło, punkt po punkcie, strona po stronie. Weź pod uwagę tez mechanizmy jak odzyskiwanie hasła, zapewnienie bezpieczeństwa ale także co chcesz mieć dostępne z poziomu panelu administratora. Mając taki materiał możesz szukać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TotalDisaster:

@jaszczu: Zastanów się DLACZEGO jakakolwiek firma miałaby współpracować z Tobą zamiast na istniejących serwisach jak allegro, olx, już nawet pomijając sklepy branżowe i własne strony.


Jestem na grupach sprzedawców allegro i ludzie tam non stop narzekają na wysokość prowizji i piszą że jeżeli by była alternatywa to chętnie by skorzystali.
Cześć korzysta z shopee, empika, amazona ale to nadal jest promil.

Co nie zmienia faktu że allegro ma taki
@jaszczu: Fajnie że chociaż masz w sobie pewną pokorę i jesteś zdolny do samokrytyki, jednak ogólnie to luźno patrząc bez budżetu zaczynającego się od okolic miliona zł to jak nie jesteś specjalistą dziedzinowym, to nie ma niestety większego sensu. Mamy 2022 r. a świat już na dobre przeniósł się do internetu - to już nie te czasy, że startujesz ze szwagrem bez większej wiedzy, zakładasz dowolną stronę, bo konkurencji i tak
@Mithrindil: I po tym wszystkim mamy etap z wybraną firmą/grupą freelancerów.
Zostaje tylko:
1. Zbudowanie umowy na podstawie specyfikacji wymagań (zazwyczaj robią to całe zespoły zakupowe),
2. Przeprocesowanie Umowy z kancelarią prawniczą w celu doszlifowania zapisów umowy oraz naniesienia odpowiednich zapisów prawnych (w tym zabezpieczających OPa),
3. Oddzielnie od firmy tworzącej kod OP będzie musiał:
a) znaleźć architekta rozwiązania, który ułoży wszystkie wymagania i zbuduje po Twojej stronie koncepcję rozwiązania. To