Wpis z mikrobloga

Największą tragedią młodych jest to, że ktoś im wmówił że pensja w pierwszych latach pracy powinna im zapewnić stawkę pozwalającą na samodzielny wynajem mieszkania w dużym mieście (najlepiej warszawie ofc), stołowanie się w restauracji 5 razy w tygodniu, posiadanie samochodu i oczywiście 2 razy w roku wakacje na Malediwach albo innych melazjach. Pokolenie instagrama i tiktoka ma sprane mózgi - wydaje im się że każdy żyje w luksusach bo algorytmy tych platform promują luksusowe życie a oni biorą to za rzeczywistość.

Do pozycji zawodowej i dobrej pensji dochodzi się latami, ciężką pracą i proaktywną postawą wobec pracodawcy oraz klientów. A tu przychodzi taki zoomer do pierwszej pracy, uważa że ma gówniane pieniądze i dlatego się #!$%@?, nic mu się nie chce a od 15 już myśli jak by się tutaj wcześniej urwać z roboty. Taką postawą blokuje sobie jakikolwiek rozwój.

Ja przez pierwsze pół roku po studiach pracowałem na stażu za darmo i a i tak się cieszyłem że zdobyłem posadę w dobrze rokującej firmie. Po tym okresie się sprawdziłem i dostałem etat na 2.5k (to były czasy że były to bardzo dobre pieniądze). I dlatego gniję z ludzi któzy przychodzą do firmy bez jakiegokolwiek doświadczenia i chcą zarabiać od razu 10k xD

Gdyby w każdej pracy na start płacili 7k to w takim Krakowie albo Warszawie wynajem kawalerki kosztowałby 6k a posiłek w knajpie 400zł i znowu bylibyśmy w punkcie wyjścia.

#pracbaza #korposwiat #tiktok #instagram #zarobki #inflacja #praca
  • 123
  • Odpowiedz
@slammeri: Ach, no i oczywiście - ci młodzi, świeżo po studiach, którzy potrafią coś wartościowego - ich to nie dotyczy bo zarabiają lepiej i zwykle nie narzekają na złą sytuację młodych
  • Odpowiedz
dlaczego ktoś ma na start zarabiać tyle co niewykwalifikowany robotnik (np.wyksztalcenie podstawowe/gimnazjalne) w fabryce kurzu?


@paruweczkowy_kapitalista: Bo nie chce się ukurzyć ani pracować fizycznie? Od paru lat powtarzam, że od kiedy każdy musi mieć wyższe wyksztalcenie, często z gównouczelni to pracownicy fizyczni, z konkretnym fachem w ręku, będą w cenie. Pęd do wykształcenia zdewaluował wartość dyplomu wyższej uczelni na rynku pracy.
  • Odpowiedz
@Viado: Płaca minimalna na pełen etat w normalnym kraju powinna wystarczać na wynajęcie kawalerki, normalne jedzenie, normalnej jakości ubrania i jedzenie na mieście od czasu do czasu.

To jest podstawowe minimum dla kraju, który jest klasyfikowany jako wysoko rozwinięty. Ja nie wiem jak bardzo trzeba mieć sprany umysł aby uważać, że to są wygórowane wymagania dla człowieka ktory pracuje 8 godzin dziennie. Mamy 3 dekadę XXI wieku, automatyzację w wielu dziedzinach,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Najgorsze, że po jakimś czasie, np kilku latach zdobyłeś doświadczenie, podniosłeś swoją wartość a zarabiasz dalej gówniane pieniądze.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@Chris_Karczynski: Zgadzam się w kwestii idiotyczności istnienia szkodliwej pensji minimalnej, ale jeżeli wolny rynek doprowadza do tego, że ludzi nie stać na dach i szamę nawet z najprostszej pracy tzn., że coś tu poszło w społeczeństwie i prawodawstwie nie tak.

Nie wszyscy mogą być piękni i bogaci, ale świat potrzebuje też sprzątaczek, kasjerek i kurierów. Ludzie o mniejszych ambicjach czy inteligencji powinni móc się ze swojej pracy utrzymać bez żyłowania od
  • Odpowiedz
@Viado: w Niemczech za minimalna ludzie wynajmują mieszkanie,mają na jedzenie,jakieś proste auto a u nas za średnią nie możesz sobie na to pozwolić


@AndyMendy: Bo Niemcy to bogatszy kraj, nobla z ekonomii nie dostaniesz za to odkrycie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 15
@slammeri: Typie, ja tu nie mówię o życiu w luksusach, posiadaniu najnowszego iPhona i chociażby jeżdżeniu własnym autem xD Ja tutaj mówię o tak podstawowej potrzebie życiowej jak wynajęcie mieszkania. Gdzie ty tu widzisz roszczeniowość?

Twój post przykładem głupiego liberalnego myślenia o gospodarce. Praca każdego zdrowego człowieka, niezależnie od jego kwalifikacji, powinna mu pozwolić na utrzymanie się. Jeśli pracodawca nie potrafi tyle zapłacić to oznacza, że jego model biznesu polega na
  • Odpowiedz
@Chris_Karczynski hehe to tak nie działa. Zniesienie minimalnej to eldorado dla januszexow. Po to jest minimalna, żeby chronić ludzi mniej ogarniętych (bo tacy ludzie zarabiają w tych okolicach) przed januszami, którzy będą chcieli ich wykorzystywać za 5zl/h. Natomiast nie należy przesadzać i nie wiadomo jak bardzo jak podwyższać jej, bo działa to proinflacyjnie i jeśli ma charakter wiążący to sprzyja bezrobociu (wyższe koszty pracy-> ograniczenie produkcji etc)
  • Odpowiedz
Gdyby w każdej pracy na start płacili 7k to w takim Krakowie albo Warszawie wynajem kawalerki kosztowałby 6k a posiłek w knajpie 400zł i znowu bylibyśmy w punkcie wyjścia.


@Viado: Słuszna uwaga. Już 150 lat temu zauważono że każde powiększenie się ogólnego dobrobytu społeczeństwa czy to ciężką pracą ogółu jednostek, inwestycjami w infrastrukturę czy obecnością dobrych pracodawców trafi do kieszeni landlordów.
Po rozwiązanie tego problemu zapraszam na tag #codziennykataster a jeszcze
Assailant - > Gdyby w każdej pracy na start płacili 7k to w takim Krakowie albo Warsz...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Chris_Karczynski hehe to tak nie działa. Zniesienie minimalnej to eldorado dla januszexow. Po to jest minimalna, żeby chronić ludzi mniej ogarniętych (bo tacy ludzie zarabiają w tych okolicach) przed januszami, którzy będą chcieli ich wykorzystywać za 5zl/h. Natomiast nie należy przesadzać i nie wiadomo jak bardzo jak podwyższać jej, bo działa to proinflacyjnie i jeśli ma charakter wiążący to sprzyja bezrobociu (wyższe koszty pracy-> ograniczenie produkcji etc)
@paruweczkowy_kapitalista:
Dokładnie! Dorzućmy do
  • Odpowiedz
@Viado: Nie każdy może sobie pozwolić żeby przez pół roku pracować za darmo. Wiadomo, jak się mieszka z rodzicami to spoko, chociaż moi akurat mało zarabiają i raczej bym u nich tak długo nie siedziała bez dokładania się do rachunków. Ale dużo osób przyjeżdża do innego miasta na studia, potem zamiast akademika musza coś wynająć. To praca za darmo jest wtedy stratą czasu.
  • Odpowiedz