Wpis z mikrobloga

Odbieram ostatnio telefon w aptece i słyszę: "Dzień dobry, ja mam takie nietypowe pytanie... Bo wzięłam XYZ (lek w formie płynnej) i później się zorientowałam, że on jest 1,5 roku po terminie ważności. Czy coś mi się stanie?"

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby regularnie przeglądać swoją domową apteczkę. Pamiętajcie, że w przypadku niektórych leków (np. syropów, kropli do oczu, aerozoli do nosa) termin przydatności do użycia po otwarciu jest znacznie krótszy niż ten podany przy numerze serii. Warto sobie napisać na opakowaniu DO KIEDY będziecie mogli stosować dany lek, żeby już nie musieć się zastanawiać, ile czasu minęło od otwarcia.

Leki po terminie ważności mogą działać słabiej, mogą w ogóle nie działać albo wykazywać efekt toksyczny. Oprócz substancji czynnej, w lekach znajdują się substancje pomocnicze, które również mają określoną trwałość.

Przeterminowane i niepotrzebne leki zanosimy do apteki (apteka musi mieć podpisaną umowę z urzędem gminy) i wrzucamy do specjalnego pojemniczka lub przekazujemy personelowi. Tekturowe opakowania zajmują sporo miejsca, więc starajcie się przynosić leki bezpośrednio w blistrach, butelkach czy pojemniczkach. Niestety w aptece nie przyjmą od Was zużytych igieł, ampułkostrzykawek czy zniszczonych termometrów. Z takimi przedmiotami musicie udać się na PSZOK.

Nie wolno wyrzucać leków do zwykłych śmieci, wrzucać do toalety czy wylewać do zlewu! Nasze środowisko ma już wystarczająco ciężko, nie trzeba mu jeszcze dokładać.

Kiedy ostatnio przeglądaliście domową apteczkę? Weźcie przykład z niebieskiego i zróbcie porządki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja
Pobierz dwa_fartuchy - Odbieram ostatnio telefon w aptece i słyszę: "Dzień dobry, ja mam taki...
źródło: comment_1662391568T9LgSjLhVlXggHncosHs2a.jpg
  • 68
@dekonfitura: Bo panthenol jest stosowany w lekkich oparzeniach, gdzie do wymaganej jałowości jest jeszcze daleko, ale opka jak zwykle wychodzi poza swoje kompetencje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: biorę przeterminowane leki. regularnie i jeszcze nigdy nic mi się nie stało xD
polecam zobaczyć badania armii USA, która badała jak długo leki działają po terminie żeby nie musieć ich wywalać co chwilę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dwa__fartuchy: a czy każda apteka musi mieć podpisaną taką umowę? Kiedyś poszłam do apteki i zapytałam gdzie mogę zostawić te stare leki, to babeczka mi powiedziała, że nie można ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Miałam inną aptekę pod ręką i tam oddałam, ale dla starszej osoby to może być iść dalej, dlatego zastanawiam się czy apteka ma obowiązek te leki przyjąć
@Fenrirr: Myślisz, że farmaceuci mają wiedzę na temat rozkładu leku? Nie mają, nawet chemik, który zsyntezował substancję aktywną nie wie co tam będzie jak się rozłoży, to już wyłącznie kwestia prawdopodobieństwa.
@dwa__fartuchy: ja wyrzucam leki dopiero kiedy zmienią kolor xD
Ogólnie praktycznie w ogóle nie używam leków, czasami ibuprofen. Z reguły 1 opakowanie starcza na kilka lat i zawsze jest ta sama historia: coś mnie boli, łykam ibu, nie trzepie jak powinien, no tak - grubo po dacie ważności, kupuję świeży, działa, zostaje na następne lata, data ważności mija, i tak w kółko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: Ja właśnie najczęściej biorę ibuprofen maści różnej, często jest przeterminowany i działa normalnie.
Jeśli mocno coś Cię nadupca, to 400mg powinieneś ładować od razu, na jakiś lekki ból głowy u mnie 200 wystarcza, no ale to różnie działa między ludźmi

PS jak coś to nie kupuj ibupromu, są tańsze zamienniki