Wpis z mikrobloga

Odbieram ostatnio telefon w aptece i słyszę: "Dzień dobry, ja mam takie nietypowe pytanie... Bo wzięłam XYZ (lek w formie płynnej) i później się zorientowałam, że on jest 1,5 roku po terminie ważności. Czy coś mi się stanie?"

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby regularnie przeglądać swoją domową apteczkę. Pamiętajcie, że w przypadku niektórych leków (np. syropów, kropli do oczu, aerozoli do nosa) termin przydatności do użycia po otwarciu jest znacznie krótszy niż ten podany przy numerze serii. Warto sobie napisać na opakowaniu DO KIEDY będziecie mogli stosować dany lek, żeby już nie musieć się zastanawiać, ile czasu minęło od otwarcia.

Leki po terminie ważności mogą działać słabiej, mogą w ogóle nie działać albo wykazywać efekt toksyczny. Oprócz substancji czynnej, w lekach znajdują się substancje pomocnicze, które również mają określoną trwałość.

Przeterminowane i niepotrzebne leki zanosimy do apteki (apteka musi mieć podpisaną umowę z urzędem gminy) i wrzucamy do specjalnego pojemniczka lub przekazujemy personelowi. Tekturowe opakowania zajmują sporo miejsca, więc starajcie się przynosić leki bezpośrednio w blistrach, butelkach czy pojemniczkach. Niestety w aptece nie przyjmą od Was zużytych igieł, ampułkostrzykawek czy zniszczonych termometrów. Z takimi przedmiotami musicie udać się na PSZOK.

Nie wolno wyrzucać leków do zwykłych śmieci, wrzucać do toalety czy wylewać do zlewu! Nasze środowisko ma już wystarczająco ciężko, nie trzeba mu jeszcze dokładać.

Kiedy ostatnio przeglądaliście domową apteczkę? Weźcie przykład z niebieskiego i zróbcie porządki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja
dwa_fartuchy - Odbieram ostatnio telefon w aptece i słyszę: "Dzień dobry, ja mam taki...

źródło: comment_1662391568T9LgSjLhVlXggHncosHs2a.jpg

Pobierz
  • 68
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@D1_MIRAS: ciężko mi znaleźć oryginalne źródło, może nie być łatwo dostępne bez jakichś pubmedów, a nie mogę znaleźć jakiegoś id, które by się nadało sci-huba, ale tu jest np. jakiś krótkie omówienie, jak coś znajdę konkretniej to dopisze
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7040264/#!po=77.2727

tu bardziej przystępny i dłuższy artykuł z WSJ, ale nie zauważyłem konkretnego źródła: https://www.wsj.com/articles/SB954201508530067326
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy a czy każda apteka przyjmuje leki? Nazbierał mi się ostatnio woreczek, chciałem być dobrym obywatelem to wziąłem ze sobą przy okazji.. Ogólnie jeździłem z tym woreczkiem jak debil i z 5 aptek mnie odesłało, że nie przyjmują. Wkurzyłem się w pewnym momencie i niestety wyleciały do zwykłych śmieci
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Ech próbowałem oddawać do aptek nie raz. Nigdy nie chcieli. Na pszoku jasne, że wezmą, ale tam trzeba kawałek przejechać. Niestety mimo, że dobrze by było oddawać lekki do jakiegoś punktu, to w Polsce pewnie 95% po prostu wyrzuca. Tak samo z jakąś drobną elektroniką. Na powoli się już zmienia, ale bez jakiegoś lepszego przemyślenia to jeszcze miną długie lata. Ludzie przynajmniej baterie wyrzucają do pojemników.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: mam strzykawki po neoparin już prawie pół roku bo nie chce mi się jechać gdzieś tam tylko po to żeby się ich pozbyć ( ͡° ʖ̯ ͡°) a na śmietnik nie wyrzucę bo jeszcze jakiś ćpun dorwie.
Swoją drogą, zostało mi 5 strzykawek, których nie zużyłam, mogę to oddać do apteki?
  • Odpowiedz