Wpis z mikrobloga

Ej ziomeczki, tak na chłopski rozum. #trader21 zasłynął z tego że wynajmuje dom na Majorce. Taką decyzję ciągle uzasadnia tym, że taniej jest mu wynająć niż kupić (bo kasą może obrócić). Kiedyś mówił też, że sprzedał dom w Polsce i to chyba (poprawcie mnie, jeśli się mylę) jeszcze ze stratą (dlatego pewnie zraził się do nieruchów). Aha, jeszcze jednym zuzasadnień dlaczego wynajmuje było to, że mu właściciel robi wszystkie remonty i na "własny koszt" naprawia jak coś się popsuje. I teraz tak sobie myślę... Taki dom na Majorce pewnie z bańkę kosztuje (w ojro). Zakładam więc, że trejder tyle ma ale woli tym trejdować. Weźmy teraz sobie koszt wynajmu (który jest przepalaniem pieniędzy bo assetu nie spłacasz jednak) i klasyczną kalkę z polskiego rynku (pewnie na Majorce jest nieco inne ratio ale tak pi razy oko) czyli że dom za 800k wynajmuje się za 8k (w dużym mieście, jak np. Wrocław - dane z otodom). To wychodzi 1% przepalania kapitału miesięcznie. Ja wiem, że jak się jest grubym graczem, to można zrobić nawet 10% miesięcznie aczkolwiek jednocześnie trejder sam z siebie mówił, że teraz były tylko tak szalone czasy przy tym dodruku i że jak są czasy normalne to dobrze jest jak zrobisz pewne 10% rocznie. No to to jest poniżej rentowności posiadania domu w którym się mieszka. No i ja rozumiem jakby na to patrzył inwestycyjnie. Czyli kupi, wynajmie i liczy sobie ROI. Bo wtedy odpada problem, że musisz "przepalać" co miesiąc kasę na czynsz tylko czynsz jakby dostajesz. No ale on tą kasę MUSI wyłożyć. Co miesiąc. A wątpię, żeby Gazprom mu tyle wypłacił z dywidend. W dodatku jak obracasz milionami to raczej koło #!$%@? CI lata ile będzie kosztowała naprawa pompy w basenie i kto zorganizuje majstra. A on wymienia zaletę, że nie musi płacić 300 euro jak coś takiego będzie trzeba wymienić, tylko ogarnie i pokryje to właściciel. No mi się tu coś nie klei. To nawet najwięksi bogacze zawsze woleli wybudować własny pałac niż wynajmować od innych bogaczy bo tak było taniej, wygodniej i mogli sobie wbić gwóźdź gdzie tylko chcieli. Biedota raczej słynęła z wynajmowania i liczenia pieniędzy na każdą pierdołę. Wyobrażacie sobie, że taki Bill Gates czy Warren Buffet mówi, że nie ma własnego domu, bo woli wynajmować, a kasę przeznaczyć na więcej udziałów w firmie? No ja właśnie #!$%@? też nie.

Moja teoria jest taka: chłop może i mieszka na Majorce ale wynajmuje bo go zwyczajnie nie stać na kupno. Dodatkowo pewnie wynajmuje coś taniego i ciasnego a wywiadach pokaże ogród czy basen od czasu do czasu i robi wrażenie, że mieszka w willi nad samym morzem. A na zadupiach to tam mieszkanka i pewnie domy są mega tanie bo... no właśnie są to zadupia. Ani turyści nie walą, bo daleko do morza i miasta, ani lokalsi się nie osiedlają bo daleko do Palmy, a więc jednocześnie dobrodziejstw kontynentu jak np. Barcelona.

#nieruchomosci #gielda #inwestycje
  • 20
@amstaf01: wynajem przede wsztstkim daje Ci mobilność, poza tym dom który kosztuje powiedzmy 1mln euro wynajmiesz za 2k euro wiec te Twoje wyliczenia z dupy bo rentownośc z takiej nieruchomości to max 5% a na rynkach wyciagniesz spokojnie 20% przy QE. Dodatkowo wolałbym trzymać kase w bitcoinie niż posiadać nieruchomość w kraju gdzie rzadza komunisci i nigdy nie wiadomo kiedy Ci go zawina jak im sie coś nie spodoba. Poza tym
wynajem przede wsztstkim daje Ci mobilność, poza tym dom który kosztuje powiedzmy 1mln euro wynajmiesz za 2k euro wiec te Twoje wyliczenia z dupy bo rentownośc z takiej nieruchomości to max 5% a na rynkach wyciagniesz spokojnie 20% przy QE.


@to_nie_tak_jak-myslisz: Czytałeś co napisałem? Po pierwsze przy QE, które trwa może kilka lat, a nie 10-20.

Ale może myślę jak biedak i wolę mieć bezpieczny dach nad głową niż 10 mln
ze Ci się chciało taki wywód pisać ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@rosen: No chciało bo tak sobie rozkminiłem, że to w sumie absurd wynajmować dom jak stać Cię na kilka takich. Jaki to trzeba mieć mindset, żeby mimo wszystko dalej wynajmować i liczyć każdy grosz, gdy spokojnie mógłbyś mieć co Ci się podoba. Nie wiem, nie oceniam. Jak mówię, może ja myślę po prostu jak biedak i
@amstaf01: Z S-klasa dałeś idealny przykład :) samochód przyjmijmy ze kosztuje 800k. Leasing/najem wychodzi z 8k miesięcznie. Wiec ktoś, kto np. zarabia 30k miesięcznie na miękko może sobie taka rate płacić, zakładając ze fakt posiadania takiego samochodu to dla niego priorytet w wydatkach. Czy go stać na kupienie takiego samochodu za gotowke? No raczej nie, chyba żeby kilka lat odkładał kasę. Ale wtedy kupi samochód, który w ciągu 3-4 lat straci
@Leniobitz: No to właśnie o tym mówię. Drogie auta na ulicach posiadane przez młodych rekinów biznesu już mnie tak nie dziwią od kiedy zrozumiałem jak działa leasing. W dodatku możesz zrobić to na firmę jak jakaś masz i podpiąć pod auto służbowe zmniejszając podatki, więc już w ogóle.

No i jak dla mnie głupotą jest kupować auto za pół bańki nie mając mieszkania/domu. Po co mi wypasione auto, skoro w każdej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@amstaf01: tyle, że chata która kosztuje 800k nie jest wynajmowana, że 8k tylko za jakieś 2k-3k. Więc już tutaj masz duży błąd w obliczeniach.
Kolejna sprawa to jak kupisz taka chatę to potem musisz tam mieszkać dopóki nie dasz rady sprzedać drożej albo na tym tracisz. Możliwe, że stracisz więcej niż wydałbyś na wynajem przez ten czas.
Ty wolałbyś chatę za 800k a ja za te 800k kupiłbym etf dywidendowy i
@amstaf01: Załóż sobie że masz np. 1 mln PLN w aktywach nawet na obligacjach masz w uproszczeniu 10 proc na czysto to 100 tys rocznie. 50 tys spokojnie starczy Ci na najem a 50 masz zysku. Kupując dom za 1mln zł nie masz praktycznie nic oprócz domu i tracisz mobilność. Chyba, że kupisz nieruchomości w 2 różnych miejscach.

Mając pewne grubsze zasoby gotówki, mając dostępny tani najem i możliwość kupna aktywów
Załóż sobie że masz np. 1 mln PLN w aktywach nawet na obligacjach masz w uproszczeniu 10 proc na czysto to 100 tys rocznie.


@pd1010: xD
taki słaby wynik? ja robię 20%