Wpis z mikrobloga

Mapa ukazująca w sumie 11 655 osad rzymskich

Mapa ukazująca w sumie 11 655 osad, które założyli lub którymi zarządzali antyczni Rzymianie. Mapa wykonana została przez Uniwersytet Harvarda w ramach projektu DARMC PROJECT. Osady zgrupowano według trzech kategorii: pewna lokalizacja miasta (kwadrat); prawdopodobna lokalizacja (okrąg); lub możliwa lokalizacja (półokrąg).

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/mapa-ukazujaca-w-sumie-11-655-osad-rzymskich/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na Wykopie, wdzięczny będę za wsparcie i postawienie mi kawy: https://buycoffee.to/imperiumromanum | Inne możliwości wsparcia: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - Mapa ukazująca w sumie 11 655 osad rzymskich

Mapa ukazująca w su...

źródło: comment_1661923812Z7tYriy1ccclmEYyb4UfwY.jpg

Pobierz
  • 88
  • Odpowiedz
@Urajah: to jest ciekawe nie znałem tego ale wydaje się logiczne , bo w sumie budownictwo czy rolnictwo śródziemnomorskie jest odmienne od naszego, nie te rośliny, nie te odmiany, nie ta melioracja, nie te systemy gospodarowania, zasiewów itd. Wszystko do czego doszli musiało by być opracowywane na nowo na zasadzie prób i błędów. Poza tym co tu nie mówić armia też była przygotowana do walki w rejonie śródziemnomorskim
  • Odpowiedz
Dziwne że przy zdecydowanie mniejszej liczbie osad udało się zromanizowac zachodnie części imperium a wschodnich nie. Widocznie dysproporcja w zaludnieniu między wschodem a zachodem musiała być ogromna.


@patykiem_pisane: Są różne dane na ten temat na internecie, np. tu, tu czy tu. Ogólnie widać, że wschód był trochę bardziej zaludniony. Ale osobiście myślę, że innym czynnikiem była obecność na wschodzie innej, równie silnej (jak nie silniejszej) kultury od rzymskiej
  • Odpowiedz
To naprawdę zastanawiające czemu Rzymie nie ruszyli na tereny dzisiejszej Polski i Ukrainy. W porównaniu z taką Szkocją czy pustynnymi obszarami cesarstwa to musiałoby być jak spacer po parku. Odległości też nie są aż tak potężne. Nie chcieli dobrych ziem? Przecież to było jak najbardziej zabezpieczenie rzymskich interesów na wypadek problemów w "spichlerzu"


@jamajskikanion: pewnie stwierdzili, że niepotrzebne im są lasy i puszcze?
  • Odpowiedz
@IMPERIUMROMANUM: Dziwne że przy zdecydowanie mniejszej liczbie osad udało się zromanizowac zachodnie części imperium a wschodnich nie. Widocznie dysproporcja w zaludnieniu między wschodem a zachodem musiała być ogromna.


@patykiem_pisane: Czy przypadkiem to nie był tez powód ze te tereny były przez koczowników przed arabskich zamieszkane? Jak armia byla silna to żyli zgodnie jak cesarstwo podupadało- Bizantyjskie to zaczęli tracić wschód na rzec koczowników.
  • Odpowiedz
Takie coś stoi im na drodze od Saksonii po Ukrainę :)


@Wolrad: Nie wiem, czy byłeś kiedyś w polskich górach ale tak wyglądają tylko Tatry i północne stoki Sudetów :) Poza tym jest Brama Morawska. A jednak Rzymianie zatrzymali się na linii Wiednia, mimo że do Moraw droga była otwarta a krajobraz tylko lekko pofalowany, żadnych gór. Coś innego ich jednak zatrzymało a nie Karpaty.
  • Odpowiedz